Plíšková zářila, ale Kvitová má větší srdce. Pokyny Krupy a Vaňka odhalily klíčové rozdíly

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 5. 2018 10:54
Petra Kvitová a Karolína Plíšková jsou mezi pěti nejlepšími hráčkami v pořadí letošní sezony. Skvělý úspěch sám o sobě, a navíc příslib něčeho ještě mnohem většího.
Petra Kvitová. | Video: Aktuálně.cz

Praha - Tohle je sezona, na kterou čeští fanoušci čekali. Karolína Plíšková a Petra Kvitová, jejichž potenciál shodně sahá až k metám nejvyšším, chytily ve stejném období vynikající formu. Nedávné prohlášení Martiny Navrátilové o světové jedničce i dvojce z České republiky nabralo velmi rychle ještě reálnějších kontur.

V žebříčku se po turnaji v Madridu obě Češky posunuly. Plíšková už je pátá, Petra Kvitová osmá. A krásný pohled nabízí také pořadí letošní sezony, určující postup na Turnaj mistryň.

Petra Kvitová je v tomto ročníku zatím druhou nejlepší hráčkou světa, navíc její ztráta na vedoucí Dánku Caroline Wozniackou činí pouhých 38 bodů. Karolína Plíšková je na čtvrté pozici, o niž se dělí s Němkou Angelique Kerberovou.

Antukovou část sezony zatím české tenistky totálně ovládají. Společně vyřadily Němky ve Fed Cupu a prošly do dalšího finále. Plíšková pak slavila ve Stuttgartu, Kvitová zase v Praze. Na velkém podniku v Madridu pak jejich vítězné série nabraly další porci zápasů. Až se dvě rozjeté krajanky potkaly v semifinále. Bylo jasné, že jedna brilantní šňůra musí skončit.

Palec dolů nakonec pomyslný tenisový bůh ukázal Plíškové, která den předtím vyšperkovala svůj výkon k naprosté dokonalosti při vítězství nad antukovou královnou a světovou jedničkou Simonou Halepovou, šampionkou dvou předchozích ročníků madridského turnaje.

Plíšková vypadala, že hraje v životní formě. Kvitová ji ale zastavila. Proč?

První sada byla naprosto vyrovnaná, Plíšková nejprve působila jistějším dojmem, brzy šla do brejku. Kvitová se rozjížděla pomaleji, ovšem včas ztrátu dotáhla a o to sebevědomější začala její hra být. Extrémně důležitý první set nakonec vrcholil v tie-breaku. A ten česká jednička psychicky neustála. Zakončila ho dvěma dvojchybami v řadě. Nevídané.

Kvitovou zisk prvního dějství nakopl k dalšímu zvýšení agresivity, Plíšková se naopak stáhla do sebe a vypadala, že ztratila víru. Nůžky mezi českými superstars se v tu chvíli rozevřely. Naprosto vypovídající pak byly promluvy obou trenérů, Tomáše Krupy a Jiřího Vaňka, k jejich svěřenkyním.

Krupa k Plíškové za stavu 1:2 ve druhém setu: "Postupně se bojíš hrát víc a víc a necháš všechny trumfy jí. Tak těžko vyhraješ, ale vyhrát to jde. Nejdřív ale musíš přesvědčit hlavu. Nejdřív do toho musí jít ta hlava, tím pádem pak rozzuříš nohy, a jak začneš nohama chodit víc do míče, tak si vytvoříš tlak a budeš mnohem nebezpečnější. Od začátku prvního setu, od stavu 3:2, prakticky jen bráníš vítězství. Ale ubránit to nejde, to víš sama. Když budeš hrát takhle pomalu, tak jen čekáš, kdy ti to zabije."

Vaněk ke Kvitové za stavu 4:3 ve druhém setu: "Super, bojuješ o každý míč. Jedinou dlouhou výměnu s tebou uhrála, teď poprvé. Jinak to vyhráváš ty. Musíš to odjezdit. O každý balon bojuješ, po každém se povzbuzuješ, je jedno, jak ten balon dopadne. Je to dobré, je to moc dobré, super. Jedeme, silná hlava, to dokážeš, máš větší srdce. Jsi lepší."

Zbylé dvě hry Kvitová urvala a utkání rozhodla ve svůj prospěch. A vše podstatné se skutečně rozhodlo v hlavě, o níž mluvili oba trenéři. 

Jiří Vaněk s Plíškovou spolupracoval dva a půl roku a vytáhl ji do světové špičky. Velmi dobře ji zná. A nyní, po roce a půl spolupráce, zná velice dobře i Kvitovou. Když tedy posuzuje, kdo z dvou českých tenistek "má větší srdce", ví, o čem mluví.

Kvitová je skutečně schopná emotivnějších výkonů, její status bojovnice v posledních měsících ještě vzrostl. O Plíškové se zase všeobecně ví, že bývá na kurtu chladnější.

V tomhle konkrétním rozhodujícím duelu viditelně podlehla beznaději a nohy už nerozzuřila. V tom spočíval hlavní rozdíl, který v Madridu učinil šampionku z Kvitové.

Obě Češky nicméně na antuce ukázaly extratřídu a zařadily se mezi favoritky Roland Garros. Třetí grandslam sezony už je za dveřmi, začne za dvanáct dní.

Kvitová se před ním rozhodla odpočívat, představí se až v prvním kole v Paříži.

Naopak Plíškovou a její formu můžeme sledovat tento týden v Římě. Česká jednička měla v prvním kole volný los, v tom druhém se zřejmě ve středu utká s madridskou finalistkou Kiki Bertensovou z Nizozemska, pokud ta zvládne duel proti Řekyni Marii Sakkariové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

V Praze žije o 300 tisíc více lidí, než kolik vyplývá z loňského sčítání lidu

V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu Plánování a rozvoje je jich namísto oficiálních asi 1,3 milionu o zhruba 300 tisíc více. Počet obyvatel institut zjistil na základě anonymních údajů od mobilních operátorů. Přes den pak přibudou další statisíce lidí, kteří přijedou za prací, sdělil ředitel institutu Ondřej Boháč.

"Ukazuje se, že v Praze trvale žije okolo 1,6 milionu obyvatel a pokud započítáme obyvatele Středočeského kraje, kteří denně dojíždějí do Prahy za prací, jedná se dokonce o 1,8 milionu lidí. Trvalé bydliště tu však má jen 1,3 milionů obyvatel," řekl Boháč.

Nárůst obyvatel znamená podle něj vyšší finanční nároky na město, které musí zajistit například městskou hromadnou dopravu, parkování, byty, lékaře či školky. "Takže i když náklady na infrastrukturu logicky rostou, Praha stále tratí na výnosech z daní," dodal Boháč.

Z dostupných dat vyplývá, že přestože počet obyvatel Prahy v poslední době roste, nebylo tomu vždycky tak. Praha zažila pokles obyvatel například v 90. letech 20. století. Naopak nejdynamičtější růst počtu obyvatel Prahy byl v letech 2003 až 2009 a 2014 až 2019, tedy v době silného ekonomického růstu.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy