Šéf gangu byl z Asie, dával až 1,5 milionu za zápas

Luděk Mádl Sport Luděk Mádl, Sport
12. 9. 2013 16:10
Policie se poprvé oficiálně vyjádřila k nejnovějšímu skandálu v tuzemském fotbale.
Český fotbal už zase vyšetřuje policie. Miroslav Pelta věc koordinuje s policejním prezidentem Martinem Červíčkem
Český fotbal už zase vyšetřuje policie. Miroslav Pelta věc koordinuje s policejním prezidentem Martinem Červíčkem | Foto: Eduard Erben

Praha - Zatčení a obvinění fotbalisté, 12 v Česku, 7 na Slovensku. Cinklé sázky, zmanipulované zápasy. Za tím vším stála podle slovenské policie skupina organizovaná z Asie.

Ta prostřednictvím zdejších fotbalistů "cinkla" celkem 19 zápasů v českých a slovenských soutěžích. Nabízela za to úplatek až ve výši 1,5 milionu korun. Podle toho, co zveřejnila slovenská policie, šlo o to, aby v zmanipulovaných zápasech padly vždy víc než čtyři branky.

Celá akce se rozjela ve středu, kdy se v Česku začali zatýkat fotbalisté. Dnes ráno se Fotbalová asociace ČR ústy svého místopředsedy Romana Berbra přihlásila k tomu, že se na celé akci podílela. Tím, že už v říjnu předala důležité informační podněty.

Organizovaný zločin udeřil

Konkrétnější údaje prozradil Tibor Gašpar, prezident Policejního sboru SR.

"Poprvé jsme trestný čin ovlivňování výsledků fotbalových zápasů klasifikovali jako organizovaný. V čele skupiny stál člověk z Asie a prostřednictvím zprostředkovatelů ze Slovenska oslovoval hráče i na Slovensku a v Česku," cituje Tibora Gašpara webová verze deníku SME.

SME také píše, že mezi zatčenými slovenskými fotbalisty je i Ivan Hodúr, někdejší reprezentant a také hráč, který hrál v české lize (za Liberec).

"Zprostředkovatel nabídl fotbalistům úplatek ve výši od 2000 do 60 000 eur na zápas," říká Gašpar. Horní hranice odpovídá v přepočtu sumě 1,5 milionu korun. "Šlo o 19 utkání v Česku a na Slovensku, včetně duelů nejvyšších soutěží. Ve všech případech šlo o online sázení v asijských kancelářích," dodal Gašpar. A mafie pak na dané zápasy sázela vždy minimálně za 50 000 eur.

V Česku by měl být ve vyšetřovací vazbě Jan Halama, hráč Českých Budějovic, který před několika dny přišel na hostování do Bohemians Praha.

Vyšetřováni by měli být i tito hráči Roudnice nad Labem: Ondřej Bíro, Michal Macháček, Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa.

Na výslechu v Praze dnes byl i hráč Teplic David Jablonský.

Všechno nahlásil český fotbalista

Celkem bylo v Česku dosud obviněno 12 současných či bývalých hráčů, na Slovensku 7. Tam jde o čtyři aktivní fotbalisty prvoligového klubu z Dunajské Stredy a tři bývalé hráče.

Aktuálně.sk píše, že z podplácení byli obviněni bývalí hráči Ivan Ž., Róbert R. a Marián D., z přijímání úplatku současní hráči Dunajské Stredy Michal D. Ivan H., Tomáš H. a Marek B. Podle sme.sk. jde o českého hráče Tomáše Hubera (mj. ex-Jablonec či Sparta) a Slováky Michala Diana (mj. ex-Příbram, Bohemians, Hradec, Čáslav), Ivana Hodúra (ex-Liberec) a Marka Božona.

Slovenský policejní prezident také popsal způsob komunikace gangu s hráči během samotného zápasu. "Zprostředkovatel zůstal sedět na stadionu, což byl signál pro fotbalisty, že nabídka platí a že se mají snažit dosáhnout dohodnutý výsledek. Pokud ze stadionu (zprostředkovatel) odešel, to byl zase signál, že v nabídce on-line (sázkové) kanceláře jejich zápas není," doplnil.

Vyšetřování případu podle Gašpara odstartoval fotbalista českého klubu, kterému gang údajně také nabízel úplatek a který se obrátil na českou policii. "Měl velmi strohé informace, že na celé věci se podílí osoba ze Slovenska, znal její křestní jméno," řekl Gašpar.

Berbr: Naše akce, žádný černý den

Zátah proti fotbalistům podezřelým, že kvůli sázkám manipulovali zápasy, je výsledkem řízené akce, na níž s policií dlouhodobě spolupracovala Fotbalová asociace ČR.

Řekl to pro Roman Berbr, místopředseda FAČR. Podle něj trvala společná akce 11 měsíců. "Bylo to utajené. Na svazu o tom věděli jen čtyři lidé," řekl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz, který si můžete přečíst zde.

"Fotbalová asociace na té věci spolupracovala. A z tohoto důvodu si nemyslím, že by šlo o černý den pro český fotbal," glosoval Roman Berbr 11. září, v jehož průběhu policie zatáhla síť.

Při odhalování sázkařských machinací hrál významnou roli systém Sportradar, který monitoruje sázky a upozorňuje bezpečnostního manažera FAČR Martina Syneckého na podezřelé jevy.

"Prvotní signál ale přišel díky interním informacím, které naše vlastní vyšetřování a informace ze Sportradaru potvrdily," řekl pro Aktuálně.cz Martin Synecký.

(Jak probíhá manipulování zápasů sázkařskou mafii, si přečtěte zde.)

"V říjnu loňského roku získala asociace nezvratné důkazy, že dochází k sázkařským manipulacím v juniorské lize. Ty informace jsme předali policii," řekl Berbr pro Aktuálně.cz. V rozhovoru pro Radiožurnál zmínil v této souvislosti nejen juniorskou, ale i druhou ligu.

"Zároveň jsme také okamžitě informovali UEFA," podotýká Martin Synecký.

Slova svého místopředsedy v SMS pro redaktora Aktuálně.cz potvrdil i předseda asociace Miroslav Pelta: "Roman Berbr má pravdu, ty sázky jsou velmi nebezpečné. Je potřeba hned na začátku zakročit."

Dvanáct českých fobalistů ve vazbě

Protikorupční policie již zpřesnila informace o razii, kterou provedla ve středu 11. září, deník Aktuálně.cz má zprávu, že akce stále probíhá.

"Na různých místech České republiky došlo prozatím k zadržení 12 osob a dalších více než 20 osob bylo vyzváno k podání vysvětlení. Zároveň kriminalisté provedli 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," informoval Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupční policie.

Všech obviněných 12 osob se ocitlo ve vyšetřovací vazbě. Nyní orgány činné v trestním řízení rozhodují, zda jim vazba bude prodloužena.

"Zadržené osoby byly následně obviněny z 'korupčních' trestných činů (podplacení a přijetí úplatku). K osobám můžeme uvést, že se jedná o fotbalisty či bývalé fotbalisty různých výkonnostních úrovní," dodává Ibehej.

Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství ve Strakonicích.

Konkrétní jména obviněných, ani oddíly, v nichž působí zatím orgány činné v trestním řízení, ani fotbalová asociace nepotvrdily.

Problém má Halama, Teplice a Roudnice

Několik zdrojů se ale shodlo na tom, že problém by měl mít Jan Halama, fotbalista Českých Budějovic, který nyní hostuje v Praze na Střížkově, v klubu Bohemians Praha. "Bez omluvy ve středu nedorazil na trénink," řekl manažer klubu Michal Dyml.

Ten už mluvil i s Halamovou přítelkyní, která mu sdělila, že fotbalista je momentálně zadržován ve vazbě. "Ale když to tak řeknu - u nás je ten hráč velmi krátce, v podstatě pár dní, takže nepředpokládám, že by ty problémy, o nichž se mluví, mohly být nějak spojené s naším klubem," říká manažer střížkovské Bohemky.

V minulé sezoně působil Halama v prvoligové Jihlavě.

Nečekanou návštěvu policistů potvrdil ve středu prvoligový klub FK Teplice. "Policisté během dne přijeli na klub a vyslýchali několik našich fotbalistů," potvrdil ředitel klubu František Hrdlička. Mezi vyslýchanými byl David Jablonský, a to i dnes, scházel kvůli tomu na tréninkové jednotce.

Padlo i jméno Egona Vůcha, reprezentanta do 21 let. U něj má jít ovšem údajně o to, že měl naopak nabídku na manipulaci kvůli sázení odmítnout.

Vyslýchán byl i Karel Kodeš, hráč Teplic, který nyní hostuje v Chomutově.

"Zaplaťpánbůh, že se do toho policie pustila a ty věci se pročistí," říká František Hrdlička.

Problém potvrdila třetiligová Roudnice nad Labem. "Hráči jsou v nějakém vyšetřování. Dva se nám ozvali, že jsou mimo a že jsou vyšetřováni na svobodě. Je těžké něco hodnotit nebo vyjadřovat názor, když nevíme co a jak," uvedl pro ČTK předseda klubu Pavel Dohnal.

Na své facebookové stránce vedení klubu potvrzuje, že na středeční zápas s Převýšovem bez omluvy nedorazili tito hráči: Ondřej Bíro, Michal Macháček, Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa.

Vyslýchali syna poslance Tancoše

Pikantní je, že policie vyslýchala i Michala Tancoše, syna Josefa Tancoše, člena výkonného výboru Fotbalové asociace ČR a poslance za ČSSD. První o tom informoval idnes.cz.

"Ale Martin nemá žádný problém, nebyl obviněn, není vyšetřován. Jen ho pozvali na pětiminutové podání vysvětlení, je to kvůli tomu, že s některými chlapci hraje sálový fotbal," vysvětlil Tancoš pro Aktuálně.cz.

Disciplinární komise FAČR může hráči, kterému bude prokázána účast při nelegálním sázení na fotbalová utkání, zastavit činnost na dva až pět let. Novelizovaný disciplinární řád pamatuje i na finanční sankce: pokud by se provinil hráč z první či druhé ligy, hrozí mu pokuta až do 500 tisíc korun.

Článek průběžně aktualizujeme

 

Právě se děje

Další zprávy