Krach superligy. Anglické kluby ji opouštějí, Barcelona si nechala zadní vrátka

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2021 6:59
Projekt evropské fotbalové superligy je několik desítek hodin po svém ohlášení před krachem. Manchester City jako první z dvanácti klubů uvedl, že zahájil kroky k odchodu z uvažované soutěže, jejíž oznámení v noci na pondělí vyvolalo masivní odpor fotbalové veřejnosti. A další anglické kluby ho následovaly.
Foto: Reuters

"Manchester City potvrzuje, že formálně zahájil kroky k odstoupení ze skupiny rozvíjející plány na evropskou superligu," uvedl v úterý večer elitní anglický klub.

Arsenal o svém odchodu z elitní soutěže informoval v noci na středu. "Posledních pár dní jsme naslouchali vám i širší fotbalové veřejnosti a rozhodli jsme se ze superligy odejít," napsal Arsenal fanouškům na Twitter.  "Udělali jsme chybu a omlouváme se. 

Podobné vzkazy svým fanouškům sdělily také Liverpool, Tottenham, Chelsea a Manchester United. Ten navíc oznámil, že v klubu skončí výkonný viceprezident Manchesteru United Ed Woodward, jenž patřil společně s prezidentem Realu Madrid Florentinem Pérezem a šéfem Juventusu Andreou Agnellim k hlavním postavám projektu.

Katalánská televize TV3 zase uvedla, že zadní vrátka k odchodu si nechala otevřená Barcelona. Kontrakt, který s ostatními 11 zakládajícími členy podepsal prezident Joan Laporta, obsahuje klauzuli, že klub bude moci z projektu odstoupit, pokud ho neodhlasují jeho členové. 

Projekt vydržel pouze 48 hodin

Kromě Manchesteru United, Liverpoolu, Manchesteru City, Chelsea, Arsenalu a Tottenhamu se k účasti v superlize původně zavázaly Juventus Turín, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, AC Milán a Inter Milán.

V pondělí oznámený projekt měl být přímou konkurencí Ligy mistrů. Vyhlášení  superligy ale vzbudilo ve fotbalovém světě téměř jednomyslné odmítnutí.

Fanoušci, hráči, národní svazy i ligové soutěže kritizovaly její uzavřený systém nerespektující soutěžního ducha.

Evropská unie UEFA i světová federace FIFA proto pohrozily klubům a jejím hráčům tvrdými sankcemi a vedení anglické Premier League také pohrozilo šesti superligovým klubům vyřazením. 

Petr Čech uklidňoval fanoušky

Proti účasti Chelsea v superlize v úterý večer protestovala před stadionem Stamford Bridge zhruba tisícovka fanoušků. Mezi ně se vydal i dlouholetý brankář klubu a současný člen vedení Petr Čech, jenž je vyzýval, aby uvolnili cestu pro autobus dopravující tým k večernímu ligovému zápasu proti Brightonu.

Podle agentury Reuters se po zveřejnění zprávy o plánovaném odchodu Chelsea a Manchesteru City ze superligy, která se objevily na veřejnosti jako první, změnily protesty fanoušků v oslavy.

Plánovaný konec elitního projektu pochválil i premiér Boris Johnson. "Rozhodnutí Chelsea a Manchesteru City - pokud se potvrdí - je naprosto správné a já je za ně chválím. Doufám, že jejich příkladu budou následovat i ostatní kluby zapojené do evropské superligy," napsal na Twitteru britský premiér Boris Johnson.

V souvislosti se zvažovanou účastí Liverpoolu v projektu klub opustil dlouholetý sponzor Tribus. "Fotbal patří fanouškům, všechny nás spojuje. Nikdy z něj nemělo mít užitek jen několik lidí," uvedla společnost.

Hráči Liverpoolu zase sdíleli společné prohlášení, kterým se od superligy také distancovali. "Nelíbí se nám a nechceme, aby vznikla. Je to naše společné rozhodnutí. Jsme bezpodmínečně oddaní klubu a našim fanouškům," stojí v prohlášení.

Bývalý fotbalista Eric Cantona zkritizoval avizovaný vznik Superligy | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy