11 odebraných medailí, 25 doživotních trestů. Na které ruské sportovce si posvítil MOV?

Rusko po skončení olympiády vedlo pořadí národů. Kvůli dopingovým prohřeškům a odebraným medailím už ale kleslo na šesté místo.
Jako první si antidopingové úřady došláply v listopadu 2017 na běžkaře, konkrétně Alexandra Legkova. Ten v Soči získal na padesátce zlato a stříbro ve štafetě na 4x10 kilometrů. Obě medaile musel vrátit a byl doživotně z her diskvalifikován, stejně jako všichni další sportovci v této galerii.
Jen o pár dní později MOV z her vyloučil další velké jméno běžeckého lyžování, Maxima Vylegžanina. Ten v Soči získal tři stříbrné medaile - v mužské štafetě, na 50 km volně a v týmovém sprintu.
Z původního zlatého hattricku na padesátce tak nakonec zůstal "čistý" jen Ilja Černousov (vpravo), který původně doběhl bronzový.
Stříbro ze štafety na 4x10 kilometrů, v níž Rusové původně nestačili jen na Švédsko, pochopitelně museli vrátit také.
Foto: Reuters
Sport Sport
Aktualizováno 30. 11. 2017 6:54
Jen pár měsíců před nadcházející olympiádou v Pchjongčchangu MOV tvrdě vystoupil proti dopingovým manipulacím na hrách v Soči. V listopadu bylo z poslední olympiády zpětně diskvalifikováno už 25 ruských sportovců, ve všech případech kvůli záhadně "ztraceným" vzorkům. Pořadatelská země tak přišla už o jedenáct medailí. Podívejte se v přehledné galerii, kterých sportovců se to týkalo.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 116 miliard korun, ale kvůli koronaviru se nejspíš zvýší

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v prvním návrhu státního rozpočtu na rok 2021 plánuje schodek 116 miliard korun. Před schvalováním se však schodek pravděpodobně výrazně prohloubí, kvůli dalším opatřením přijímaným kvůli koronaviru.

Stávající verze navíc nepočítá například s výpadkem, který by nastal při zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu, odhadovaným na 70 až 90 miliard korun.

Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun. Schillerová počítá s tím, že svůj návrh na příští rok bude zpřesňovat podle dalších přijatých opatření.

"Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku," řekla ČT Schillerová.

V neděli bude rozpočet na příští rok a související daňové změny probírat expertní tým prezidenta Miloše Zemana za účasti Schillerové a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy