Chybí nám Gabi, stýskaly si Němky. Oslavu biatlonu pod Alpami pak narušil výbuch domácích hvězd

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 1. 2018 6:12
Stovky biatlonových fanoušků míří do Chiemgau Areny. Areál ze všech stran obklíčený majestátními vrcholky Alp se oblékl do černo-červeno-žlutého zbarvení. Nechybí tradiční bavorské klobouky, lidové kroje ani čertovské rohy v národních barvách.
Tribuna v Ruhpoldingu. Německé barvy jasně vládnou.
Tribuna v Ruhpoldingu. Německé barvy jasně vládnou. | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding (od zvláštního zpravodaje) - "Kdo dnes vyhraje? Laura, určitě. Druhá bude Dennise a třetí Franziska," směje se na celé kolo starší dáma ve stylovém alpském kroji. Tady je biatlon doma už pořádně dlouhou dobu.

Atmosférou je s Ruhpoldingem srovnatelné snad jen Nové Město na Moravě. Ani tam ale nenajdete tolik fanouškovského entuziasmu i ochoty obléct na sebe cokoli, čím prokážete svou úctu k tradici.

Ruhpolding trochu připomíná divadlo. Příjemné, přátelské, pohostinné.

A přestože dáma, představující se jako Hedwig, ve své veselé predikci favorizuje domácí hvězdy Dahlmeierovou, Hermannovou a Hildebrandovou, z dalších jejích slov je patrné, že tohle vlastenectví v žádném případě automaticky neznamená negativní vztah k závodnicím ostatních zemí.

Když zjistí, že hovoří s novinářem z České republiky, okamžitě se řeč stočí na Gabrielu Koukalovou.

"Gabi, ta nám chybí. Taková fajn dívka, samý úsměv, navíc moc dobrá sportovkyně," zalituje Hedwig v angličtině značně ovlivněné německým přízvukem a obrací se na kamarádky. "Ano, ano. Loňské souboje s Laurou byly to nejlepší, co jsem v biatlonu viděla za poslední roky. Byl to takový seriál na pokračování," ozývá se jedna z nich.

Hedwig pak pokračuje: "Je to škoda. Má prý velké problémy a dlouho ji neuvidíme. Neukončila už kariéru?" ptá se zvedavě. Informace o tom, že ještě ani oficiálně neoznámila neúčast na olympiádě, přestože už o zlém konci téměř nikdo nepochybuje, ji překvapí.

Ale to už se společně s kolegyněmi znovu ztrácí v proudícím davu ostatních fanoušků. V něm jsou k vidění z 80 procent německé vlajky. Česká ani jedna. Povzbuzovat své hvězdy naopak přijela celá řada Norů, Rusů a také Francouzů.

Rusové jsou hluční, Norové zase nápadní. Dva severští fanoušci si oblékli červené kostkované obleky, ve kterých musí být zima. Dokonale se ale zahřívají náročným pohybem, v rukou drží dvě obří řehtačky. Ty musí vážit snad deset kilo.

Vytrvalostní klání startuje. Německé publikum je tradičně sportovní a snaží se povzbuzovat všechny závodnice. Burácivý aplaus tak ve startovní bráně zažívají třeba Finka Kaisa Mäkäräinenová nebo Italka Dorothea Wiererová. Dvě ženy, jež později celý závod ovládnou.

Němkám se hrubě nedaří. Královna minulé sezony Laura Dahlmeierová přitom první dvě položky zvládne bravurně a je první. Naplněná tribuna cítí velký domácí triumf a vytváří stále hypnotičtější atmosféru. Ta má ale záhy výrazně ochladnout.

To když rodačka z nedalekého Garmisch-Partenkirchenu ulehne ke třetí položce. A místo pěti hromových "heeej" zazní jen dvě. 

Ve chvíli, kdy se Dahlmeierová zvedá z podložky, vyprovází ji ze střelnice nehostinné ticho. Fanoušci jsou zaražení, tři trestné minuty rázem katapultují domácí hrdinku daleko mimo zajímavé pozice.

Hmatatelné zklamání se pak na zbytek závodu vytratí, němečtí diváci si i přes bolestivý nezdar chtějí užít skvělé biatlonové odpoledne. Lehce hořká pachuť už ale v Ruhpoldingu zůstane.

Nejlepší Němkou je až patnáctá Maren Hammerschmidtová. Dahlmeierová končí hluboko v poli poražených, na 48. pozici. Jen jeden bod za 40. místo bere objev sezony Dennise Herrmannová. Optimistická předpověď domácí fanynky Hedwig se ani v nejmenším neplní.

Je konec a Dahlmeierová prochází klubkem novinářů. Nechce se jí mluvit. Jeden z reportérů pak v tiskovém centru píše svůj článek do pátečního vydání novin. Jako první vyplní titulek: Dahlmeierová a celý tým jsou v krizi.

Před olympiádou nic moc. To česká nálada je v Ruhpoldingu mnohem lepší. Jen ty vlajky v hledišti chybí. Třeba budou k vidění o víkendu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy