Bloemfontein/Johannesburg - Zdálo se vám sobotní osmifinále mistrovství světa obsažené ze samých týmů druhé garnitury? Pak zvyšte svou pozornost dnes.
Fotbaloví fanoušci na celém světě se mohou těšit na slibný program. Odpoledne mají šanci shlédnout tradiční a vyhecované derby mezi Anglií a Německem, večer pak obrátí svou pozornost na dosavadního suveréna Argentinu, která vyzve Mexiko.
Čtěte také:
Ghana drží prapor Afriky. USA srazil v prodloužení Gyan
Suárezova show: Dvěma góly trefil Uruguaji čtvrtfinále
Osmifinále nabídne bitvu rivalů i duely outsiderů
Jak Anglie, tak i Německo nepředvádí zatím na šampionátu tak strhující výkony, jak se původně očekávalo. Zatímco tým Albionu remizoval v základní skupině s USA a Alžíírem, Němci zase nečekaně prohráli se Srbskem. Oběma týmům zajistila vyřazovací fázi až výhra v posledním zápase skupiny. Přitom také zvítězili shodně 1:0.
"Škoda, že se musíme utkat už teď. Zápas takovéhoto formátu se hodí spíše do semifinále," litoval Franz Beckenbauer.
Jenže takový je už pavouk turnaje. Zatímco v jedné polovině je předem jasné, že semifinále bude hrát nejlepší z papírově slabších týmů, ve druhé části se spousta věhlasných týmů vyřadí mezi sebou.
Tak například, právě vítězové dnešních klání se utkají mezi sebou ve čtvrtfinále. A jak lze tedy domyslet, o medaile si zahraje jen jeden z nich.
Probudí se Rooney v pravý čas?
Angličané doufají, že se jim v pravý čas rozstřílí jejich největší zbraň - Wayne Rooney. Útočník Manchesteru United měl skvělou sezonu, ale v Jižní Africe zatím na svou první trefu čeká. Vůbec tým Fabia Capella vstřelil doposud jen dvě branky.
"Je jen otázka času, kdy začne zase střílet góly. Doufám, že to zahájí v osmifinále," věří ale Rooneymu spoluhráč Steven Gerrard.
Buď jak buď, Angličané by rádi zvítězili v normální hrací době nebo v prodloužení. Poslední možnost, kterou by si přáli by byly penalty.
Proč? Mají špatné vzpomínky. S Německem vypadli na penalty na MS 1990 i na ME 1996. A to ještě nepočítáme jejich konec na ME 2004 a na MS 2006. Tehdy ale ztroskotali shodně na Portugalcích.
Němci ovšem obhajují v Jižní Africe bronzové medaile, ani oni se proto nebudou chtít s Jižní Afrikou loučit předčasně. Ačkoliv se jim vrací po karetním trestu kanonýr Miroslav Klose, otazník visí nad startem Bastiana Schweinsteigera. Jisté pak je, že do utkání nezasáhne další forvard Cacau.
"Zápasy naších týmů jsou zlatým hřebem všech šampionátů," je si vědom obránce Phillip Lahm. Ten nedělní začne na stadionu v Bloemfonteinu od 16.00.
Mexiko umí potrápit. Argentina je ale zatím stoprocentní
Večer se pak rozhodne i o druhém postupujícím. Argentina v repríze čtyři roky starého osmifinále narazí znovu na Mexiko.
Tým Diega Maradony je zatím bezchybný, na turnaji zatím inkasoval jen jednou a vytrvale ofenzivním pojetím patří mezi světlé záblesky šampionátu.
Kouč si je cesty svého týmu vědom, po novinářích, kteří ho za zpackanou kvalifikaci (Argentina tehdy skončila ve své zóně čtvrtá) žádá omluvy. Té se ale nejspíše dočká až ve chvíli, kdy přiveze domu vítěznou trofej.
Mexičané nicméně patří k týmům, který dokáže vždy a všude potrápit kohokoliv. Sice prohráli v závěrečném duelu skupiny A s Uruguají, vše ale nasvědčuje tomu, že osmifinále bude úplně o něčem jiném.
"Nikdo by sice na nás nevsadil ani dolar, ale uvidíme, jak utkání skončí. Mexiko nikdy nepatří mezi favority, ale my máme devadesát minut na to přepsat historii. Naši hráči jsou hladoví a možného úspěchu se nebojí," burcuje kouč Mexika Javier Aguirre.
Na MS v Německu se utkání rozhodlo až v prodloužení. Houževnatého soupeře tehdy srazil výstavní ranou Argentinec Maxi Rodriguez. Pro Jihoameričany navíc hovoří i celková bilance. Z šestadvaceti vzájemných zápasů vyhráli Mexičané jen čtyři.
O tu pátou se pak poperou od 20.30 v Johannesburgu.