United remizovali s Tottenhamem, Aston Villa zaváhala. La Ligu vede Girona

Aktualizováno 14. 1. 2024 23:10
Fotbalisté Tottenhamu v anglické lize remizovali na hřišti Manchesteru United 2:2 a zůstali pátí v tabulce. Aston Villa hrála s Evertonem na jeho stadionu 0:0 a nevyužila možnost posunout se na druhé místo.
Bruno Fernandes v zápase Manchesteru United proti Tottenhamu.
Bruno Fernandes v zápase Manchesteru United proti Tottenhamu. | Foto: Reuters

O úvodní trefu utkání na Old Trafford se už ve třetí minutě postaral domácí útočník Höjlund. V 19. minutě vyrovnal Richarlison a pět minut před poločasem vrátil "Rudým ďáblům" vedení Rashford. Hosté podruhé srovnali už 45 sekund po začátku druhého dějství. U bleskové Bentancurovy branky si připsal asistenci útočník Werner, který si odbyl debut po příchodu z Lipska. "Kohoutům" kvůli reprezentačním povinnostem chyběly opory Bissouma, Sarr a Son Hung-Min.

Pátí "Spurs" mají stejně bodů jako čtvrtý Arsenal, který odehrál o zápas méně. United jsou sedmí a na čtvrté místo ztrácejí osm bodů.

Aston Villa se po bezbrankové remíze s Evertonem bodově dotáhla na Manchester City, který má lepší skóre a zápas k dobru. Liverpool vede o dva body a má rovněž o utkání méně. Everton má jednobodový náskok na sestupové pásmo.

Hosté měli několik gólových šancí. Do největší příležitosti se dostal útočník Evertonu Calvert-Lewin, jenž se řítil sám na brankáře Aston Villy Martíneze, který jeho pokus zneškodnil.

Anglická fotbalová liga - 21. kolo:

Everton - Aston Villa 0:0Manchester United - Tottenham 2:2 (3. Höjlund, 40. Rashford - 19. Richarlison, 46. Bentancur).

20. Sheffield United 20 2 3 15 15:49 9

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

La Liga

Fotbalisté Girony ve 20. kole španělské ligy hráli na hřišti poslední Almeríe od 80. minuty v oslabení po vyloučení Garcíi a remizovali 0:0. I přesto se posunuli do čela tabulky. Katalánci mají náskok jednoho bodu na druhý Real Madrid, který odehrál o zápas méně.

"Bílý balet" odehrál dnes večer finále španělského Superpoháru proti Barceloně. Šanci přeskočit Gironu budou mít svěřenci Carla Ancelottiho za týden proti Almeríi, jež stále čeká na první ligový úspěch.

Valencie zvítězila v Cádizu 4:1 a přiblížila se na tři body šesté příčce, která zaručuje účast v Evropské konferenční lize. Cádiz je v lize bez vítězství už 16 zápasů a je na sestupovém 18. místě.

Skóre utkání otevřel v 8. minutě nejlepší střelec Valencie Duro svým osmým gólem v sezoně. V 21. minutě vyrovnal z penalty Alcaraz, to však bylo ze strany domácích vše. Po přestávce hostům zařídil výhru López a v nastavení ještě navýšili skóre Guerra a Vázquez.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Almería - Girona 0:0, Cádiz - Valencie 1:4 (21. Alcaraz z pen. - 52. a 90.+8 López, 8. Duro, 90.+4 Guerra).

Serie A

Fotbalisté AC Milán v italské lize doma porazili AS Řím 3:1 a upevnili si třetí příčku v tabulce. Římané nevyhráli potřetí za sebou a jsou devátí. Čtvrtá Fiorentina remizovala 2:2 s Udine, které bojuje o záchranu. Záložník Antonín Barák hrál od 88. minuty.

Lazio vyhrálo počtvrté v řadě, když porazilo Lecce 1:0. Cagliari doma zdolalo Boloňu 2:1 a zvítězilo po čtyřech zápasech. Jakub Jankto do hry naskočil v 86. minutě.

O úvodní branku se na milánském San Siru postaral v 11. minutě domácí Adli. Třiadvacetiletý francouzský záložník se v červenočerném dresu trefil poprvé od přestupu z Bordeaux v létě 2022. Na 2:0 zvýšil po přestávce jeho krajan Giroud. V 69. minutě z penalty snížil Paredes, ale "Rossoneri" znovu zvýšili své vedení šest minut před koncem, když se trefil Hernández.

Římané prohráli ve čtvrtém venkovním utkání v řadě. Už po středečním vypadnutí z Italského poháru s Laziem (0:1) se v médiích začalo spekulovat o budoucnosti trenéra AS Josého Mourinha, který sledoval dnešní zápas kvůli disciplinárnímu trestu z tribuny.

Fiorentina v týdnu částečně odčinila týden starou porážku 0:1 v Sassuolu, když v Italském poháru po penaltách vyřadila Boloňu, ligový reparát jí však podle představ nevyšel. Už od desáté minuty dotahovali domácí jednogólové manko po zásahu Lovriče.

Deset minut po přestávce sice vyrovnal Beltrán, ale v 73. minutě poslal Udine zpět do vedení Thauvin. Alespoň bod "Fialkám" zachránil tři minuty před koncem střídající Nzola, jenž proměnil penaltu. Udine je v tabulce šestnácté a na sestupové pozice má náskok jednoho bodu.

Jediný gól Lazia proti Lecce dal v 58. minutě Felipe Anderson. Brazilský fotbalista se prosadil podruhé v sezoně. Po necelé hodině hry zakončil povedenou kombinační akci domácích nekompromisní ranou pod břevno.

Lazio oplatilo Lecce prohru 1:2 ze začátku sezony a z pátého místa ztrácí na čtvrtou Fiorentinu jeden bod. Svěřenci Maurizia Sarriho si připsali celkově páté vítězství v řadě poté, co v týdnu porazili AS Řím v Italském poháru.

Cagliari díky čtvrtému vítězství v soutěži opustilo sestupové příčky, na které nyní má jednobodový náskok. Boloňa nevyhrála potřetí za sebou a v tabulce je šestá.

Hosté šli sice v 24. minutě po brance Orsoliniho do vedení, ale o sedm minut později srovnal Petagna a v druhém poločase rozhodl vlastní brankou obránce Calafiori.

Italská fotbalová liga - 20. kolo:

Lazio Řím - Lecce 1:0 (58. Felipe Anderson), Cagliari - Boloňa 2:1 (32. Petagna, 69. vlastní Calafiori - 24. Orsolini), Fiorentina - Udine 2:2 (56. Beltrán, 87. Nzola z pen. - 10. Lovrič, 73. Thauvin), AC Milán - AS Řím 3:1 (11. Adli, 56. Giroud, 84. Hernández - 69. Paredes z pen.).

Ligue 1

Paris Saint Germain ve francouzské fotbalové lize porazil Lens na jeho hřišti 2:0 a v čele tabulky má na druhé Nice náskok už osmi bodů. Brest zvítězil nad Montpellierem 2:0 a dostal se na třetí místo zajišťující účast ve skupinové fázi Ligy mistrů.

Domácí Racing Club mohl jít proti PSG do vedení už v šesté minutě, ale Frankowski nařízený pokutový kop neproměnil. Po půl hodině hry se ujali vedení Pařížané zásluhou Barcelovy druhé trefy v tomto ligovém ročníku. Faul na jednadvacetiletého útočníka navíc znamenal v nastavení prvního poločasu červenou kartu pro domácího Gradita.

Minutu před koncem zápasu pojistil výhru obhájců titulu Kylian Mbappé. Pětadvacetiletý Francouz nastřílel v lize už 19 branek a v čele tabulky střelců má na druhého Ben Yeddera z Monaka náskok deseti gólů. Ze vzájemného souboje Lens a PSG odešli hosté jako vítězové poprvé od roku 2014.

Rozhodující gól Brestu vsítil proti Montpellieru Magnetti na začátku druhého poločasu. V nastavení zpečetil vítězství Le Douaron. Brest si drží skvělou formu. Od konce listopadu v lize z osmi zápasů ani jednou neprohrál a jen jednou remizoval.

Fotbalisté Lille po třech zápasech bez výhry porazili předposlední Lorient 3:0 a dostali se na pátou příčku. Vítěznou branku vstřelil v 37. minutě Jonathan David, který tak oslavil dnešní 24. narozeniny. Kanadský útočník je s šesti góly nejlepším střelcem týmu.

V závěru utkání vítězství pojistili Cabella a Zhegrova. Lorient utrpěl čtvrtou porážku v řadě a v lize nevyhrál už podeváté za sebou.

Ligový nováček Le Havre porazil Lyon 3:1 a poslali sedminásobného šampiona do sestupového pásma. Z 18 kol bodoval klub, který se do nejvyšší soutěže vrátil po 14 letech dvanáctkrát. Nad Lyon zvítězil Le Havre poprvé od roku 1999, od té doby spolu sehrály jen sedm utkání. Olympique nepotvrdil solidní formu poté, co vyhrál poslední tři zápasy v lize.

Důležitou roli v zápase sehrála brzká červená karta, kterou obdržel irský obránce hostů O'Brien už v 30. minutě, kdy Le Havre vedl 1:0 zásluhou Llorise. O dvoubrankové vedení se postaral Sabbi. Pak snížil třetí nejlepší střelec ligy a hvězda Lyonu Lacazette. Naděje hostů na vyrovnání v 62. minutě zhatil obránce Operi, který dal premiérový gól v Ligue 1. Nepovedený zápas Lyonu podtrhl v nastavení vyloučený obránce Čaleta-Car, takže Lyon dohrával v devíti.

Francouzská fotbalová liga - 18. kolo:

Lille - Lorient 3:0 (37. David, 90. Cabella, 90.+3 Zhegrova), Brest - Montpellier 2:0 (48. Magnetti, 90.+2 Le Douaron), Mety - Toulouse 0:1 (12. Sierro), Nantes - Clermont 1:2 (47. Mollet - 29. Nicholson, 89. Allevinah), Le Havre - Lyon 3:1 (18. Lloris, 50. Sabbi, 62. Operi - 54. Lacazette), Lens - Paris St. Germain 0:2 (30. Barcola, 89. K. Mbappé).

18. Lorient 18 2 6 10 21:38 12

Poznámka: Týmu Montpellier byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Bundesliga

Třetí Stuttgart v 17. kole německé fotbalové ligy překvapivě prohrál na hřišti desátého Mönchengladbachu 1:3 a na vedoucí Leverkusen ztrácí už jedenáct bodů. Brémy vybojovaly v nastavení remízu 1:1 v Bochumi.

Mönchengladbach šel do vedení už po 20 sekundách. První střelou utkání nachytal brankáře Nübela útočník Borussie Hack. Stejný hráč v 19. minutě zvýšil na 2:0. Po přestávce dal hostům naději snížením obránce Vagnoman, který se prosadil v ročníku poprvé. "Hříbata" si ale v nastavení pojistila tříbodový zisk díky brance Siebatcheua. Stuttgartu kvůli mistrovství Afriky chyběl týmový nejlepší střelec Guirassy, Tomáš Čvančara nebyl v nominaci domácích kvůli poraněnému kotníku.

Brankář Jiří Pavlenka znovu sledoval zápas Werderu jen z lavičky. Reprezentační gólman v bundeslize naposledy chytal na začátku října. Bochum mohla porazit fotbalisty Brém po dlouhých 16 letech a ještě v 90. minutě to tak vypadalo. V 64. minutě ji poslal do vedení záložník Osterhage. V nastavení však vyrovnal svým druhým gólem v sezoně obránce Stark.

Oba kluby mají ze 17 zápasů shodně 17 bodů a jsou šest bodů nad sestupovým pásmem.

Německá fotbalová liga - 17. kolo:

Bochum - Brémy 1:1 (64. Osterhage - 90.+3 Stark), Mönchengladbach - Stuttgart 3:1 (1. a 19. Hack, 90.+1 Siebatcheu - 56. Vagnoman).

1. Leverkusen 17 14 3 0 47:12 45
2. Bayern Mnichov 16 13 2 1 52:15 41
3. Stuttgart 17 11 1 5 38:22 34
4. Lipsko 17 10 3 4 38:18 33
5. Dortmund 17 8 6 3 33:25 30
6. Eintracht Frankfurt 17 7 6 4 27:20 27
7. Freiburg 17 7 4 6 21:26 25
8. Hoffenheim 17 7 3 7 32:33 24