Lidé sázeli jen na Hlaváčkovou. Podezření na Australian Open roste

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 1. 2016 9:50
Pochyby o čistotě světového tenisu rostou. Jedna z největších webových sázkových kanceláří v neděli zastavila sázky na utkání smíšené čtyřhry na grandslamovém Australian Open.
Andrea Hlaváčková s Lukaszem Kubotem
Andrea Hlaváčková s Lukaszem Kubotem | Foto: Reuters

Melbourne - Pochyby o čistotě světového tenisu rostou. Jedna z největších webových sázkových kanceláří v neděli zastavila sázky na utkání smíšené čtyřhry na grandslamovém Australian Open.

Podle deníku The New York Times vzbudily rozruch a velké podezření vklady na utkání mezi španělským párem Lara Arruabarrenová - David Marrero a česko-polskou dvojicí Andrea Hlaváčková - Lukasz Kubot.

"Na zápas se sázelo obrovské množství peněz, navíc téměř všechny peníze šly na výhru Hlaváčkové a Kubota. To pro nás bylo znamení, že by výsledek duelu mohl být zfalšován," vysvětlil Marco Blume, šéf Pinnacle Sports, jedné z největších a nejvlivnějších internetových sázkových kanceláří na světě.  

Marrero mluví o zraněném kolenu

Hlaváčková s Kubotem vyhráli jednoznačně 6:0, 6:3, přičemž první dějství trvalo pouhých dvacet minut. Podle kurzů rozhodně neměl zápas až tak jasného favorita. Arruabarrenová je 33. deblistkou světového žebříčku, její spoluhráč Marrero je 32. v pořadí čtyřhry mužů.

Oba dva tenisté v rozhovorech důrazně odmítli jakékoli podezření. Marrero prý měl velké problémy se zraněným kolenem, což měl být pravý důvod drtivé porážky.

Andreu Hlaváčkovou i Lukasze Kubota pak zpovídala Jednotka pro bezúhonnost tenisu. "Hráli jsme na sto procent, stejně jako naši soupeři. Právě jsem mluvil s TIU, ale obsah rozhovoru je tajný. Oni si mě předvolali," řekl Kubot. "I se mnou hovořili, ale jak už vysvětlil Lukasz, je to tajné," uvedla Hlaváčková, která spolu s Kubotem vypadla v pondělí ve druhém kole.

Sázkové kanceláře zpozorněly po minulém týdnu, kdy britská BBC v reportáži odhalila možnost velkého tenisového skandálu s manipulováním zápasů (více čtěte ZDE). Ve hře není jen úmyslné podvádění samotných tenistů, ale také možnost, že někteří členové týmů jednotlivých hráčů mohou vynášet profesionálním sázkařům důvěrné informace, například právě o zranění tenistů.

Bookmakeři jsou pečlivější a citlivější

Bookmakeři Pinnaclu rozhodli o zastavení sázek na podezřelý zápas mixu třináct hodin před zahájením duelu. Šéf Blume pak informoval australskou policii o nastalých nepravidelnostech. Sám prý v souvislosti s rozjíždějící se kauzou řekl svým zaměstnancům, aby pečlivěji sledovali přijaté sázky a citlivěji posuzovali různé odchylky od normálu. Především pak v utkáních čtyřhry, která obvykle nepřináší tak výraznou sázkovou akci.

Nejvíce podezřelou osobou se zdá být podle informací The New York Times David Marrero. Už v minulosti byl několikrát zmíněn v souvislosti s podezřelými pohyby sázek. Například na loňském Wimbledonu se šance na jeho výhru v deblovém utkání krátce před začátkem zápasu snížily z 55 na pouhých 29 procent.

Pětatřicetiletý Španěl prohrál posledních deset zápasů smíšené čtyřhry, do kterých nastoupil. Po tom nedělním se vyjádřil zajímavě. Prý není schopen hrát svůj nejlepší tenis proti ženské soupeřce.

Španěl prý nehraje proti ženě naplno

"Normálně když hraji, tak hraji s plnou silou. Ve čtyřhře i dvouhře," uvedl vítěz deblu na Turnaji mistrů v roce 2013. "Ale když proti sobě vidím stát dámu, cítím, že ruka chce hrát, ale hlava mi říká: Buď opatrný. To prostě není dobrá kombinace," dodal Marrero.

On a jeho spoluhráčka prý o údajném zranění jeho kolena neřekli nikomu jinému než svým trenérům, turnajovým doktorům a jednomu dalšímu španělskému tenisovému páru. Navíc prý někdo z diváků, kteří se zúčastnili sobotního tréninku, musel vidět, jak se Marrero zranil. "Někdo to musí vědět," uvedla Arruabarrenová.

"Jsem profesionál. Snažím se na kurtu hrát svůj nejlepší tenis. Pokud se podíváte na všechny mé zápasy, je jasné, že nemám rád odstoupení z turnajů," uzavřel Španěl.

 

Právě se děje

před 21 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy