Zběsilost v srdci. Alpy uzřely divokého Moravce. Byla tohle malorážka, nebo samopal?

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 1. 2018 17:37
Ondřej Moravec dorazil na střelnici, bleskově se srovnal na stavu, v očích výraz divoké šelmy. Ani se nenadechl a během několika magických vteřin proměnil černé terče v bílé. Tohle nebyla malorážka, tohle byl samopal.
Ondřej Moravec na stupních vítězů v Ruhpoldingu
Ondřej Moravec na stupních vítězů v Ruhpoldingu | Foto: Milan Kammermayer

Ruhpolding (od zvláštního zpravodaje) - "Ooondrejjj Morrraveccc," řičel německý komentátor s vtipným přízvukem jméno českého hrdiny a tradičně velmi sportovní publikum v německém Ruhpoldingu mocně aplaudovalo.

Po poslední ráně se spokojený a nabuzený biatlonista mlsně olízl. V tu chvíli už věděl, že ho v cíli čeká sladká odměna. A moc se na ni těšil.

"Tohle mi hrozně pomůže," vyprávěl nadšený závodník po vytrvalostním klání v Ruhpoldingu. Třiatřicetiletý Čech potvrdil nárůst formy a soupeřům nahnal před olympiádou pořádný strach.

Zejména jeho střelecký výkon při položkách ve stoje bral dech. Jednadvacet a třiadvacet vteřin. Rychlopalba na smeknutí klobouků. A třeba i kulichů, jež byly toho odpoledne v legendárním biatlonovém areálu spíše k vidění.

"Kdybych si to hlídal, tak to pravděpodobně dopadne špatně. Tak jsem to tam nasázel. Ne, neměl jsem obavy," hlásil sebevědomě. Víra ve vlastní síly z něj čišela během závodu i po něm. Tohle je starý dobrý Ondra Moravec, jakého fanoušci nějakou dobu postrádali. V očích jiskry, v žilách adrenalin.

Vždyť to skoro vypadalo, že Moravec tráví ve zběsilém tempu celý den a zklidnění si neužije ani po závodě. Po bleskovém kolečku rozhovorů přímo u trati dorazil do patra tiskového centra s náskokem jako první a musel několik minut čekat na své kolegy ze stupňů vítězů, suverénního Martina Fourcada a bronzového Johannese Böa.

Jako první dostal na tradiční tiskové konferenci slovo nepřemožitelný Francouz, pak už se ale anglicky rozpovídal také český šampion.

"Tenhle výsledek je pro mě opravdu velmi důležitý. Hlavně proto, že úvod do Světového poháru pro mě rozhodně nebyl dobrý," zahájil svou promluvu. Hlas se mu třásl, přetrvávající nadšení smíšené s nervozitou udělalo své. Rozhovor v cizí řeči ale zvládl se ctí. Jako obvykle.

"V létě jsem zmeškal hodně tréninků, takže moje forma byla vyloženě špatná. Už v Oberhofu jsem cítil zlepšení a teď jsem hrdý na to, co jsem předvedl tady," svěřoval se Moravec.

Neopomněl jako slušně vychovaný a také vděčný host pochválit místní podmínky. "Je to moje oblíbená střelnice, potřetí jsem tady dal čtyři nuly v jednom závodě. Navíc bylo bezvětří, viditelnost skvělá. Jaký rozdíl oproti Oberhofu," připomněl Moravec fakt, že minulý týden v Duryňském lese takto chválit nešlo.

Ani v nejmenším. Mlha se ale nakonec rozptýlila, byť i ve středu jí Německo cestou od českých hranic až k Ruhpoldingu nabídlo více než dostatek. Když si ale na obzoru vzaly hlavní slovo majestátní Alpy a blížila se malá biatlonu zasvěcená bavorská obec, všechny neduhy počasí byly pryč. 

Podobně zázračně se teď ztrácí metaforické opary mlhy nad výkony českých biatlonistů. Druhé místo Moravce ještě zdůraznili pátý Michal Krčmář a osmý Michal Šlesingr. Všichni tři si na poslední chvíli zajistili start v nedělním závodu s hromadným startem. Všichni tři jsou zpět mezi elitou. Tam, kam prostě patří.

Mohl někdo čekat natolik prudký obrat ve vývoji během pouhých deseti dnů nového roku? Kdo se teď hlásí, pravděpodobně nebude zcela upřímný.

Dostaveníčko v Ruhpoldingu začalo královsky. A další čtyři dny dramatických závodů čekají.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy