Za olympijský sen utratil milion. Lístky byly falešné

maj, reuters
4. 8. 2008 11:30
Mnoho fanoušků přijelo do Pekingu bez vstupenky
Ptačí hnízdo, národní stadion. Tady bude slavnostní ceremoniál před začátkem OH
Ptačí hnízdo, národní stadion. Tady bude slavnostní ceremoniál před začátkem OH | Foto: Reuters

Peking - Každá vrcholná sportovní akce s sebou to riziko přináší. A stejně tomu je i u olympijských her. Zájem sportovních nadšenců je obrovský, a proto se stejnou měrou rozvíjí černý trh se vstupenkami. Většinou falešnými.

Podle agentury Reuters tisíce lidí uvěřily několika internetovým stránkám, které prodávaly lístky na olympiádu do Pekingu.

Mimo jiné se objevila i nabídka týkající se pátečního slavnostního ceremoniálu, ačkoliv je tato ostře sledovaná událost už dlouho dopředu beznadějně vyprodána.

Čtěte více: Vstupenky na OH došly. Češi zaplatili i 16 tisíc

Jedna vstupenka stála například na stránkách www.beijingticketing.com 2150 dolarů, tedy více než 32 tisíc korun.

Mezinárodní olympijský výbor (IOC) sice v pondělí oznámil, že proti většině podvodníkům zakročil. Ovšem je příliš pozdě.

Mnozí fanoušci, kteří byli tímto způsobem oklamáni, již dorazili přímo do Číny. Zaplatili si letenky, ubytování, a najednou zjistili, že jim chybí to nejdůležitější - platný lístek.

Čtěte také: Olympijský výbor opakuje: Pusťte novináře na internet

A nejedná se zrovna o malé částky. Především se to týká nadšenců z Číny, Japonska, Spojených států, Norska a Velké Británie. K falešným lístkům se dokonce dostaly i rodiny sportovců z Austrálie a Nového Zélandu.

Za vstupenky utratil skoro milion

"Je nám jich líto, ale opravdu s tím nemůžeme nic dělat. Ani jim vrátit peníze, ani jim najít jiné vstupenky. Vždyť jsme je varovali, že si je mají opatřit pouze přes autorizované prodejce," oznámil na tiskové konferenci John Coates, prezident Australského olympijského výboru.

V Americe již bylo podáno šest žalob na stejný počet společností, které se touto nelegální činností zabývaly. Přesto zloba padá i na funkcionáře z mezinárodního výboru.

Čtěte dále: První hodiny v Pekingu: Architektonická tsunami

"O podobných stránkách věděli již měsíce a nic neudělali," řekl k tomu právník Jim Moriarty, který bude zastupovat poškozené.

Sám přišel o dvanáct tisíc dolarů, podle jeho slov však jiný člověk za lístky zaplatil neuvěřitelnou částku: 57 tisíc dolarů (přes 855 tisíc korun).

Právník z Houstonu k tomu dodal: "Tisíce lidí snily o olympiádě, plánovaly přijet a utratily za to spoustu peněz. Myslely si, že mají vstupenky, které jsou platné..."

Téměř všechny olympijské dny jsou vyprodány. Poslední lístky přímo na sportoviště do Pekingu byly vykoupeny minulý týden, několik tisíc jich ještě zbývá na sporty jako fotbal, ty se však konají mimo čínskou metropoli.

 

Právě se děje

Další zprávy