Paříž - Snad odjakživa chtěl stát Diego Schwartzman na nejslavnějších tenisových stadionech a bojovat o grandslamové vavříny. Jeho velký sen ale pravidelně narážel na celou řadu vysokých překážek. Ne každý by je překonal, houževnatý Argentinec si ale vnitřně jinou možnost nikdy nepřipustil.
Navzdory svému vzrůstu, který mu nehrál do karet.
Nikdy nebudeš schopný hrát na nejvyšší úrovni proti nejlepším, slýchal pravidelně. Už ve třinácti letech se od lékařů dozvěděl: Budeš rád, když vyrosteš ke 170 centimetrům. Potvrdilo se. Přesně na této hranici se jeho výška zastavila.
Přesto, nebo vzhledem ke své cílevědomosti možná právě proto, dal tenisu přednost před neméně milovaným fotbalem.
"Už když jsem začínal hrát, v každé věkové kategorii to pro mě bylo stejné jako teď. Vždycky jsem byl ten jasně nejmenší. Takže jsem se s tím naučil fungovat," vysvětlil pětadvacetiletý Argentinec.
Místo aby žehral na nešťastnou hru osudu, soustředil se o to zapáleněji na věci, které sám mohl ovlivnit.
"Snažil jsem se zlepšovat práci nohou a také údery od základní čáry. Snažil jsem se odbourat ze své hry jakékoli zbytečné chyby," popsal.
Bylo mu jasné, že servisem bodovat nebude. Žádné jednoduché fiftýny zadarmo nepřijdou. Všechno si bude muset oddřít během náročných výměn. Schwartzman soustavně, trpělivě a systematicky budoval výjimečné tenisové myšlení. K dokonalosti piloval svou šikovnou ruku.
"Začal jsem to brát, jak to je, soustředil se na své silné stránky a svou výšku jsem postupem času během zápasů přestal řešit."
Někdo se malému tenistovi posmíval, další byli přinejlepším skeptičtí, včetně tenisových trenérů. Ne tak samotný Schwartzman a jeho rodina. Především matka současné světové dvanáctky nikdy nepochybovala o tom, že má její syn našlápnuto k velké kariéře. Nedávno se pro oficiální stránky ATP rozpovídala o tom, jak právě ona rozptýlila veškeré synovy počáteční obavy.
"Ve třinácti mi řekl, že pokud měl doktor pravdu a on víc nevyroste, nikdy v životě nic nedokáže. Řekla jsem mu: Tvá výška ti nezabrání splnit si své sny. Už když se narodil, věděla jsem, že bude výjimečný," prohlásila.
Její podpora byla pro Schwartzmana naprosto klíčovou věcí. Nejen ta mentální, ale také materiální. Rodina, jejíž židovští předci během druhé světové války emigrovali z Německa do Argentiny, totiž bojovala s chudobou. Pokračování tenisové kariéry bylo chvíli na samotné hranici možného.
"Když jsem byl malý, naše rodina se dostala do velkých finančních problémů. Rodiče toho museli hodně vytrpět," svěřil se rodák z Buenos Aires. Čtyři děti a jejich koníčky bylo složité zaopatřit.
"Když jsem například začínal s tenisem, máma na turnajích prodávala šperky, abychom vůbec zaplatili cestu," prozradil muž s přezdívkami El Peque - krátký, nebo Little One - maličký.
Tenista pojmenovaný po jiném slavném nevysokém Argentinci Maradonovi nakonec z chudoby zvláštním způsobem profitoval. Kvůli nedostatku peněz nemohl jezdit na vzdálené juniorské turnaje, a tak hrál už v patnácti letech proti o deset let starším tenistům. "Začátky byly těžké, ale po každém zápase jsem cítil zlepšení. Nabíral jsem zkušenosti rychle a poučil se z každé prohry."
Svou pílí nastartoval kariéru, o jaké vždycky snil. A rodině vloženou důvěru i prostředky mnohonásobně vrátil. Tenisem už si v pětadvaceti letech vydělal bezmála čtyři miliony amerických dolarů.
Na žebříčku šplhal k elitní stovce především díky úspěchům na antuce. Že ale není jednostranně zaměřeným specialistou, připomněl v loňské sezoně senzační jízdou do čtvrtfinále US Open. Ve třetím kole si připsal skalp tenisového goliáše Marina Čiliče a potvrdil, že může porazit kohokoli na jakémkoli povrchu. Třeba i vysokého ranaře na betonu.
Na letošním French Open už Schwartzman jen potvrzuje příslušnost k současné absolutní světové špičce. Jeho osmifinálový obrat z 0:2 na sety proti 203 centimetrů dlouhému Kevinu Andersonovi bral dech.
"Znáte příběh Davida a Goliáše?" smál se Argentinec po utkání. "Já ho četl jako dítě ve škole a pokaždé, když proti sobě vidím stát někoho dvakrát tak vysokého, vzpomenu si na to," usmíval se spokojeně.
Andersonovi, s nímž v předchozích dvou utkáních vždy prohrál, sebral obávané podání devětkrát za zápas. To ještě nikdo jiný nikdy nedokázal.
"I když nejste tak silný a tak vysoký jako on, stejně můžete vyhrát zápas," potvrdil argentinský hráč. Po Roland Garros postoupí v žebříčku o jedno místo, na jedenáctou pozici. Průniku do top 10 se dočká jen v případě, že celý antukový grandslam vyhraje.
A to bude úkol z nejsložitějších. Těsně po čtvrtečním poledni se rozběhne pokračování jeho čtvrtfinálového boje s ikonickým Rafaelem Nadalem. Za stavu 6:4 a 3:5.
Ať to dopadne jakkoli, jeden historický zápis už malému Argentinci nikdo nevezme. Byl to on, kdo učinil alespoň částečnou přítrž Španělovu pařížskému řádění. Nadal vyhrál na French Open 37 setů v řadě a byl čtyři sady od bájného rekordu Björna Borga.
Desetinásobný šampion turnaje už před zápasem tušil, jak moc ho Schwartzman prověří. "Nedávno byl v mé akademii. Už ho nikdy nepozvu. Vždycky si u mě zahraje a pak je z něj mnohem lepší tenista," smál se Nadal.
Ve středu na centrálním kurtu Philippa Chatriera šly úsměvy stranou. Španělský velikán ztrácel brejk i ve druhém setu, po pauze zaviněné deštěm ale vyhrál všechny tři hry a druhou sadu otočil. Než se zase přihnaly kapky a spektakulární podívanou definitivně odložily na čtvrtek. Očekávání jsou velká a Schwartzman rozhodně není bez šance. Jak s ní El Peque naloží?