Lidé sázeli jen na Hlaváčkovou. Podezření na Australian Open roste

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 1. 2016 9:50
Pochyby o čistotě světového tenisu rostou. Jedna z největších webových sázkových kanceláří v neděli zastavila sázky na utkání smíšené čtyřhry na grandslamovém Australian Open.
Andrea Hlaváčková s Lukaszem Kubotem
Andrea Hlaváčková s Lukaszem Kubotem | Foto: Reuters

Melbourne - Pochyby o čistotě světového tenisu rostou. Jedna z největších webových sázkových kanceláří v neděli zastavila sázky na utkání smíšené čtyřhry na grandslamovém Australian Open.

Podle deníku The New York Times vzbudily rozruch a velké podezření vklady na utkání mezi španělským párem Lara Arruabarrenová - David Marrero a česko-polskou dvojicí Andrea Hlaváčková - Lukasz Kubot.

"Na zápas se sázelo obrovské množství peněz, navíc téměř všechny peníze šly na výhru Hlaváčkové a Kubota. To pro nás bylo znamení, že by výsledek duelu mohl být zfalšován," vysvětlil Marco Blume, šéf Pinnacle Sports, jedné z největších a nejvlivnějších internetových sázkových kanceláří na světě.  

Marrero mluví o zraněném kolenu

Hlaváčková s Kubotem vyhráli jednoznačně 6:0, 6:3, přičemž první dějství trvalo pouhých dvacet minut. Podle kurzů rozhodně neměl zápas až tak jasného favorita. Arruabarrenová je 33. deblistkou světového žebříčku, její spoluhráč Marrero je 32. v pořadí čtyřhry mužů.

Oba dva tenisté v rozhovorech důrazně odmítli jakékoli podezření. Marrero prý měl velké problémy se zraněným kolenem, což měl být pravý důvod drtivé porážky.

Andreu Hlaváčkovou i Lukasze Kubota pak zpovídala Jednotka pro bezúhonnost tenisu. "Hráli jsme na sto procent, stejně jako naši soupeři. Právě jsem mluvil s TIU, ale obsah rozhovoru je tajný. Oni si mě předvolali," řekl Kubot. "I se mnou hovořili, ale jak už vysvětlil Lukasz, je to tajné," uvedla Hlaváčková, která spolu s Kubotem vypadla v pondělí ve druhém kole.

Sázkové kanceláře zpozorněly po minulém týdnu, kdy britská BBC v reportáži odhalila možnost velkého tenisového skandálu s manipulováním zápasů (více čtěte ZDE). Ve hře není jen úmyslné podvádění samotných tenistů, ale také možnost, že někteří členové týmů jednotlivých hráčů mohou vynášet profesionálním sázkařům důvěrné informace, například právě o zranění tenistů.

Bookmakeři jsou pečlivější a citlivější

Bookmakeři Pinnaclu rozhodli o zastavení sázek na podezřelý zápas mixu třináct hodin před zahájením duelu. Šéf Blume pak informoval australskou policii o nastalých nepravidelnostech. Sám prý v souvislosti s rozjíždějící se kauzou řekl svým zaměstnancům, aby pečlivěji sledovali přijaté sázky a citlivěji posuzovali různé odchylky od normálu. Především pak v utkáních čtyřhry, která obvykle nepřináší tak výraznou sázkovou akci.

Nejvíce podezřelou osobou se zdá být podle informací The New York Times David Marrero. Už v minulosti byl několikrát zmíněn v souvislosti s podezřelými pohyby sázek. Například na loňském Wimbledonu se šance na jeho výhru v deblovém utkání krátce před začátkem zápasu snížily z 55 na pouhých 29 procent.

Pětatřicetiletý Španěl prohrál posledních deset zápasů smíšené čtyřhry, do kterých nastoupil. Po tom nedělním se vyjádřil zajímavě. Prý není schopen hrát svůj nejlepší tenis proti ženské soupeřce.

Španěl prý nehraje proti ženě naplno

"Normálně když hraji, tak hraji s plnou silou. Ve čtyřhře i dvouhře," uvedl vítěz deblu na Turnaji mistrů v roce 2013. "Ale když proti sobě vidím stát dámu, cítím, že ruka chce hrát, ale hlava mi říká: Buď opatrný. To prostě není dobrá kombinace," dodal Marrero.

On a jeho spoluhráčka prý o údajném zranění jeho kolena neřekli nikomu jinému než svým trenérům, turnajovým doktorům a jednomu dalšímu španělskému tenisovému páru. Navíc prý někdo z diváků, kteří se zúčastnili sobotního tréninku, musel vidět, jak se Marrero zranil. "Někdo to musí vědět," uvedla Arruabarrenová.

"Jsem profesionál. Snažím se na kurtu hrát svůj nejlepší tenis. Pokud se podíváte na všechny mé zápasy, je jasné, že nemám rád odstoupení z turnajů," uzavřel Španěl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Dohoda o Turówu může být během několika týdnů, řekl premiér Fiala

Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejovou extraligu by měla od nové sezony opět řídit APK místo svazu

Řízení hokejové extraligy by měla od příští sezony převzít od hokejového svazu po deseti letech zpátky Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH). Kluby to odsouhlasily na dnešní valné hromadě

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) řídí soutěž od června 2012. Na pozici ředitele extraligy nastoupil tehdy bývalý obránce Josef Řezníček a ve funkci působí dodnes. APK LH chce převzít moc nad domácí nejvyšší soutěží už delší dobu a nyní k tomu směřuje.

"Kluby odsouhlasily, že ve smyslu uzavřeného memoranda mezi APK LH a ČSLH ze 7. června 2016 požádají ČSLH, aby se APK LH od sezony 2022/23 stala řídícím orgánem extraligy. Současně kluby vzaly na vědomí výstupy z jednání mezi pracovní skupinou APK LH a zástupci ČSLH," uvedla asociace v tiskové zprávě.

Další zprávy