Varování před olympiádou, konkurence zdrtila Čechy. Pranýřovat Vítkovou ale není namístě

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 11. 2017 11:15
Musíme zůstat v klidu, vědí čeští biatlonisté po špatném vstupu do Světového poháru ve švédském Östersundu.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář - Nachází se český biatlon v úvodu olympijské sezony ve vážných potížích? Veškeré soudy jsou po prvních dvou závodech bezpředmětné, nicméně varovné signály není radno přehlížet.

Češi se v neděli v Östersundu až na výjimky trápili, desáté a třinácté místo je výrazně za již tradičně vysokými ambicemi národního týmu.

Mnoho se napsalo o problémech, jež sužovaly českou reprezentaci během přípravy. Prakticky nikdo nezůstal zdravý. I proto šéftrenér Ondřej Rybář těsně před odletem do Švédska tvrdil: "V tuhle chvíli úplně nevím, co od biatlonistů čekat. Nemáme zatím žádné srovnání s konkurencí."

Tak nyní už ho trenéři mají. A nevyznívá vůbec příznivě. Smíšená štafeta bez stále indisponované Gabriely Koukalové dojela daleko za týmy, s nimiž by chtěla za necelé tři měsíce bojovat v Pchjongčchangu o olympijské kovy.

Nejvýrazněji se na nezdaru podílela Veronika Vítková. Zkušená reprezentantka nezvládla střelbu a musela na svém druhém úseku absolvovat trestné kolo. V tu chvíli bylo po nadějích. Biatlonistku z Jilemnice bohužel nepostihl podobný štafetový kolaps zdaleka poprvé.

Připomeňme, že osmadvacetiletá závodnice kvůli střelecké nejistotě přišla o místo v základní sestavě mixu pro mistrovství světa v loňské sezoně. Takže už to vypadá na nepříjemný psychický problém spojený se zodpovědností za výsledek celého týmu. Zbavit se ho patrně nebude úplně jednoduché.

V přípravě si ovšem Vítková podle trenérů vedla dobře, zároveň jí cestu mezi čtveřici vyvolených uvolnila absence největší hvězdy Koukalové.

Ačkoli fakta hovoří jasně, není rozhodně na místě Vítkovou pranýřovat a dostávat ji pod zbytečný tlak. Biatlon je nevyzpytatelný sport a střelecký výkon je závislý na spoustě faktorů. Tentokrát to Veronice nevyšlo, ovšem ještě je dostatek času a příležitostí na zlepšení. Ty nejdůležitější závody teprve přijdou.

Kromě Vítkové se v neděli nedařilo také členům smíšeného páru Michalu Šlesingrovi a Jessice Jislové. Nepřesvědčil ani Ondřej Moravec, nicméně u něj bude v úvodu sezony probíhat určitá doba hájení kvůli výraznému tréninkovému výpadku způsobenému letní infekcí jater.

Lepší tedy bude chytit se nějaké naděje. A tu v neděli v Östersundu jednoznačně představovaly Eva Puskarčíková a Michal Krčmář.

Šestadvacetiletá závodnice a její stejně starý, mimochodem rovněž v lednu narozený kolega potvrdili, že právě oni by se v olympijské sezoně mohli stát spolehlivými jedničkami neúprosně stárnoucí reprezentace.

Obzvlášť s výhledem do české biatlonové budoucnosti by to bylo více než žádoucí.

 

Právě se děje

Další zprávy