Proč je z Top 10 lazaret? Sezona je pro tenistky už fyzicky za hranou, míní Chládková

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
12. 1. 2016 10:02
Na začátku sezony jsou je pouze jediná hráčka desítky tenisového žebříčku zdravé, zbytek trápí nemoci a zranění. Podle bývalé tenistky Denisy Chládkové je za tím náročnost současného tenisu a špatné rozvržení sezony. Ženská elita navíc stárne, průměrný věk hráčky v Top 10 je 28 let.
Ve stavu nemocných je momentálně i Petra Kvitová.
Ve stavu nemocných je momentálně i Petra Kvitová. | Foto: Reuters

Praha - Taková marodka na začátku tenisové sezony se jen tak nevidí. Před blížícím se Australian Open je fit z první desítky žebříčku WTA pouze Venus Williamsová. Jinak, kromě Flavie Pennettaové, která už ukončila kariéru, je to jeden velký lazaret.

Světová jednička Serena Williamsová vynechala kvůli zraněnému kolenu Hopman Cup, Simona Halepová se vinou přetrvávajících bolestí achilovky odhlásila z Brisbane, kde nenastoupila ani Garbiňe Muguruzaová, protože ji bolí chodidlo, a Maria Šarapovová, která si v tréninku přivodila zranění zápěstí.

Petra Kvitová zase skrečovala první duel v Šen-čenu kvůli žaludečním potížím a nenastoupila ani k obhajobě v Sydney, odtamtud se pro zranění nohy odhlásila i Agnieszka Radwaňská. Lucie Šafářová navíc ještě stále bojuje s následky zánětu, který ji trápil už závěru loňské sezony. V úterý se odhlásila z turnaje i Angelique Kerberová kvůli střevním problémům.

První desítka stárne

Je tedy logické, že se tenisoví experti po celém světě ptají, jak je to možné. Jeden důvod se nabízí hned při prvním pohledu na první desítku. Ženská hráčská elita stárne.

Kupříkladu na začátku sezony 2005 byl průměrný věk hráčky top desítky 23 let. Dnes je to 28 let. Mezi nejlepšími byla tehdy 17letá Maria Šarapovová, 19letá Světlana Kuzněcovová, sestrám Williamsovým bylo 23 a 24 let. Nyní je tam hned třem hráčkám přes 30 a další se této hranici blíží. Nejmladší je 22letá Garbiňe Muguruzaová.

"Ty mladší hráčky třeba na chvíli do první desítky vylétnou, ale tam je to najednou jiná úroveň. Tělo už dostává mnohem víc zabrat. Pro některé holky to je na hraně možností, protože musí hrát víc zápasů, aby se tam udržely. Takže je to náročné fyzicky, ale i psychicky, protože musí obhajovat body a snášet tlak," vysvětlila Aktuálně.cz bývalá hráčka a současná trenérka Denisa Chládková, proč se na vrcholu žebříčku drží hlavně zkušenější hráčky.

"Když vezmeme průměr kolem těch 28 a 29 let, což je Radwaňská nebo Šarapovová, jsou to velice zkušené holky, které už v minulosti prokázaly, že patří ke špičce. Ano, mají evidentně sem tam nějaké zdravotní problémy, ale i přesto se tam dokážou udržet a hrát stabilně," dodává.

Přestávka po sezoně je krátká

Podle Chládkové je tak důvodem častých zranění na začátku letošního roku náročnost současného tenisu. "Je to důkaz, že tenis je velice tvrdý sport a pro ženy je fyzicky někdy už za hranou možností. Sezona je náročná, velice dlouhá, hráčky to nutí uhrávat body, držet si pozice a někdy ten návrat uspěchají," myslí si.

Pro nejlepší tenistky končí sezona až v půli listopadu a začíná už na konci prosince, to je na regeneraci po sezoně málo. "Přestávka je nějaký měsíc a půl. Z toho plyne, že je potřeba velmi pečlivě naplánovat celý rok, a to nejen z hlediska turnajů, ale i nějaké pauzy a natrénování. A to se některým hráčkám podle mého ne úplně daří," tvrdí Chládková.

A nepomáhá tomu ani nárůst tenisových exhibic na konci sezony, kam hráče a hráčky lákají pohádkové odměny. "Pokud bychom se ptali, jestli exhibice ano, či ne, je to spíš otázka na každou tenistku, co potřebuje v tom mezidobí mezi sezonami. Je pravda, že tím pádem nemají pauzu téměř žádnou, a i když je to spíš legrace než vážná hra, tak tam hráčky stejně zkoušejí věci, které pak chtějí používat v sezoně. Berou to jako trénink."

Mohlo by se zdát, že takovým paradoxem je v tomto ohledu Karolína Plíšková, která v uplynulém roce odehrála téměř všechno, co šlo, včetně exhibice asijské ligy a poté i Hopman Cupu. Přesto prošla sezonou sice unavená, ale zdravá.

Nestárnoucí Federer vzorem pro všechny

"Jenže je otázka, co s ní takové vytížení udělá za dva tři roky. Tělo si to pamatuje a únava se násobí. Záleží jen, kdy se u koho opotřebí," varuje někdejší fedcupová reprezentantka.

Zatímco třiadvacetiletá rodačka z Loun je odstrašujícím příkladem, jak si zahltit sezonu, vzorem tenisového profesionála je nestárnoucí Roger Federer. "Umí si naplánovat program a striktně ho drží. Ví, kdy hrát, kdy trénovat, kdy si dát úplně pauzu, a zdraví se ho drží úplně neuvěřitelně," chválí 34letého Švýcara Chládková.

Dalším důvodem maratonu v odhlašování z turnajů je i to, že příští týden začíná Australian Open a to je pro elitní tenistky priorita, kvůli které chtějí doléčit každou bolístku.

"První grandslam je ošemetný. Hraje se sice po nějaké pauze, ale je to teprve třetí turnaj sezony a ten čas na to, zastavit a ještě doléčit nějaká zranění, není takový. Každý chce začít sezonu dobře, ale problém je v tom, že jde hned o takhle velký podnik," dodává Chládková.

Navíc v Melbourne Parku rok co rok pořadatelé úzkostlivě sledují, kam až rtuť teploměru vyšplhá. Uprostřed léta jsou v Austrálii i čtyřicítky a to není pro sportovce zrovna ideální. "Pravdou je, že tam mohou být velká vedra i hodně foukat, na druhou stranu tam jsou ty největší kurty kryté. Takže mohou zatáhnout střechu, když je to už neúnosné. Ty nejlepší hráčky tak mohou i tak mít skvělý komfort," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy