Olympijský výbor opakuje: Pusťte novináře na internet

Reuters
2. 8. 2008 18:30
Cenzura stránek pro novináře je pořád na stole
Novináři budou mít během her v Číně výsadu, internet pro ně nebude cenzurován
Novináři budou mít během her v Číně výsadu, internet pro ně nebude cenzurován | Foto: Reuters

Peking - Mezinárodní olympijský výbor na sobotním zasedání znovu odmítl, že by novináři pracující přímo v dějišti olympijských her v Pekingu mohli mít omezen přístup na "politicky citlivé" webové stránky.

Výbor už před víkendem ústy místopředsedkyně Gunnily Lindbergové oznámil, že se s organizátory domluvil na zrušení všech omezení a že přístup k internetu bude stejný jako na předchozích hrách.

Zdá se ale, že pokládá za nutné svoje stanovisko pro jistotu zopakovat. A možná tato slovo mířila i do vlastních řad. Kevin Gosper, šéf mediální komise MOV, totiž řekl, že podle jeho informací někteří členové výboru s Čínou jednali a byli ochotni přistoupit na kompromis.  

Předseda výboru Jacques Rogge na tiskové konferenci v Pekingu sice organizátory pochválil za úžasnou práci a řekl, že tak hezkou olympijskou vesnici nikdy neviděl. Ale zároveň zopakoval, že v otázce internetu v žádném případě nepřistoupí na kompromis.

Na otázku, zda není v této otázce příliš naivní, odpověděl: "Řekl bych, že jsme idealisti - a s tím se určitá naivita pojí."

Čtěte také: Speciál Aktuálně.cz k olympijským hrám

Odhodlání čínských organizátorů omezit novinářům přístup na některé stránky vyvolalo krátce před začátkem her mezinárodní nevoli. Vedení olympijského výboru poslední dny lavírovalo mezi hlasitými protesty a tichým smířením se s nepříjemným faktem.

Číňané až do pátečního rána trvali na tom, že citlivé stránky zůstanou nepřístupné. Týkalo se to například stránek organizace Amnesty International, která tento týden zveřejnila zprávu tvrdě kritizující stav lidských práv v Číně.

Ještě před tím, než jí bylo uděleno právo hry pořádat, Čína slíbila, že během olympiády bude dodržovat lidská práva - včetně toho, že umožní naprosto svobodnou práci všech novinářů.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v rozhovoru s vybranými novináři týden před začátkem her prohlásil, že Čína po skončení her přistoupí k dalším hospodářským a politickým reformám. Olympiáda je podle něj krok k tomu, aby se země stala prosperující mocností.

Každopádně pro běžné Číňany zůstanou v platnosti rozsáhlá omezení. Zablokována je řada stránek, které neprošly kontrolou čínských cenzurních orgánů.

"Věříme, že politizace olympijských her ničemu nepomůže a narušuje ducha her," ohradil se ale prezident jakékoli kritice namířené proti jeho zemi.

Čtěte také: Žena, nebo muž? I v Pekingu se bude testovat pohlaví

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy