Federer věří v další zázrak. Zase ho odepisují, s Djokovičem nemá mít žádnou šanci

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 1. 2020 6:16
Stará známá písnička: je už přece jen starý, pomalu se loučí se špičkovým tenisem, nemá prakticky žádnou šanci. Roger Federer je před semifinálovým šlágrem Australian Open proti Novaku Djokovičovi v roli stoprocentního outsidera.
Odveta za pětihodinové wimbledonské finále je tady. Tentokrát se ale očekává spíše rychlý proces.
Odveta za pětihodinové wimbledonské finále je tady. Tentokrát se ale očekává spíše rychlý proces. | Foto: Reuters

Nic, co by dávno neznal. Takhle už ho tenisová veřejnost odepisovala mnohokrát. Především mezi lety 2013 a 2016, kdy byl stínem neporazitelného šampiona a marně čekal na grandslamový titul. 

Teď už je Federerovi osmatřicet let, jeden z turnajů velké čtyřky ovládl naposledy před dvěma lety. Důvěra v jeho věkem neomezené možnosti opět markantně slábne.

"Obávám se nejhoršího. Obávám se, že Novak zvítězí naprosto jasně. Chtěl bych vidět skvělou dramatickou bitvu dvou z nejlepších hráčů historie, ale obávám se, že se to nestane," prohlásila bývalá světová jednička, Švéd Mats Wilander.

Stejného názoru je i skupina tenisových odborníků z ESPN. Všichni bez výjimky tipují vítězství Djokoviče ve třech, maximálně čtyřech setech.

Neúprosné jsou i kurzy sázkových kanceláří. Federerův průměrný kurz na vítězství je 6.44, Djokovičův 1.13.

Výmluvně hovoří všechny možné statistiky. Srb porazil Švýcara v pěti posledních grandslamových setkáních včetně nezapomenutelného loňského finále Wimbledonu, kde mu utekl ze dvou mečbolů. Djokovič vyhrál i tři poslední vzájemné duely v Melbourne.

Z Federera je jasný outsider rovněž z hlediska momentálního rozpoložení. Na kurtu letos v Melbourne strávil o dvě a půl hodiny víc než Djokovič. Pět setů, velké množství sil i značné nervové vypětí ho stály zápasy proti domácímu Johnu Millmanovi a Američanovi Tennysu Sandgrenovi. Jednu sadu mu sebral i Maďar Marton Fucsovics. Djokovič naproti tomu drobně zaváhal jen v prvním kole, kdy ztratil set s Němcem Janem-Lennardem Struffem.

Z hlediska fyzické připravenosti vypadá nepřemožitelně, naopak Federera trápí třísla, a jak sám v nadsázce přiznal, mívá problém vstát z postele.

"Roger zatím nehraje tak dobře jako Novak. Je unavený, navíc může být zraněný, i když to nepřizná. A proti Novakovi se musí hýbat ještě mnohem lépe, aby měl vůbec nějakou šanci," řekl Wilander, expert stanice Eurosport.

Čeho se tedy grandslamový rekordman může chytit? Třeba posledního vzájemného duelu. V listopadu na Turnaji mistrů se Federer postavil všem pesimistickým predikcím a Djokoviče přehrál ve dvou setech.

Těžit může také z pocitu, že nemá co ztratit. Už mohl být z turnaje venku. S Millmanem byl dva míče od vyřazení a jeho kouzelnický únik ze sedmi mečbolů proti Sandgrenovi se právem označuje za "zázrak v Melbourne".

"Bylo naprosto úžasné, co předvedl. To je přesně důvod, proč je tím, kým je," velebil Djokovič svého velkého rivala, s nímž svede celkově už padesátý souboj. Na vítězství Srb vede 26:23.

"Na každý pád chovám k Rogerovi velkolepý respekt. Je jedním ze dvou mých největších rivalů. Řekl jsem to už mockrát a řeknu to znovu. Moje zápasy proti Rogerovi a Rafovi ze mě udělaly tenistu, kterým jsem dnes. Jsem jim za to vděčný," rozpovídal se Djokovič.

Má se na pozoru, ale věří ve své schopnosti. Víru ale prokazuje i Federer.

"Je to semifinále, je to speciální den. Roli tam hraje adrenalin a spousta dalších věcí," zamýšlel se nad tím, proč se necítí být předem poražen.

"Po zápase se Sandgrenem jsem měl k dispozici dvě noci dobrého spánku, doktory, fyzio. Budu v pořádku, i když mám za sebou spoustu tenisu i nervů," uvedl ikonický Švýcar.

A odhodlaně dodal: "Jsem plný naděje." 

 

Právě se děje

Další zprávy