Obdivná slova českých biatlonistek, které se od jara pod vedením držitele zlaté olympijské medaile ze štafety z roku 2002 připravují, hovoří za vše.
"Jeho přístup mi sedí. Stávalo se mi, že jsem toho měla plné zuby. Teď vím, že trénink zvládnu, protože do něj nejdu z únavy. A kdo už nemůže, pro toho trénink jednoduše končí," nechala se v létě slyšet Veronika Vítková.
Lucie Charvátová v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz dokonce uvedla, že nový kouč byl jedním z hlavních důvodů, proč si rozmyslela konec kariéry.
"On je pro mě velká změna, má nové tréninkové metody, jiný přístup k tréninku. Je velmi optimistický, dokáže motivovat a především je empatický a skvěle komunikuje. Silná osobnost," chválila pětačtyřicetiletého Nora.
A k pozitivním ohlasům se naposledy připojila i Markéta Davidová. Mladá závodnice o Gjellandovi prohlásila: "Je to bezva člověk, je s ním sranda. Hodně se ptá, jak se cítíme, a není pro něj problém trénink jakkoliv pozměnit, když je potřeba."
Jak se ale ukazuje, přínos norského odborníka pro český biatlon je širší, než se původně předpokládalo. Juniorské reprezentační výběry v listopadu zamířily na soustředění do norského Trysilu a vedení týmů požádalo Gjellanda o konzultace. Jeho reálná pomoc nakonec předčila očekávání.
"Egil nám opravdu hodně pomohl," prozradil kouč Aleš Lejsek. "Dohodl ubytování za dobrou cenu, objednal tréninkové hodiny v aréně nebo nám poradil, ať na nákupy s naším kuchařem jezdíme přes hranici do Švédska, protože tam je levněji," popsal konkrétně Lejsek pro oficiální webové stránky českého biatlonu.
Podle všech dostupných ohlasů tak (prozatím zkušební roční) angažmá vášnivého farmáře odstartovalo takřka pohádkově. Jestli budou české ženy pod jeho vedením sbírat úspěchy ve Světovém poháru, se dozvíme záhy, ostrá sezona začne ve slovinské Pokljuce už v neděli 2. prosince.
Gjelland má rozhodně na co navazovat. Norský biatlonový tým žen vedl čtyři roky, a podílel se tak na dvanácti medailích ze světových šampionátů i na velkém křišťálovém glóbu pro legendární Toru Bergerovou.
Dva roky vedl i norské muže, na jaře 2016 se ale rozhodl dát si od trénování pauzu. O další dva roky později dostal nabídku od českého biatlonového svazu.
"Neměl jsem v plánu znovu začínat, ale jak jednání pokračovala, vzbudilo to ve mně zájem. Šlo o nabídku, která přichází jednou za život," prohlásil pro norská média.
Přestože s biatlonem začal Gjelland až v patnácti letech, jeho silnou stránkou byla přesná střelba. V roli závodníka absolvoval od roku 1995 dvanáct sezon ve Světovém poháru, v individuálních závodech dokázal jednou vyhrát a sedmkrát vystoupit na pódium. Zúčastnil se dvou olympijských her a devíti světových šampionátů.