Berbr rezignoval na post místopředsedy FAČR i další funkce. Chovanec už neřídí sudí

ČTK ČTK
19. 10. 2020 16:50
Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr rezignoval po zatčení v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků zápasů na svůj post a na pozice ve výkonném výboru i šéfa plzeňského krajského fotbalového svazu. Odstoupení z funkcí podle asociace oznámil z vazby prostřednictvím advokáta.
Roman Berbr
Roman Berbr | Foto: Milan Kammermayer

Výkonný výbor na dnešním mimořádném zasedání, které se kvůli koronavirovým omezením konalo prostřednictvím videokonference, odvolal čtyři z pěti členů komise rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem. Zůstal pouze Tomáš Bárta, jenž byl nominován za Ligovou fotbalovou asociaci. Bude sestavena prozatímní nová komise.

Berbr oznámil rezignaci na všechny posty ve fotbale krátce poté, co skončilo mimořádné jednání výkonného výboru. Jeho odstoupení přijal předseda asociace Martin Malík. "K panu Berbrovi momentálně může pouze jeho právní zástupce. Rezignace byla doručena prostřednictvím jeho právního zástupce sem na sekretariát," uvedl na tiskové konferenci generální sekretář FAČR Jan Pauly.

"Několikrát jsem říkal, že mě děsí, co by se dělo v případě, že konec Romana Berbra ve fotbale přijde náhle a neočekávaně. Jen doufám, že se fotbal z této změny dokáže v pozitivním smyslu vzpamatovat," řekl Malík.

Berbr je jednou z 20 obviněných osob v kauze údajného ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy prostřednictvím rozhodčích. Kontroverzní funkcionář, který má podle médií coby bývalý rozhodčí velký vliv na sudí i na dění v celém českém fotbale, byl v neděli vzat do vazby. Do ní podle České televize putovali také sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý ligový hráč Michal Káník.

Podle médií je do kauzy zapojena řada rozhodčích, z nichž někteří působili či působí na listině pro profesionální soutěže. V textu obvinění v aféře figuruje i jméno šéfa sudích Chovance, který měl po setkání s Rogozem změnit delegaci na květnové utkání Vyšehradu s Líšní.

"Zvažovali jsme veškeré eventuality a možnosti, které se nabízejí. Domnívám se, že ve světle toho, co o kauze víme, že ta kauza zasahuje vysoký počet rozhodčích napříč několika soutěžemi, nemohla nastat jakákoliv jiná varianta (než odvolání komise). Hlasování výkonného výboru je tajné, ale stalo se tak velmi významnou většinou," řekl Malík.

"Bude sestavena nová komise. Půjde o prozatímní komisi, která bude fungovat po omezenou dobu tak, aby byl zajištěn chod ligových soutěží poté, co vláda ČR ukončí aktuální koronavirová opatření. Zároveň budeme s LFA hledat vyhovující systémová a dlouhodobá řešení," uvedl Malík v prohlášení, v němž oznámil sedm bodů, s nimiž před výbor předstoupil.

V jednom z nich výbor odvolal i všechny členy komise rozhodčích Řídící komise pro Čechy, která má na starosti soutěže od ČFL níže. Všichni sudí z profesionálních i amatérských lig, kteří jsou v kauze zapleteni, budou vyřazeni z listin. Nové komise rozhodčích předloží nové listiny sudích. Z rozhodnutí výboru čeká všechny krajské svazy mimořádná kontrola financování, která bude zaměřena na plzeňský svaz, kde šéfoval Berbr.

Kriminalisté tvrdí, že ovlivňování zápasů řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Malík byl proto pověřen, aby zajistil plošný dohled nad zápasy především prostřednictvím systému Sportradar, který monitoruje podezřelé sázky. Zároveň má iniciovat vznik specializovaného policejního útvaru. V posledním ze sedmi bodů je pak předseda FAČR pověřen, aby zajistil pokračování a další rozvoj náboru nových rozhodčích, který začal letos.

"Těchto sedm bodů je třeba vnímat pouze jako začátek dlouhé cesty, během které si český fotbal musí opětovně získat důvěru fanoušků, partnerů a široké veřejnosti. My všichni, kdo v českém fotbale nyní působíme, jsme dopustili tuto situaci. Pokud má český fotbal vyhrát, musíme se nyní semknout, konstruktivně spolu mluvit a přicházet s řešeními, která pomohou fotbal dostat z tohoto ofsajdu," uvedl Malík.

Ve výkonný výboru zůstává Berbrova partnerka a bývalá prvoligová rozhodčí Dagmar Damková. "Domnívám se, že nevěděla o celé řadě věcí. Samozřejmě je to spíš otázka na ni, ale na druhou stranu Dagmar Damková coby elitní členka komisí rozhodčích FIFA a UEFA tráví v běžné době obrovskou část roku, snad 70 procent, v zahraničí v rámci plnění povinností. A to je také věc, která k tomu přispěla," řekl Malík.

 

Právě se děje

Další zprávy