"Doufám, že pan prezident mé rozhodnutí pochopí," hlásila v červnu 2018, kdy končila svou veleúspěšnou biatlonovou kariéru.
Lukašenko, běloruský prezident nepřetržitě od roku 1994, prý tehdy Domračevovou osobně přemlouval k pokračování. Ostatně ti dva k sobě měli po dlouhá léta poměrně blízko, často se společně fotili při různých společenských příležitostech.
Neochvějný vládce postsovětské země hojně a rád využíval úspěchy sportovních hvězd k vlastní propagandě. Fenomenální biatlonistka pro něj byla darem z nebes.
Když se z olympiády v Soči v roce 2014 vrátila coby královna her, se třemi zlatými medailemi v kapse, Lukašenko neváhal a Domračevové udělil nejvyšší státní vyznamenání: Hrdina Běloruska.
Před pár lety ji sami obyvatelé zvolili za nejvlivnější ženu celé země. Země, která se po údajně zmanipulovaných volbách ocitla v rozkladu.
"Miluji své rodné mírumilovné Bělorusko! Žádám všechny, na kterých to závisí, všechny, kteří dávají rozkazy, vedení bezpečnostních složek: zastavte násilí," vyjádřila se čtyřiatřicetiletá Domračevová prostřednictvím Instagramu.
"Nedovolte, aby v ulicích tahle nespravedlivá hrůza pokračovala. Všechny konflikty se dají řešit v míru," dodala žena, která v současnosti společně se svým manželem, dalším legendárním biatlonistou Olem Einarem Björndalenem, působí u čínského národního týmu.
Minulý rok se Lukašenka při zvažování zahraničního trenérského angažmá dokonce ptala na názor. "Řekl jsem jí, že neříkám ne. Ten džob vezme, je to v pořádku. Čína je obrovská země, a když dosáhne v biatlonu dobrých výsledků, Číňané si budou pamatovat, že to byl Bělorus, kdo pomohl," řekl tehdy prezident.
Na vyjádření Domračevové navázala jiná bývalá úspěšná reprezentantka Naděžda Skardinová. "Nejsem v Bělorusku, ale sleduji fotografie a videa, zprávy o tom, jak probíhají protesty. O zatčených, o mrtvých. Neskutečně to bolí," přiznala.
Skardinová byla před dvěma lety společně s Domračevovou členkou zlaté běloruské štafety na olympiádě v Pchjongčchangu. Bronz získala o čtyři roky dříve ve vytrvalostním závodě v Soči.
Teď zdůraznila, že již není možné mlčet.
"Nevím, jestli mě vyslyší ti, kteří mohou situaci změnit. Žádám orgány i lidi, kteří stojí proti svým vlastním lidem, aby násilí zastavili. Jsou to občané, přátelé, příbuzní, matky, otcové, bratři, sestry a děti," připojila se s emotivním vzkazem.
Tolerance k Lukašenkovi slábne i ve sportovních kruzích. Biatlon je společně s hokejem nejoblíbenějším sportem pětašedesátiletého diktátora, finanční podpora tak byla v posledních letech výrazná.
Bělorusové dokonce zrekonstruovali areál v Raubiči a před pěti lety dostali "áčkovou" licenci od Mezinárodní biatlonové unie. V roce 2022 se tam má vůbec poprvé konat Světový pohár.