Podraz jako od Redforda. Muž švindloval na Australian Open

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
17. 1. 2014 13:28
Daniel Dobson na Australian Open přechytračil sázkové kanceláře, vydělával na živých sázkách.
Robert Redford v klasickém filmu "Podraz" obral mafiána Lonegana. Muž na Australian Open měl o peníze připravit přímo sázkové kanceláře.
Robert Redford v klasickém filmu "Podraz" obral mafiána Lonegana. Muž na Australian Open měl o peníze připravit přímo sázkové kanceláře. | Foto: Reuters

Melbourne - Dnes již klasický film "Podraz" sice zamířil na plátna kin už v roce 1973, ale ani čtyřicet let po svém vzniku neztrácí na aktuálnosti.

Dobře to vědí v australském Melbourne, kde ve středu stanul před soudem muž, jenž podobně jako filmoví švindlíři Robert Redford a Paul Newman nelegálně manipuloval se sportovními sázkami.

Jeho terčem ovšem na rozdíl od "Podrazu" nebyly dostihy, nýbrž právě probíhající první grandslamový turnaj sezony, tenisové Australian Open.

Dobson využíval televizní prodlevy

Obviněný Angličan jménem Daniel Dobson stejně jako "informátor" ve filmu měl informace přímo z kurtu dříve než sázkové kanceláře a měl jich dle obvinění využívat k sázení online na nejrůznější vedlejší sázky (podání, výměny, gemy atd.).

Stačily mu přitom jen sekundy, které dělily dění na kurtu od změny kurzů, jež reagují na zpožděné televizní přenosy, a několik spolupracovníků, kteří jeho zprávy z kurtu přijímali a okamžitě sázeli "jisté" sázky. Tedy přesně jako ve filmu "Podraz".

Na této činnosti pochopitelně tratily sázkové kanceláře, které měly informace později a nestihly kurzy stáhnout či změnit.

Obviněnému hrozí deset let vězení

Taková aktivita, nazývaná "courtsiding", je ovšem již nějakou dobu na sportovištích zakázána a hrozí za ni až desetiletý trest vězení.

Podobné nelegální jednání se ovšem velmi těžko odhaluje, což platí i pro Dobsona, který údajně měl vysílací zařízení zašité v trenýrkách. Stačilo mu pak mačkat přes látku skrytá tlačítka a posílat informace dál

Obviněný se přitom hájí tím, že sám se sázkovou kanceláří spolupracoval a posílal jí živé výsledky, aby podobným aktivitám od nečestných sázkařů předešel.

Soud byl zatím odročen na 23. ledna, kdy by se mělo ukázat, kdo hovoří pravdu. Je ale téměř jisté, že na konci řízení se neobjeví žádný okradený mafián (a fiktivní sázková kancelář) jako ve filmovém trháku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

EU a USA uvalily sankce na ruské činitele kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Mezi vysoce postavenými činiteli, k jejichž potrestání unie vůbec poprvé využila nový globální sankční režim, je i generální prokurátor Igor Krasnov či hlavní vyšetřovatel Alexandr Bastrykin.

Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy. Jedná se o první protiruské sankce vlády prezidenta Bidena, který slíbil zaujmout k Rusku tvrdší postoj než jeho předchůdce Donald Trump. Republikánský exprezident se často vyjadřoval o svém ruském protějšku Vladimiru Putinovi obdivně a dlouhodobě se stavěl proti návrhům na potrestání Moskvy.

Americká vláda plánovala sankce vůči Rusku několik týdnů. Zatím není jasné, na které činitele konkrétně míří. Zacíleny jsou však kromě jedinců také na 14 společností, jež se většinou specializují na výrobu biologických a chemických látek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy