"Není čas na politikaření." Malík chtěl odejít z čela fotbalu, nakonec ale zůstává

ČTK ČTK
19. 10. 2020 18:05
Předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík přiznal, že kvůli korupční aféře, která stála funkci místopředsedu asociace Romana Berbra a šéfa rozhodčích Jozefa Chovance, uvažoval i o vlastní rezignaci.
Martin Malík v hledišti finále MOL Cupu Liberec - Sparta Praha
Martin Malík v hledišti finále MOL Cupu Liberec - Sparta Praha | Foto: Milan Kammermayer

Nakonec se ale rozhodl zůstat s odůvodněním, že v době nabírání vody do lodi není čas na politikaření.

Českým fotbalem v posledních dnech otřásla kauza ovlivňování výsledků nižších soutěžích. Policie obvinila celkem dvacet osob včetně kontroverzního Berbra a ve vazbě podle médií skončili také sportovní ředitel druholigového Vyšehradu Roman Rogoz, rozhodčí Tomáš Grimm a bývalý prvoligový hráč Michal Káník.

Výkonný výbor FAČR kvůli tomu na dnešek svolal mimořádné zasedání, po kterém Berbr prostřednictvím právníka informoval o odstoupení ze všech funkcí. Navíc byl odvolán i Chovanec, jehož prostřednictvím údajně Rogoz ovlivňoval delegaci sudích na zápasy Vyšehradu. Obvinění sudí také byli vyškrtnuti z listin.

"Musíme si získat zpět důvěru fanoušků i partnerů. Musíme zavést taková opatření, abychom předešli podobným situacím," řekl Malík na dnešní tiskové videokonferenci. "My všichni, co ve fotbale působíme, jsme dopustili tuto situaci. Ať už chybou nebo pohodlností, abychom si nepopálili prsty, nebo kvůli nedostatku vlastní síly," uvedl Malík.

"Jestli má český fotbal vyhrát, tak se musíme semknout, konstruktivně spolu mluvit a přicházet s řešeními. Teprve pak pojďme řešit sami sebe, teprve pak pojďme řešit politiku a naše vzájemné vztahy. Je lehké být po bitvě generál," přidal Malík.

Kvůli aféře sám uvažoval o rezignaci. "Byla to jedna z variant, kterou jsem se v posledních dnech zabýval, a bylo by zvláštní, kdyby to tak nebylo," uvedl Malík. "Na druhou stranu v tuto chvíli není prostor, abychom místo kroků, které jsou nutné k zastavení nabírání vody, začali politikařit a řešit, kdo si sedne na jakou židli," prohlásil.

"Vnímám to tak, že k této situaci, byť se vší pravděpodobností nebyla krátkodobá, došlo za mého volebního období. Domnívám se, že by svým způsobem bylo zbabělé říct: 'Odcházíme'. Měli bychom to být my, kdo podnikneme kroky k obnově důvěry v český fotbal a kdo se s tím popere," dodal.

Malík věří, že asociaci se už očistný proces částečně podařilo nastartovat například náborem nových rozhodčích, kterých se přihlásilo 1275. Má také v plánu se sejít s představiteli státu a jednat o vzniku speciálního policejního útvaru, který by se zabýval problematikou ovlivňování výsledků.

"Jsme připraveni po vzoru jiných členů UEFA, kde už podobné útvary fungují, poskytnout policii maximální míru součinnosti, a to nejen na republikové, ale přes FIFA a UEFA také na světové a evropské úrovni," uvedl Malík. "Byl jsem také pověřen, abych zajistil plošný dohled v oblasti matchfixingu prostřednictvím specializovaných profesionálních subjektů," dodal.

Podle některých zpráv by totiž za korupční aférou mohla stát i mezinárodní sázkařská mafie. "O napojení na sázkařský kartel směrem k této věci nemá fotbalová asociace jeden jediný podnět. A ani ze zahraničí jsme nebyli o něčem takovém informováni," řekl Malík.

Aféru už také řešil s představiteli UEFA. "Já osobně jsem hned v pátek v odpoledních hodinách osobně kontaktoval UEFA a informoval o dění v České republice. Samozřejmě jsme s UEFA v úzkém kontaktu i pokud jde o navrhovaná řešení," prohlásil Malík.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy