České tažení proti dopingu nepolevuje. Šéf biatlonistů chtěl Hamzu trestat, chystá se další bojkot

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 11. 2017 10:30
Mezinárodní biatlonová unie IBU sice zpřísnila krátce před startem Světového poháru tresty za porušení dopingových pravidel, ale čeští reprezentanti ani funkcionáři stále spokojení nejsou.
Jiří Hamza
Jiří Hamza | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Přece jen se něco děje, ale pořád to není dost. Mezinárodní biatlonová unie IBU zpřísnila krátce před startem Světového poháru tresty za porušení dopingových pravidel. Snižování kvót závodníků pro problémové země, vyšší finanční postihy i delší zákazy činnosti.

I když IBU vyslyšela volání biatlonistů i funkcionářů z minulé sezony, ti stále nejsou spokojení. Unie se k řešení dopingových hříšníků prý stále staví liknavě.

"Je to vyslyšení požadavků, které vznikly na mimořádném kongresu v minulé sezoně po nátlaku nás a sportovců. Komise dostala úkol, částečně ho splnila, ale myslím si, že pořád se k tomu IBU nepostavila, jak měla," prohlásil šéf českých biatlonistů Jiří Hamza, který patří k největším kritikům přístupu unie k celé kauze.

Michal Šlesingr je vedle Martina Fourcada a Lowella Baileyho jedním z hlavních lídrů hnutí závodního pole biatlonistů, které bojuje za přísnější tresty pro dopingové hříšníky. Ani jemu se to nelíbí a vidí v nových pravidlech zadní vrátka.

"IBU například nemůže potrestat národní federaci odebráním kvóty, pakliže ta federace nějakým způsobem prokáže, že nemohla ovlivnit dopování sportovce, který byl chycený. V minulosti si nevybavuju případ, kdy by se federace přiznala, že sama něco sportovci dávala," upozorňuje český reprezentant.

Právě absence důkazů hraje největší roli v kauze McLarenovy zprávy, která upozornila na systematický doping v Rusku, do kterého měli být mimo jiné zapleteni i biatlonisté. 

"Není to o zkoumání pravdy či nepravdy, jde o zkoumání právních argumentů, které se nedaří správně uchopit. Jinak není co zpochybňovat, myslím, že všichni, co se ve sportu pohybují, vědí, že státem organizovaný doping v Rusku byl," nebere si servítky Hamza.

Nahrává mu i pondělní zpráva o tom, že kvarteto ruských biatlonistek přijde kvůli dopingu o stříbrné medaile ze závodu štafet na OH v Soči. Zakázané látky se totiž našly ve vzorcích Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Česká čtveřice tak díky tomu bere bronz.

"Rusové přichází o jednu medaili za druhou, nechce se mi věřit, že by se to jen tak zametlo pod koberec," nechal se slyšet Hamza. 

Rozzlobilo ho i to, že IBU zatím schválila kalendář jen na rok dopředu, přitom měl být program Světového poháru daný na celý čtyřletý cyklus.

"Pořád se čeká a dává se Rusům šance, ale není k tomu žádný důvod. Nemají schválenou laboratoř, čekalo se na kongres v Soulu, kde jim WADA akreditaci neudělila, a IBU udělala další šalamounské rozhodnutí. Schválila sezonu, ve které stejně Rusové být neměli. Jedeme salámovou metodou," říká prezident českého biatlonu. 

Nyní sportovní svazy čekají, jak se k účasti ruských sportovců na olympiádě postaví MOV, jehož výkonný výbor bude 5. a 6. prosince řešit osud ruských reprezentantů pro únorové hry v Koreji. 

"Totální zákaz pro Rusy neočekávám. Podle mě dopadne tak, že MOV pustí na olympiádu závodníky, kteří byli testováni mimo Rusko, možná nebudou závodit pod svou vlajkou Ruska," přemýšlí nad variantami Hamza s tím, že ale nechápe, proč IBU alibisticky čeká na rozhodnutí MOV.

"Rusko momentálně nemá akreditovanou laboratoř a my máme v IBU ústavě dokonce to, že kdo nemá laboratoř v souladu s pravidly a nesplňuje WADA kód, nemá právo být členem unie. Místo toho se vytváří prostory pro to, aby mohli v roce 2021 znovu kandidovat na pořadatele MS, a klidně to můžou zase vyhrát a my budeme tam, kde jsme byli," dodává.

V kalendáři aktuální sezony navíc stále figuruje jako poslední zastávka Světového poháru ruská Ťjumeň. "Myslím, že to už se měnit nebude, protože to už je nějak nastavené televizně i marketingově. Za nás můžu říct, že tam zřejmě nepojedeme. Myslím, že nebudeme sami, pokud se to nevyřeší. Ten neklid biatlonu neprospívá, bohužel ve srovnání s ostatními se k celé situaci IBU postavila nejalibističtěji," prohlašuje Hamza.

Ten je tak trnem v oku prezidentovi IBU Andersi Bessebergovi, který české federaci poslal v červenci dopis, ve které žádal omluvu za kritiku své osoby.

"Poslali jsme mu další dopis, kde jsme se mu rozhodně neomlouvali, ale on si to asi tak vyložil. Rozhodně nepřestanu jen proto, že mě pan Besseberg dokonce téměř navrhoval potrestat. Chceme ale teď, aby už byl kolem závodníků klid, a i proto jsem Michala Šlesingra vyzval, ať už se tomu přestane věnovat, závodníci mají závodit, my bafuňáři se můžeme hádat," uvedl Hamza.

Ani sám biatlonista už nechce kauzu rozpitvávat, byť ho vnitřně přístup biatlonové federace stále velmi mrzí. "Užírá mě to. Asi nejsem typem člověka, který by to úplně dokázal hodit za hlavu, takže uvidíme. V Rusku absolutně nefunguje antidopingový program a to je prostě velký problém," upozornil Šlesingr.

 

Právě se děje

Další zprávy