Válka o pražský fotbal. Je v ní zapletená i policie?

Jiří Šidliák
4. 7. 2008 21:45
Šéfa PFS Václava Chválu chtěli odvézt z valné hromady

Praha - Situace v pražském fotbale je už delší dobu napjatá. Soupeří spolu dvě znesvářené strany, z nichž ani jedna nechce ustoupit. Žádná však nemá nadpoloviční většinu, a proto už druhá valná hromada Pražského fotbalového svazu (PFS) nedokázala schválit ani program svého jednání.

Poslední schůze pražských delegátů v neděli 29. června ale trochu vzruchu přeci jen nabídla. Pro předsedu PFS si přímo na zasedání valné hromady přijeli dva ozbrojení policisté.

„Přišli dva muži jako vystřižení z akčního filmu a oznámili mi, že je musím následovat na obvodní oddělení," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Václav Chvála, šéf pražského fotbalu a člen Výkonného výboru ČMFS.

Také přiznal, že kvůli přílišné polarizaci vztahů nevidí v blízké budoucnosti reálnou šanci na urovnání stávající napjaté situace, a zároveň vysvětlil, co bylo obsahem obsílky, která mu na valnou hromadu byla doručena.

Foto: Ondřej Besperát

Změny v ČMFS se zřejmě oddálí. Pražský svaz zůstal stát
Fraška na svazu? Kvasí to už v Praze, říká Lněnička

 

Bylo rozumné ukončit poslední valnou hromadu ihned poté, co jste neschválili ani jeden ze dvou navrhovaných programů jednání?
Já se domnívám, že z právního hlediska není jiné možné řešení. Když se neschválí program jednání, není čím se řídit.

Nebylo ale vhodné využít setkání tolika lidí na jednom místě alespoň k nějaké další debatě?
Pak by se tu ale vytvářel prostor pro několik výkladů rozhodnutí „valné hromady". Valná hromada má zkrátka svoje pevně daná pravidla, a těmi se musíme řídit.

Aby to ale za půl roku zase nedopadlo tak, že se sejdete a za hodinu znovu rozejdete, jak už se to stalo dvakrát...
Já mám bohužel pocit, že ty dva tábory jsou příliš polarizované. Když to zobecníme, je tu zhruba 30 klubů, které jsou na straně Meteoru a Bohemians a přejí si nějaké změny, 30 je na straně současného výkonného výboru a dalších 30 s těmito žabomyšími válkami nechce mít nic společného a nehlasuje ani pro jednu stranu. Proto je silně pravděpodobné, že pokud to tak bude dále, těch posledních třicet nezvedne ruku vpravo ani vlevo.

Peníze z pokut spoří Chvála na horší časy.
Peníze z pokut spoří Chvála na horší časy. | Foto: Aktuálně.cz

No a právě o to jde. Jaké je z této situace východisko?
Funkční období tohoto výkonného výboru skončí za jeden a půl roku. Protože jsem předsedou komise ČMFS pro regionální fotbal, mám možnost nahlížet do hospodaření ostatních krajských fotbalových svazů, a PFS je z nich jednoznačně nejlépe zabezpečný. Nikomu jsme nic neukradli, nic nezpronevěřili, náš fotbalový svaz funguje naprosto standardně. A já nevidím jediný důvod, proč by legálně zvolený výkonný výbor měl být odvolán. Pokud mi někdo řekne sérii výhrad, že něco děláme špatně, budu ten první, kdo řekne: ano, nemáme tady co dělat.

V dopisech, které vašemu výkonnému výboru posílaly Meteor a Bohemians, tedy nic konkrétního není?
Ne, tam jsou jen takové ty všeobecnosti, jako "dáváte nám málo na mládež" nebo "máte vysoké pokuty".

Jak byste reagoval na tyto výtky?
Výše dotací na mládež je fixně daná, ČMFS ji jako jediný sportovní svaz v rámci ČSTV rozděluje celou, na Pražský fotbalový svaz (PFS) to vychází zhruba tři až tři a půl milionu ročně. Celých sto procent pak jako vedení PFS rozdělíme, nenecháváme si z toho ani korunu. Naopak všechny ostatní sportovní svazy si něco strhávají na provoz sekretariátu a podobně. Dotace pak rozdělujeme podle klíče, který schválila valná hromada ČMFS.

A vysoké pokuty?
PFS získá na startovném a na pokutách za rok zhruba 500 až 600 tisíc korun a já všechny ty peníze spořím na horší časy, když to řeknu hodně zjednodušeně. Loni jsme hospodařili s přebytkem kolem 700 tisíc.

Takže ty jsou uloženy na horší časy?
Ano, zcela pragmaticky. Pražský fotbalový svaz má tak v současné době hotově k dispozici přes tři miliony. Je totiž možné, že v blízké budoucnosti budeme muset investovat do nového sídla. Proto si tuto rezervu držíme.

V průběhu valné hromady si pro vás údajně přišla policie.
To byla evidentně účelová záležitost! Krátce po zahájení valné hromady přišli dva muži jako vystřižení z akčního filmu a oznámili mi, že je musím následovat na obvodní oddělení, kde mi předají nějakou písemnost.

Pod smlouvu s firmou ALEA má být podepsán také Pavel Mokrý.
Pod smlouvu s firmou ALEA má být podepsán také Pavel Mokrý. | Foto: Ondřej Besperát

Myslíte, že někdo je schopen zajít až tak daleko?
Nedokážu vyhodnotit, kdo je schopen zatáhnout policii do takhle tendenční záležitosti. Moji právníci ale podávají trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv. Podáváme rovněž podnět k zahájení šetření inspekce ministerstva vnitra a obracím se také na ombudsmana.

Zmíněnou písemnost vám nakonec předali na místě?
Po dvaceti minutách, kdy kontrolovali moji občanku a někde si to ještě ověřovali, mi obálku s červeným pruhem předali (ukazuje předvolání k výslechu). Když jsem pak tuto záležitost konzultoval s lidmi, kteří se v oblasti doručování takových zásilek vyznají, všichni obraceli oči v sloup.

Není to v pořádku a já tohle trestní oznámení dotáhnu do konce. Toto mi sedí tak na sedmdesátá léta minulého století a praktiky státní bezpečnosti. Tady už nejde o Pražský fotbalový svaz, ale o základní principy demokracie. Vidím v tom jasný kalkul zdiskreditovat Chválu před těmi lidmi v sále.

Předvolání k výslechu se má týkat smlouvy mezi společností ALEA a ČMFS na dodávky dresů pro rozhodčí - jakým způsobem v ní máte figurovat?
Smlouva ČMFS - ALEA neexistuje! Existuje pouze smlouva STES (dceřiná organizace fotbalového svazu) - ALEA a já s ní nemám nic společného, navíc ředitel STESu (Jan Kinda, pozn. redakce) ani předseda ČMFS (Pavel Mokrý), jenž smlouvu připodepsal, zatím k výslechu přizváni nebyli.

Zodpovědnost za smlouvu tak nese kdo?
STES jako obchodní společnost, za kterou je podepsán pan Kinda. Ta smlouva je ale od začátku paskvil. Ne však můj! A kdo je dobře orientován ve fotbalovém prostředí, velice dobře ví, kdo za touto smlouvu stojí.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy