Blatterovi cinká v kase 5 miliard důvodů, proč si FIFA udrží

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 2. 2015 6:04
Časopis Forbes zveřejnil předpověď příjmů FIFA za poslední čtyřleté období. Pět miliard dolarů, to je podle následné analýzy pádný důvod, proč si Sepp Blatter křeslo šéfa světového fotbalu asi udrží
Sepp Blatter ani pod přívaly zejména evropské kritiky neztrácí sebevědomí
Sepp Blatter ani pod přívaly zejména evropské kritiky neztrácí sebevědomí | Foto: Reuters

Praha -  Jisté je, že kdyby o obsazení křesla šéfa světového fotbalu rozhodovali například jen Britové, lhostejno, zda hráči, funkcionáři, či fanoušci, Švýcar Sepp Blatter by se u nich se zlou potázal.

Potupa Albionu při výběru pořadatelů MS 2018 a 2022, v němž uspěly Rusko, resp. Katar, kapesní stát s pekelnými letními teplotami, nastartovala za kanálem La Manche masivní vlnu podezření na zkorumpovanost celé volby.

A pro tuhle hypotézu už se podle britského tisku našly i důkazy, vlastní vyšetřování s konkrétními, leč zatím víceméně utajovanými závěry navíc vedla samotná FIFA. Bez nánosů korupčního bahna už se neobešla ani předtím, po volbě Ruska a Kataru se ale na ni spustila další kvanta mazlavé ostudy, teď už vskutku nepřehlédnutelné.

Proto zejména četné hlasy z Evropy vyzývají 78letého Blattera, aby přijal politickou odpovědnost za skandály a odešel do penze, případně vzal zavděk funkcí čestného prezidenta FIFA.

Jenže experti míní, že v celoplanetárním měřítku zůstala Blatterova moc skandálům navzdory neochvějně silná. Hlasitě ho podporuje například Afrika. Dobře se tam ví, za kterého předsedy FIFA začaly na tento kontinent (a nejen na něj) plynout miliony dolarů na rozvoj fotbalové infrastruktury. Blatter navíc slíbil Africe i světový šampionát a svůj slib v roce 2010 v JAR splnil.

Číslo s devíti nulami vs. magické slovo

Do 29. května, kdy v Curychu volební kongres FIFA se čtyřmi kandidáty na prezidenta odstartuje, se ještě může stát mnohé. Ale časopis Forbes upozornil ve své analýze už nyní na patrně nejpádnější argument, který Blatter těsně před volbou bezpochyby použije.

Těch argumentů je vlastně víc, celkem pět miliard. Právě na tuhle hodnotu v amerických dolarech totiž Forbes předpověděl částku, kterou FIFA v létě vykáže jako sumu svých příjmů za uplynulé čtyřleté období.

To číslo bude mít v kongresovém sále obrovskou váhu. Nicméně evropští rebelové, tedy zástupci zejména západoevropských zemí, budou vůči jejímu vlivu imunní. Místo vysoké číslovky totiž preferují svoje svůdné heslo:

Změna!

Právě tohle magické slůvko už dokázalo vyhrát nejedny volby. "I fotbal už změnu nutně potřebuje," přidává se k volání po nových pořádcích také Pavel Nedvěd, držitel Zlatého míče za rok 2003.

Reagoval tak na skutečnost, že další z držitelů této trofeje, Portugalec Luis Figo (42 let), figuruje mezi trojicí teď už oficiálně potvrzených volebních vyzyvatelů Blattera. "Figo může tímhle svým krokem fotbalu ohromně pomoci, určitě dostane podporu mnoha lidí," míní Nedvěd.

Kromě Figa jdou do prezidentských voleb FIFA také jordánský princ Ali bin Husajn (39) a šéf nizozemské asociace Michael van Praag (67).

Kdo chce změnu, nechce Blattera, to je jasné. Jenže lze očekávat, že spousta národních asociací dá před slovy o změně a větší transparentnosti pragmaticky přednost něčemu jiném, konkrétně finanční jistotě. A tu v jejich očích představuje právě Blatter.

Pod jeho vedením příjmy FIFA bez ustání významně rostou a technolog moci Blatter dobře ví, jak získávat podporu pro svá další a další znovuzvolení. Poklad plynoucí z příjmů za televizní a reklamní i marketingová práva, jež se váží k turnajům MS, rozděluje do celého světa. A chudé asociace v Africe, Karibiku či třeba Asii jásají nad milým dárkem, jehož doručení přisuzují schopnostem a štědrostí strýčka Seppa.

Na konci prvního čtyřletého cyklu Blatterovy moci, tedy v roce 2002, vykázala FIFA celkové příjmy ve výši 1,79 miliardy dolarů.

V roce 2006 pak 2,49 miliardy ve stejné měně, o čtyřletku později už šlo o 4,189 miliardy dolarů. To značilo nárůst oproti předchozímu vyhodnocení o plných 68 procent!

A na kongres 2014 podle Forbesu Blatter chystá zprávu, v níž údajně ani při nejkonzervativnějším odhadu časopisu nenaskočí v kolonce "celkové příjmy" suma menší než 5 miliard dolarů.

Protikandidáti mají zjevně jedinou šanci: Přesvědčit voliče, že FIFA, která by vsadila na větší transparentnost než dosud, by mohla vydělávat ještě víc.

Platini nevolil střet. Počká si

Někteří Blatterovi protikandidáti, zejména Figo, si zatím v předvolební kampani vystačí s již zmiňovanou mantrou o potřebě změny.

Nizozemec van Praag cílí mj. na podporu z dalších kontinentů, a to svou vizí, že světový šampionát, koncipovaný nyní pro 32 celků, by měl ještě navýšit počet účastníků, a to ve prospěch neevropských dílů světa.

Jordánský princ, který jakožto viceprezident FIFA stojí velmi vysoko už v současné hierarchii fotbalové diplomacie, apeluje na to, aby se rezervní fondy ještě více otevřely pro výstavbu fotbalových hřišť po celém světě.

Pro zajímavost: v onom rezervním fondu FIFA by podle Forbesu mělo být nyní k dispozici řádově 1,5 miliardy dolarů.

Michel Platini, prezident Evropské fotbalové asociace UEFA, se už před několika měsíci rozhodl, že do přímého volebního střetu s Blatterem nepůjde. Ale dal jasně najevo, že s jeho podporou Švýcar rozhodně počítat nemůže.

Pokud letos v Curychu všechno dopadne podle očekávání a 78letého Blattera zvolí již popáté, otevře se před nyní 59letým Platinim zajímavá perspektiva: Role velmi silného kandidáta, nepokořeného letošní porážkou, a to pro volbu příští, plánovanou na léto roku 2018. To už by Blatterovi, pokud se toho dožije, bylo 83 let, a další kandidatura z jeho strany už by tedy příliš pravděpodobná nebyla.

I když u něj člověk nikdy neví... Před čtyřmi lety svatosvatě sliboval, že popáté už se o trůn krále bohatého, ale zkorumpovaného fotbalového světa ucházet nebude. Názor ale změnil, odbojným Evropanům navzdory.

 

Právě se děje

Další zprávy