Že mě lidi nemilují jako Federera nebo Nadala? Jsem jen člověk, hájí se Djokovič

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 2. 2020 7:30
Jen tři vyhrané grandslamy mu chybí k tomu, aby vyrovnal hrající legendu Rogera Federera, přesto Srb Novak Djokovič platí spíš za méně oblíbeného šampiona. Po zisku další trofeje z Australian Open se rozpovídal o tom, jak s touto nálepkou bojuje.
Novak Djokovič
Novak Djokovič | Foto: Reuters

Rafael Nadal s Rogerem Federerem přilákali na ochozy arény v Kapském Městě bez mála 52 tisíc lidí. Rekordní návštěva v historii tenisu, i když šlo jen o exhibici. Oba mají na turnajích po celém světě obrovskou fanouškovskou základnu.

Oproti tomu Novak Djokovič sice momentálně vládne světovým kurtům, je dost možné, že oba v grandslamových titulech překoná, ale přesto takovou přízeň nesklízí. Mediální hon, který se kolem tohoto tématu v posledních týdnech rozpoutal, už nenechal chladnou ani srbskou světovou jedničku a vyjádřila se k tomu.

"Četl jsem toho spoustu. Prý jsem neoblíbený, ale já to nepociťuju, obzvlášť mimo kurt," nechal se slyšet sedmnáctinásobný grandslamový šampion. 

Narážky na zášť ze strany veřejnosti kolují na sociálních sítích od jeho semifinále na Australian Open, kde Djokovič přehrál zraněného Federera. Švýcar, který má na kontě 20 trofejí z podniků velké čtyřky, měl na tribunách obrovskou podporu. 

"I kdyby to tak bylo a lidi mě neměli rádi, to mám přilévat olej do ohně? Nechci šířit negativní emoce a stavět mé srbské fanoušky proti zbytku světa," uvedl.

Sám ale přiznal, že v očích veřejnosti může Federer vypadat jako lepší a sympatičtější člověk, než je rodák z Bělehradu. 

"Občas se nechám rozhodit a rozčiluju se kvůli rozhodčím, větru nebo publiku. Nejsem na to pyšný, ale jsem prostě jen člověk. I díky takovým chybám se snažím zlepšovat každý den," vysvětlil Djokovič. 

To, že má i dobré srdce, ukázal tento týden v srbském hlavním městě. Když šel večer po ulici, všiml si skupinky malých dětí, které si pinkaly přes ulici. Okamžitě se k nim přidal a pod rozsvícenými lampami si s nimi zahrál. 

"Bylo to spontánní. Šel jsem zrovna domů s taškou s raketami, říkal jsem jim, že natáhneme síť mezi lampami. Ale nakonec jsme si i tak pěkně zahráli. Bylo to super. Vždyť takhle jsme všichni začínali, že jsme hráli někde o zeď," pochvaloval si poté Djokovič.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy