Chybí nám Gabi, stýskaly si Němky. Oslavu biatlonu pod Alpami pak narušil výbuch domácích hvězd

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 1. 2018 6:12
Stovky biatlonových fanoušků míří do Chiemgau Areny. Areál ze všech stran obklíčený majestátními vrcholky Alp se oblékl do černo-červeno-žlutého zbarvení. Nechybí tradiční bavorské klobouky, lidové kroje ani čertovské rohy v národních barvách.
Tribuna v Ruhpoldingu. Německé barvy jasně vládnou.
Tribuna v Ruhpoldingu. Německé barvy jasně vládnou. | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding (od zvláštního zpravodaje) - "Kdo dnes vyhraje? Laura, určitě. Druhá bude Dennise a třetí Franziska," směje se na celé kolo starší dáma ve stylovém alpském kroji. Tady je biatlon doma už pořádně dlouhou dobu.

Atmosférou je s Ruhpoldingem srovnatelné snad jen Nové Město na Moravě. Ani tam ale nenajdete tolik fanouškovského entuziasmu i ochoty obléct na sebe cokoli, čím prokážete svou úctu k tradici.

Ruhpolding trochu připomíná divadlo. Příjemné, přátelské, pohostinné.

A přestože dáma, představující se jako Hedwig, ve své veselé predikci favorizuje domácí hvězdy Dahlmeierovou, Hermannovou a Hildebrandovou, z dalších jejích slov je patrné, že tohle vlastenectví v žádném případě automaticky neznamená negativní vztah k závodnicím ostatních zemí.

Když zjistí, že hovoří s novinářem z České republiky, okamžitě se řeč stočí na Gabrielu Koukalovou.

"Gabi, ta nám chybí. Taková fajn dívka, samý úsměv, navíc moc dobrá sportovkyně," zalituje Hedwig v angličtině značně ovlivněné německým přízvukem a obrací se na kamarádky. "Ano, ano. Loňské souboje s Laurou byly to nejlepší, co jsem v biatlonu viděla za poslední roky. Byl to takový seriál na pokračování," ozývá se jedna z nich.

Hedwig pak pokračuje: "Je to škoda. Má prý velké problémy a dlouho ji neuvidíme. Neukončila už kariéru?" ptá se zvedavě. Informace o tom, že ještě ani oficiálně neoznámila neúčast na olympiádě, přestože už o zlém konci téměř nikdo nepochybuje, ji překvapí.

Ale to už se společně s kolegyněmi znovu ztrácí v proudícím davu ostatních fanoušků. V něm jsou k vidění z 80 procent německé vlajky. Česká ani jedna. Povzbuzovat své hvězdy naopak přijela celá řada Norů, Rusů a také Francouzů.

Rusové jsou hluční, Norové zase nápadní. Dva severští fanoušci si oblékli červené kostkované obleky, ve kterých musí být zima. Dokonale se ale zahřívají náročným pohybem, v rukou drží dvě obří řehtačky. Ty musí vážit snad deset kilo.

Vytrvalostní klání startuje. Německé publikum je tradičně sportovní a snaží se povzbuzovat všechny závodnice. Burácivý aplaus tak ve startovní bráně zažívají třeba Finka Kaisa Mäkäräinenová nebo Italka Dorothea Wiererová. Dvě ženy, jež později celý závod ovládnou.

Němkám se hrubě nedaří. Královna minulé sezony Laura Dahlmeierová přitom první dvě položky zvládne bravurně a je první. Naplněná tribuna cítí velký domácí triumf a vytváří stále hypnotičtější atmosféru. Ta má ale záhy výrazně ochladnout.

To když rodačka z nedalekého Garmisch-Partenkirchenu ulehne ke třetí položce. A místo pěti hromových "heeej" zazní jen dvě. 

Ve chvíli, kdy se Dahlmeierová zvedá z podložky, vyprovází ji ze střelnice nehostinné ticho. Fanoušci jsou zaražení, tři trestné minuty rázem katapultují domácí hrdinku daleko mimo zajímavé pozice.

Hmatatelné zklamání se pak na zbytek závodu vytratí, němečtí diváci si i přes bolestivý nezdar chtějí užít skvělé biatlonové odpoledne. Lehce hořká pachuť už ale v Ruhpoldingu zůstane.

Nejlepší Němkou je až patnáctá Maren Hammerschmidtová. Dahlmeierová končí hluboko v poli poražených, na 48. pozici. Jen jeden bod za 40. místo bere objev sezony Dennise Herrmannová. Optimistická předpověď domácí fanynky Hedwig se ani v nejmenším neplní.

Je konec a Dahlmeierová prochází klubkem novinářů. Nechce se jí mluvit. Jeden z reportérů pak v tiskovém centru píše svůj článek do pátečního vydání novin. Jako první vyplní titulek: Dahlmeierová a celý tým jsou v krizi.

Před olympiádou nic moc. To česká nálada je v Ruhpoldingu mnohem lepší. Jen ty vlajky v hledišti chybí. Třeba budou k vidění o víkendu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy