26. 6. 2010 23:01
USA - Ghana 1:2pp (0:1)
Gyan slaví svůj třetí gól na turnaji. Ten znamenal také postup
Gyan slaví svůj třetí gól na turnaji. Ten znamenal také postup | Foto: Sport

Rustenburg - Až prodloužení muselo rozhodnout o druhém čtvrtfinalistovi na právě probíhajícím mistrovství světa.

Nakonec se jimi stali fotbalisté Ghany, kteří zdolali díky trefě Asamoaha Gyana z třiadevadesáté minuty USA 2:1, a mohou slavit historický postup mezi nejlepších osm týmů světa.

Výběr Milovana Rajevace pak narazí v další fázi na Uruguay, která už odpoledne zdolala díky dvěma brankám Luise Suáreze Jižní Koreu taktéž 2:1.

Stejně jako v odpoledním zápase mezi Uruguají a Koreou, i tentokrát padla úvodní branka velmi rychle. Konkrétně v páté minutě a do vedení šla možná trochu překvapivě Ghana. Ta totiž do té doby nedala na turnaji ani jeden gól ze hry. Jak proti Srbsku, tak proti Austrálii skóroval Asamoah Gyan z penalty.

To se ale změnilo ve chvíli, kdy Annan zastavil jeden z amerických útoků, vyslal dopředu Kevina Prince Boatenga, a muž, který před startem šampionátu nechtěně vyřadil ze hry německého kapitána Michaela Ballacka, vypálil na hranici pokutového území tak prudkou střelu, že na ni brankář Howard už nedokázal reagovat.

Americké zlepšení přišlo až po přestávce

Američané se před zápasem netajili tím, že by rádi svému soupeři vrátili porážku 1:2 ze základní skupiny MS v roce 2006. Proti rychlonohým a neustále napadajícím Afričanům se ale těžko prosazovali. Jednu z mála příležitostí měl po dvaceti minutách hry Bradley, jeho střílený centr ale Kingson nadvakrát zkrotil.

Daleko větší příležitost měl deset minut před přestávkou unikající Finley. Ten vnikl do pokutového území a jeho střelu mířící do sítě musel pohotově ghanský brankář vykopnout. Na druhé straně se ale nenechal zahanbit ani Howard, který o chvíli později zneškodnil takřka stejným způsobem pokus Gyana.

Jestliže byli Američané první půli méně aktivní, tak po přestávce už působili daleko odvážněji. Kdo ví, jestli své slovo v kabině měl i asistent kouče Bradleyho Luboš Kubík. Hrdinou se krátce po zahájení mohl stát čerstvě vystřídavší útočník Benny Feilhaber, jehož oslovil perfektní přihrávkou do vápna Altidore. Kingson se ovšem i tentokrát blýskl pohotovým zákrokem.

Ghanský brankář držel svým výkonem vedení, ale krátce po hodině hry přeci jen kapituloval. Na začátku celé situace stál drzý průnik Dempseyho, jenž nasadil jednomu z obránců housle a řítil se sám na bránu. V poslední chvíli ho tak musel srazit Mensah a rozhodčí odpískal pokutový kop.

V prodloužení tvrdě udeřil Gyan

K němu se pak postavil Landon Donovan, poslal Kingsona na druhou stranu a za pomocí tyče srovnal stav na 1:1. Američané byli na koni, do dalšího brejku se o chvíli později řítil Altidore, ale Kingson si celou situaci pohlídal včasným vyběhnutím.

Mohutný útočník si mohl napravit reputaci devět minut před koncem. Během rychlého brejku ho od balonu neodstavil ani Mensah, nicméně americký střelec namířil svou střelu vedle.

Na řadu tak přišlo první prodloužení na turnaji. A rozhodnutí přišlo velmi brzy. Hned po třech minutách speciálního času si doběhl Ayewův dlouhý pas Asamoah Gyan a ranou z voleje propálil i Howarda.

Ačkoliv pak ještě Američanům zbývalo na vyrovnání takřka sedmadvacet minut, nabuzení Ghaňané už je (i přes závěrečný tlak) do žádné vyložené příležitosti nepustili. Afričané tak mohli po závěrečném hvizdu oslavovat historicky první postup do čtvrtfinále MS.