Federer je dlouholetým ambasadorem finanční instituce, která podle aktivistů od roku 2016 poskytla 57 miliard dolarů společnostem hledajícím nové zásoby ropy. A tak se právě Švýcar v poslední době pravidelně stává terčem jejich zloby.
Výtky se rozmnožily v polovině ledna, kdy se aktivisté ze skupiny 350.org Europe prostřednictvím Twitteru přímo obořili na Federera.
"Naprosto se to neslučuje s bojem proti klimatickým změnám. Rogere, ty to podporuješ?" zeptali se, přičemž použili hashtag "Rogere, hned se prober".
Ten se začal po sítích i médiích rychle šířit, k čemuž výrazně přispěla Greta Thunbergová. Právě vlivná sedmnáctiletá aktivistka příspěvek sdílela a zajistila mu obrovský dosah.
Dvacetinásobný grandslamový šampion tehdy reagoval smířlivě.
"Dopady na životní prostředí beru velmi vážně. Jako otec čtyř malých dětí mám velký obdiv vůči mladým aktivistům bojujícím proti klimatickým změnám. Vážím si toho, že mi připomněli mou odpovědnost. Rád bych využil své postavení k dialogu o důležitých otázkách se svými sponzory," uvedl Švýcar v oficiálním prohlášení.
O pár týdnů později se pak o celé problematice více rozpovídal. A nasadil přece jen defenzivnější tón.
"Když pomohu jedné osobě, jsem kritizovaný za to, že jsem něco neudělal pro někoho dalšího. Dosáhl jsem bodu, kde musím velmi opatrně přemýšlet o tom, co dělám, protože občas někdo mé jméno zneužije k určitým cílům," prohlásil Federer v rozhovoru pro švýcarské noviny Tages-Anzeiger.
"Také ale musím být schopný přehlížet kritiku. Protože nemohu být všude, nemohu dělat všechno. Jsem také otec a tenista," dodal.
Federer připomněl kritikům své mnohé bohulibé aktivity. "Jsem si vědom toho, že mohu něco změnit, vzít si mikrofon a podpořit určité věci. Ale nemohu to dělat pořád," podotkl.
Osmatřicetiletý tenista přiznal, že se mu příliš nelíbil způsob, jakým ho aktivisté upozornili na spolupráci s bankou, jež v minulosti do fosilních paliv mohutně investovala.
"Je důležité zvolit si správné věci ve správnou chvíli a svůj vzkaz vyslat ven. Ale férovým způsobem, nikoli tím, že budete útočit na druhé," uvedl Federer. "Já moc dobře vím, že se svou popularitou mohu něco změnit. Pro druhé, pro planetu, pro zvířata," doplnil.
Aktivisté z řad studentů se proti spojení tenisové hvězdy s bankou ozvali už před dvěma lety. Dostali se do poboček v Lausanne a Ženevě a hráli v nich tenis v bílém oblečení. Následnou vysokou pokutu za rušení provozu odmítli zaplatit. Při nedávném soudu pak donesli cedule s nápisem: "Credit Suisse ničí planetu. Rogere, ty je podporuješ?"
Švýcarská banka mezitím přispěla k uklidnění situace oznámením. Uvedla, že vzhledem ke globální strategii boje se změnou klimatu už nadále do fosilních paliv a uhelných elektráren neinvestuje.