Varování před olympiádou, konkurence zdrtila Čechy. Pranýřovat Vítkovou ale není namístě

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 11. 2017 11:15
Musíme zůstat v klidu, vědí čeští biatlonisté po špatném vstupu do Světového poháru ve švédském Östersundu.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: Milan Kammermayer

Komentář - Nachází se český biatlon v úvodu olympijské sezony ve vážných potížích? Veškeré soudy jsou po prvních dvou závodech bezpředmětné, nicméně varovné signály není radno přehlížet.

Češi se v neděli v Östersundu až na výjimky trápili, desáté a třinácté místo je výrazně za již tradičně vysokými ambicemi národního týmu.

Mnoho se napsalo o problémech, jež sužovaly českou reprezentaci během přípravy. Prakticky nikdo nezůstal zdravý. I proto šéftrenér Ondřej Rybář těsně před odletem do Švédska tvrdil: "V tuhle chvíli úplně nevím, co od biatlonistů čekat. Nemáme zatím žádné srovnání s konkurencí."

Tak nyní už ho trenéři mají. A nevyznívá vůbec příznivě. Smíšená štafeta bez stále indisponované Gabriely Koukalové dojela daleko za týmy, s nimiž by chtěla za necelé tři měsíce bojovat v Pchjongčchangu o olympijské kovy.

Nejvýrazněji se na nezdaru podílela Veronika Vítková. Zkušená reprezentantka nezvládla střelbu a musela na svém druhém úseku absolvovat trestné kolo. V tu chvíli bylo po nadějích. Biatlonistku z Jilemnice bohužel nepostihl podobný štafetový kolaps zdaleka poprvé.

Připomeňme, že osmadvacetiletá závodnice kvůli střelecké nejistotě přišla o místo v základní sestavě mixu pro mistrovství světa v loňské sezoně. Takže už to vypadá na nepříjemný psychický problém spojený se zodpovědností za výsledek celého týmu. Zbavit se ho patrně nebude úplně jednoduché.

V přípravě si ovšem Vítková podle trenérů vedla dobře, zároveň jí cestu mezi čtveřici vyvolených uvolnila absence největší hvězdy Koukalové.

Ačkoli fakta hovoří jasně, není rozhodně na místě Vítkovou pranýřovat a dostávat ji pod zbytečný tlak. Biatlon je nevyzpytatelný sport a střelecký výkon je závislý na spoustě faktorů. Tentokrát to Veronice nevyšlo, ovšem ještě je dostatek času a příležitostí na zlepšení. Ty nejdůležitější závody teprve přijdou.

Kromě Vítkové se v neděli nedařilo také členům smíšeného páru Michalu Šlesingrovi a Jessice Jislové. Nepřesvědčil ani Ondřej Moravec, nicméně u něj bude v úvodu sezony probíhat určitá doba hájení kvůli výraznému tréninkovému výpadku způsobenému letní infekcí jater.

Lepší tedy bude chytit se nějaké naděje. A tu v neděli v Östersundu jednoznačně představovaly Eva Puskarčíková a Michal Krčmář.

Šestadvacetiletá závodnice a její stejně starý, mimochodem rovněž v lednu narozený kolega potvrdili, že právě oni by se v olympijské sezoně mohli stát spolehlivými jedničkami neúprosně stárnoucí reprezentace.

Obzvlášť s výhledem do české biatlonové budoucnosti by to bylo více než žádoucí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy