Navrátilová se chtěla pustit do homofobní Courtové. Pořadatelé nechali přenos vypnout

yac yac
28. 1. 2020 12:43
Jedna z nejlepších tenistek všech dob Martina Navrátilová se na letošním Australian Open společně s Johnem McEnroem znovu pokusila upozornit na homofobní výroky jiné legendy Margaret Courtové. Neúspěšně, pořadatelé při jejím proslovu nechali vypnout televizní přenos a důrazně ji upozornili, že na podobné projevy není na turnaji místo.
Aréna Margaret Courtové
Aréna Margaret Courtové | Foto: Reuters

Vítězka osmnácti grandslamových turnajů si chtěla vzít slovo po úterním deblovém zápase legend. Vylezla k mikrofonu umpirového rozhodčího a začala mluvit o tom, že by se nedaleká aréna Margaret Courtové měla přejmenovat, neboť bývalá australská tenisová hvězda si po homofobních a rasistických výrocích nezaslouží, aby stadion nesl její jméno.

Margaret Courtová přihlíží úternímu zápasu Novaka Djokoviče s Milosem Raonicem.
Margaret Courtová přihlíží úternímu zápasu Novaka Djokoviče s Milosem Raonicem. | Foto: Reuters

Úvod jejího vystoupení přitom zachytily i televizní kamery a díky nim i tenisoví fanoušci po celém světě. Televizní přenos byl ale velice brzy na příkaz pořadatelů přerušen, a tak diváci u obrazovek neměli možnost poslechnout si, co má na srdci.

Své jednání Navrátilová proto posléze vysvětlila na webu Tennis.com, kde zopakovala, že Margaret Courtová, která právě v Melbourne dokázala vyhrát jedenáct singlových titulů, si čestné pojmenování arény nezaslouží. 

"Letiště, budovy, ulice nebo stadiony by se měly pojmenovávat po osobnostech, které byly naprosto mimořádné. Třeba po Nelsonu Mandelovi, Rodu Laverovi či Martinu Lutherovi Kingovi. A protestoval by někdo, kdyby se Staples Center v Los Angeles přejmenovalo po Kobe Bryantovi?" otázala se rétoricky Navrátilová. 

"Margaret Courtová ale do téhle kategorie nepatří. Její výsledky na kurtu nikdo nezpochybňuje, i pro mě byla vzorem. Ale v naší tenisové rodině také bojujeme s předsudky a snažíme se být sportem pro každého. Když Margaret Courtová o nějaké skupině lidí tvrdí, že si nezaslouží rovné zacházení, že nejsou dobrými rodiči a nejsou dost zbožní, není to jen projev svobody slova. Takový projev šíří nenávist a zraňuje mnoho citlivých lidí," prohlásila Navrátilová se zjevnou narážkou na výroky Courtové.

McEnroe připomněl rasismus Courtové

V podobném duchu se vyjádřil i McEnroe, který v pondělí prohlásil, že drží palce Sereně Williamsové, aby konečně překonala grandslamový rekord Courtové, "takže bychom konečně mohli Courtovou a její útočné názory nechat minulosti, kam stejně patří." 

"Jenom jedna věc je delší než seznam tenisových úspěchů Margaret Courtové. A to je seznam jejích útočných a homofobních výroků," prohlásil McEnroe na adresu současné pastorky pentakostalistické církve, kterou současně označil za "šílenou tetu".

"O režimu v Jižní Africe během apartheidu prohlásila, že 'mají rasovou otázku vyřešenou lépe než my'. A o transgender dětech a LBGTIQ zase říkala: 'Je to dílo ďáblovo… tenis je plný lesbiček… je smutné, že se děti musí setkávat s homosexuály.' Cože?"

I proto McEnroe s Navrátilovou navrhují, aby byl stadion místo Courtové pojmenován po jiné australské tenistce, Evonne Goolagongové, která je aboriginského původu. 

Tento svůj návrh ostatně prezentovali už během svého extempore na kurtu, kde rozvinuli transparent s nápisem "Aréna Evonne Goolagongové". 

Podle pořadatelů porušili pravidla

K incidentu na kurtu se během dne vrátili i pořadatelé turnaje. O přejmenování stadionu se přitom nezmínili, zato v oficiálním sdělení napomenuli Navrátilovou a McEnroea za jejich údajně nevhodné chování.

"Podporujeme diverzitu, inkluzi a také právo lidí říci svůj názor. Ale Australian Open má svá pravidla, která platí pro všechny fanoušky, hráče i hosty. Dva světoznámí hosté tato pravidla porušili a budeme to s nimi řešit," píše se v prohlášení. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy