Praha - Spasitel. Zachránce. Pan Nepostradatelný. Marián Vajda si užívá zasloužených ovací. Právě on je oním klíčovým faktorem, proč se Novak Djokovič vrátil na Wimbledonu zpět na vrchol.
Srb ještě nedávno pochyboval sám o sobě, přestával věřit ve své schopnosti, jeho agresivita a zabijácký instinkt chřadly. Návrat slovenského trenéra byl jeho poslední šancí.
Djokovič ji využil a Vajda řekl ano, byť o nabídce několik dní přemýšlel. Váhal. Obzvlášť poté, co velmi rychle zkrachovala tenistova spolupráce s Andre Agassim a Radkem Štěpánkem.
Zvěsti, které se kolem Djokoviče v minulé sezoně a na začátku této šířily, nepůsobily ani trochu pozitivně. Spekulovalo se o ztrátě motivace, o nevyrovnané psychice. A tak si Vajda začal klást zásadní podmínky. Jedna z nich zněla: Pepe Imaz musí odejít.
Vliv španělského mentálního guru na bývalou světovou jedničku se v médiích přetřásal už několik dlouhých let. Dlouhé meditace, důraz na spirituální stránku věci, snaha o dosažení vnitřní nirvány, dlouhá objetí jako terapie. Záležitosti spojené s Imazovou filozofií míru a lásky se v posledních letech v hodnotovém žebříčku Novaka Djokoviče dostaly hodně vysoko.
Když na konci roku 2016 končila úspěšná spolupráce srbského hráče se superkoučem Borisem Beckerem, za hlavní důvod se obecně považoval Němcův nesouhlas se stále rostoucím vlivem, kterým Imaz na Djokoviče působil.
Měnil ho. I Vajda to věděl. Proto nyní trval na tom, aby Španěl v týmu přestal působit.
"Nepřál jsem si, aby Novaka ovlivňovali lidé, kteří možná vědí, co je tenis, ale nechápou psychiku vrcholového sportovce. Tenis se nedá zakládat na filozofii, je to sport muže proti muži," potvrdil Vajda v nedávném rozhovoru pro slovenský deník Šport.
"Když chce být tenisový šampion, tak cesta vede jen přes tréninkovou rutinu, zápasy a silnou psychiku. Když vidíte soupeře na druhé straně, musíte se soustředit na to, jak ho dostat z výhodné pozice a kam zahrát míče, nepřemýšlet o Buddhovi. Jsem rád, že jsme si tyto priority ujasnili a tým se zúžil," prohlásil třiapadesátiletý rodák z Považské Bystrice.
Vajda odmítl označit odchod Imaze za svou podmínku číslo jedna. Ovšem zároveň naznačil, že by bez jejího splnění na obnovení spolupráce kývl jen stěží.
Slovenský odborník chtěl docílit toho, aby se Djokovič opět začal soustředit výhradně na tenis. Hned první měsíce potvrdily, že měl absolutní pravdu. Srbova forma rostla od poloviny dubna velmi rychle, psychicky byl týden od týdne silnější.
A rapidně se zlepšila také fyzická stránka. I v tom měl prsty Vajda se svými vizemi.
Djokovič byl vždycky velmi štíhlý, v poslední době ale zhubl ještě o něco víc a neměl dostatečnou sílu. Vajda společně s kondičním trenérem Gebhardem Gritschem trval na tom, aby Srb alespoň částečně přehodnotil důraz na svou striktně vegetariánskou stravu.
"Potřeboval dostat do těla i živočišné proteiny. Bez nich se to jednoduše nedá. Musel upravit stravu," prohlásil slovenský kouč.
"Zahrnul do ní ve větší míře aspoň ryby, jiné maso nejí. Dostal přísun správné výživy a jeho svalová hmota se mu rychle vrátila. Je to vynikající prototyp sportovce. Má atletickou postavu ideální na tenis s výbornými svalovými vlákny. Bylo však nevyhnutelné, aby svaly zpevnil. Teď už má správné návyky a je fyzicky kompaktní," pochválil Vajda svého svěřence.
Všechna kolečka do sebe zapadla a výsledkem byl Djokovičův čtvrtý wimbledonský titul. Zejména v semifinálové pětisetové bitvě s Rafaelem Nadalem srbský hráč, momentální desátý na světě, svou hrou uchvátil a připomněl svá nejslavnější období.
Moc ale nechybělo a Djokovič na Wimbledon vůbec nejel. Po překvapivé čtvrtfinálové porážce s Italem Marcem Cecchinatem na French Open působil opět velmi nervózně, zdeptaně a důrazně zpochybňoval svou účast na nejslavnějším grandslamu.
Vajdův trenérský tým ale nakonec hráče přesvědčil. "Na prvních společných turnajích byl mentálně slabý. Pak se to zlepšovalo, po Roland Garros byl ale opět psychicky dole. Potom přišly ty unáhlené výroky," zavzpomínal Vajda.
"Denně jsme ho přesvědčovali, aby to přehodnotil. A on nakonec rozhodnutí změnil. Podílel se na tom celý tým, nejen já. Dodali jsme mu energii a už v Queensu bylo vidět, jak mu tráva sedí," konstatoval kouč.
Vajda se zdá být pro Djokoviče po všech stránkách ideálním partnerem. Spolupracovali od roku 2006 do dubna 2017. A roční pauza oběma prospěla. Teď z ní zase těží. Jeden jako druhý.
Srb zastavil přívaly kritiky a působivým comebackem definitivně potvrdil, že se může rovnat největším šampionům své doby, Rogeru Federerovi a Rafaelu Nadalovi. Vajda zase prokázal, že bezesporu patří k nejlepším tenisovým trenérům současnosti.