Suárezova show: Dvěma góly trefil Uruguaji čtvrtfinále

26. 6. 2010 17:50
Uruguay - Jižní Korea 2:1 (1:0)
Luis Suárez srazil Jižní Koreu dvěma góly
Luis Suárez srazil Jižní Koreu dvěma góly | Foto: Sport

Port Elizabeth - Základní část skončila, ten kdo nyní na fotbalovém mistrovství světa prohraje, končí.

Tak jako fotbalisté Jižní Koreje, kteří nestačili v sobotních odpoledních hodinách na stadionu v Port Elizabeth na výběr Uruguaje a po výsledku 1:2 jejich naděje na úspěch zhasly.

Jihoameričané se znovu prezentovali skvělou obranou, a ačkoliv poprvé na turnaji inkasovali, deset minut před koncem rozhodl o jejich postupu druhou brankou v utkání kanonýr Luis Suárez.

Další soupeř celku Oscara Tabareze tak vzejde z večerního klání mezi Ghanou a USA. Úvodní výkop je plánován na 20.30.

Přitom se zpočátku vše vyvíjelo lépe spíše pro Jižní Koreu. Tým, který dokázal na své cestě do osmifinále předčít Nigérii nebo Řecko, zahrozil už v páté minutě, kdy z Park Ču Jong označkoval z přímého kopu tyč. Brankář Muslera se přitom ani nehnul a jen jeho střelu tiše pozoroval.

Uruguajci hráli namísto toho trpělivě a čekali na svou šanci. Ta přišla navíc poměrně brzy, už v osmé minutě. Forlan doběhl ztracený míč a nacentroval ho před bránu.

Suárez poprvé: Využil podcenění brankáře

Obrana na jeho přihrávku z levého křídla příliš nereagovala, a co víc, nereagoval ani samotný gólman Čung Song rjong, který se rozhodl jen dráhu letu kontrolovat.

To byla ovšem šance pro Luise Suáreze, jenž se tak znenadání objevil na zadní tyči a dopravil k překvapení všech míč do sítě. Před Asiaty se proto otevřel jasný úkol, pakliže ještě chtěli svého soupeře o postup připravit, museli mu dát gól. Jenže to se do té doby nikomu na šampionátu nepovedlo.

Aktivně působil zejména kapitán Park Či Song, ale ten se musel potýkat s velkým zájmem svého osobního a tvrdého strážce Péreze. Obrana Uruguaje navíc působila dlouho velmi kompaktně.

Korejci tak mohli být ještě rádi, že do poločasu ještě neinkasovali. Štěstí měli zejména ve chvíli, kdy rozhodčí zastavili v rychlém brejku Suáreze. Rozhodčí mu totiž odpískal diskutabilní ofsajdové postavení a kanonýr Ajaxu se mohl jen rozčilovat.

Podobně nespokojený pak byl v závěru Maxi Pereira, který pro změnu reklamoval hru rukou v korejském pokutovém území. Ani tentokrát ale Wolfgang Stark protesty Jihoameričanů nevyslyšel.

Korejci jako první dali Uruguaji gól. Nestačilo to
Korejci jako první dali Uruguaji gól. Nestačilo to | Foto: Sport

Po přestávce se spustil nepříjemný déšť a mokrý trávník svědčil spíše Korejcům. Ti hned v úvodu svého soka zmáčkli, jenže, buď naráželi na semknutou defenzivu, nebo zakončovali nepřesně. Tak jako Park Ču Jong v jedenapadesáté minutě.

Suárez podruhé: Parádní střela na zadní tyč

Uruguayci nicméně až příliš viditelně vsadili vše na obranu a to se jim vymstilo. Korejcům při vyrovnání pomohla opětovně standardní situace. Po centru do vápna a následné hlavičkované v pokutovém území se dostal míč až I Čong Jongovi, a ten přeloboval Musleru. Nic na tom nezměnil ani akrobatický zákrok Fucileho.

A pro čtvrtý celek z MS 2002 mohlo být po chvíli ještě veseleji. Znovu u toho byl navíc I Čong Jong, nicméně obětavý obránce už Musleru podruhé nepřekvapil.

Čas proto utíkal a fanoušci už možná začali kalkulovat s prvním prodloužením. K němu ale nakonec nedošlo.

A odvrátil ho znovu autor první branky utkání Luis Suárez. Mladý forvard se totiž deset minut před koncem dostal po odvráceném rohu k odraženému balonu a parádní technickou ranou na zadní tyč nedal korejskému brankáři šanci.

Asiaté se ještě snažili podruhé dorovnat, nejblíže byl zejména v samotném závěru I Tong Kuk, nicméně další míč v Muslerovy síti neskončil. Uruguay se tak po závěrečném hvizdu stala oficiálně prvním čtvrtfinalistou.