Tisíce dolarů za úmyslně prohraný zápas. Sázkaři nabízejí pořád, hlavně Rusové, říká český tenista

Ondřej Houska Ondřej Houska
16. 11. 2016 5:30
Jak funguje manipulování výsledků v profesionálních tenisových zápasech? Pod slibem anonymity to prozradil Aktuálně.cz člen širší české špičky, který se pravidelně účastní turnajů nižší kategorie. Za úmyslně prohraný zápas kategorie "Futures" mohou hráči dostat až 5000 dolarů, za set či gem o několik tisíc méně. Nabídky tohoto typu jsou prý během tenisové sezony docela běžné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Nabídky sázkařů na zmanipulování tenisových zápasů jsou naprosto běžné. Aktuálně.cz to pod slibem anonymity řekl český profesionální tenista, který pravidelně hraje turnaje kategorie challenger. Podle něj se s něčím podobným tenisté setkávají doslova denně.

"Pořád mi píšou nějací sázkaři, hlavně Rusové,“ uvedl člen české širší tenisové špičky s tím, že to platí o turnajích všech kategorií. Potvrdil, že mohl prodat desítky až stovky svých zápasů, stačilo by pouze kývnout na nabídky sázkařské mafie.

Ví ale o řadě tenistů, včetně českých, kteří po dohodě se sázkaři záměrně prohráli zápas nebo třeba jednotlivý set či gem. Aktuálně.cz má hráčovu výpověď zaznamenanou, jeho totožnost se ale rozhodlo nezveřejnit.

5000 dolarů za zápas, dvě tisícovky za set

Český tenista řekl, že na turnajích nižší kategorie Futures sázkaři hráčům nabízejí kolem 2000 dolarů za záměrně prohraný set a zhruba 5000 dolarů za schválně prohraný zápas. Na challengerech a především na turnajích ATP jsou pak odměny mnohonásobně vyšší: "Jeden hráč mi říkal, že na turnaji v Rusku mu nabídli v přepočtu milion korun, když schválně prohraje.“

Tenista připouští, že se sázkařskými gangy můžou mít hráči velké problémy. Popisuje například příběh jednoho českého hráče (jeho jméno Aktuálně.cz zná), který byl se sázkaři domluven, že v zápase prohraje jeden konkrétní gem. Přes veškerou "snahu“ se mu to ale nepovedlo a hru vyhrál. "Z toho byl největší průser, normálně mu vyhrožovali,“ říká tenista.

Podle něj zasvěcení okamžitě poznají, že některý tenista zápas prodal a nehraje naplno. Například na turnaji v Egyptě byl podle svých slov jako divák svědkem toho, kdy jasně lepší hráč evidentně schválně prohrál zápas: „Snažil se to maskovat, my jsme tam seděli a smáli jsme se tomu. Bylo jasné, že to prodal.“ Něco takového podle svých slov zažil víckrát.

Záloha předem, prohra později

Systém prý funguje tak, že tenistům neustále píšou zástupci sázkařů. Vesměs jde o bývalé aktivní hráče, kteří mají na své dřívější kolegy kontakty. Tenisté by podle platných pravidel měli jakékoliv takové kontakty hlásit ATP, ale "myslím si, že většina lidí to nehlásí.“ Kromě zmanipulování konkrétního zápasu prý také sázkaři tenistům často nabízejí peníze předem s tím, že pak vybraný duel zmanipulují třeba až za půl roku. Takto si sázkaři daného tenistu předem koupí.

Tenista je ale přesvědčen, že i když jsou nabídky na zmanipulování zápasů i dnes běžné, přistupuje na ně méně tenistů než dřív. "Dělalo se to hodně, dřív to byly totální extrémy," říká hráč. Od té doby, co hráčská asociace ATP před několika lety zavedla tzv. Tennis Integrity Unit a začala proti nelegálnímu sázení intenzivněji bojovat, podle něj hráči ze strachu z postihů sázení oproti minulosti omezili, byť prý stále není nijak výjimečné.

Většina hráčů podle českého tenisty zmanipulování zápasů odmítá. "Teď už mi to vadí strašně. Stalo se mi, že za mnou před zápasem přišel soupeř s tím, že mi to nechá, že náš zápas prodal. Jenže to mi vadí, pak někdo může podezřívat i mě, že jsem se na zmanipulování taky podílel," říká tenista a odkazuje na kauzu z letošního Australian Open.

Tenisová asociace tam začala prošetřovat česko-polskou dvojici ze smíšené čtyřhry Hlaváčková-Kubot, která sice svůj zápas vyhrála, ale o jejich soupeřích se objevilo neprokázané podezření, že zápas vypustili.

Podezíráni jsou i špičkoví tenisté

To, že je sázení na vlastní zápasy běžné, letos napsaly servery BBC a BuzzFeed. Podle nich se podezření ze zmanipulování vlastních zápasů v minulých letech objevilo u šestnácti hráčů z první padesátky světového žebříčku.

Ostatně velký skandál se rýsoval už v roce 2009, kdy velké množství nezvyklých sázek odhalil před Wimbledonem britský deník The Independent. Mezi podezřelými bylo dvanáct hráčů z elitní padesátky, jednalo se konkrétně o Rusy, Italy, Argentince a Španěly. Mezinárodní tenisová federace ITF se tehdy odmítla k informaci vyjádřit a celá kauza utichla stejně rychle, jako začala.

V roce 2007 se na paškál dostal ruský tenista Nikolaj Davyděnko, tehdy stálý člen první světové desítky. Během jedné sezony odehrál dva extrémně podezřelé zápasy. Nejprve na turnaji v Sopotech v duelu s jasným outsiderem Argentincem Arguellem.

Rus získal první set jasně 6:2, pak se mu ale nápadně přestalo dařit, a ve třetím dějství dokonce vzdal, přičemž na výhru Argentince se prostřednictvím britského internetového serveru betfair.com sázelo v přepočtu 150 milionů korun.

Pak přišel turnaj v Petrohradu, Davyděnko hrál proti tehdy 102. hráči světa, Chorvatu Čiličovi, a od druhé sady šel jeho výkon rapidně dolů, ruský šampion kazil jeden jednoduchý míč za druhým. Rozhodčí jej dokonce napomínal a po utkání dostal Rus pokutu za odepření nejlepšího výkonu.

Kouč Šafářové Čermák platil pokutu

Mluvilo se o tom, že je Davyděnko nástrojem ruské sázkařské mafie, spekulovalo se dokonce o tom, že mafii vyhovět musel, protože vyhrožovala jeho rodině. Ruský tenista ale trval na tom, že jeho porážky úmyslné nebyly. A po dlouhém vyšetřování ze strany ATP byl zproštěn obvinění.

Nicméně domněnkám, že vítr v sázkařských kauzách vane velmi často z Ruska, nahrávalo i podezření padlé na dalšího bývalého špičkového tenistu Jevgenije Kafelnikova.

Potrestáno bylo v závěru minulého desetiletí i několik tenistů, kteří sázeli na cizí zápasy. Tam ale nešlo o velké částky. Mezi potrestanými tehdy byl i současný trenér Lucie Šafářové František Čermák, který nemohl deset týdnů hrát a zaplatil pokutu 200 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy