Basketbal mu nestačí, Šembera chce závodit i na čtyřkolkách se zdravými jezdci

Jakub Bartoš
26. 11. 2016 10:22
Basketbal hrál před zraněním a vrátil se k němu i po něm. Čtyřiadvacetiletý Lukáš Šembera působí v české a rakouské lize, kde s týmem Sitting Bulls nemá konkurenci. V budoucnu ho čeká Euroliga, ale rád by si vyzkoušel i závody čtyřkolek.
Foto: Archiv Lukáše Šembery

Brno – V loňském roce si připsal první mistrovský titul, když s týmem Sitting Bulls vyhrál Rakouskou ligu. Působí ale i v brněnském týmu SK HOBIT, a tak tráví spoustu času na cestách. Na začátku listopadu například v pátek odjel na trénink do Vídně, v sobotu hrál za Sitting Bulls v Linci a v neděli už oblékl dres HOBITu proti Maďarsku při zápasu ve Středoevropském poháru. Náročný program ho ale baví a v budoucnu by se rád věnoval své další vášni, čtyřkolkám.

K basketbalu na vozíku se dostal při léčení zranění. "Byl jsem na rehabilitacích v Kladrubech, kde HOBIT prezentoval basketbal na vozíku. Měl jsem k němu blízko už před úrazem, a tak jsem se do toho pustil," vzpomíná Lukáš Šembera. Podle očekávání ale začátky nebyly jednoduché. "Musíte zvládnout koordinaci, vozík, míč a k tomu všemu je třeba dostat do hlavy taktiku a udržet koncentraci. Trvá tak tři až čtyři roky, než to člověk dostane všechno do hlavy," vysvětluje Šembera.

V loňském roce si odbil první zkušenost v cizině. V Rakouské lize obléká dres favorizovaného týmu Sitting Bullsa letos očekává druhý titul v řadě. "Je hloupé to takhle říct, ale když bude vše fungovat, tak to tak dopadne," uvědomuje si Šembera. Prozatím mu jeho klubu patří jasné první místo v tabulce a s každým kolem si upevňuje svůj náskok.

V dresu Sitting Bulls vybojoval ligový titul a pomýšlí na další.
V dresu Sitting Bulls vybojoval ligový titul a pomýšlí na další. | Foto: Archiv Lukáše Šembery

Trénuje v Brně a Vídni

Mladý hráč se pro letošní sezónu vrátil do celku SK HOBIT Brno, kde má v plánu odehrát několik zápasů. I bez toho je ale jeho program dost náročný. "V pondělí mám trénink v Rakousku, v úterý jsem v práci a pak trénuji v Brně. Ve středu jsem v posilovně a pak v práci, kde jsem i ve čtvrtek. V pátek pak jedu opět do Rakouska na trénink a o víkendu bývají zápasy. Když ne, jsem v posilovně," popisuje 24letý rodák z Brna. Volný čas pak tráví například s manželkou, se kterou si chce postavit dům.

Náročnost programu si nicméně pochvaluje. "Cestování mi vůbec nevadí. Navíc trénuji víc a mám šanci se udržet ve formě. Baví mě hrát s oběma týmy, všude je dobrá parta. V Rakousku jsou ale tréninky kvalitnější. Všichni fungují na sto procent a nebylo nic lehkého si na vyšší herní úroveň zvyknout," upozorňuje Šembera.

Lukáš Šembera chce závodit i s nehandicapovanými.
Lukáš Šembera chce závodit i s nehandicapovanými. | Foto: Ladislav Hájek

Závodit chce i s nehandicapovanými jezdci

Nejnáročnější basketbalovou zkušeností pro něj doposud byla Euroliga. "Málem jsem nechal na hřišti duši. Dodnes si například pamatuji zápas s tureckým týmem, který byl ohromně náročný. Člověk musí jít do útoku i obrany naplno. Způsobeno je to větším sponzoringem, kvalitními hráč, kteří mají větší motivaci se snažit," myslí si Lukáš Šembera. Euroliga ho čeká i letos na jaře a cílem je výhra ve skupině.

Kromě tréninků trávíc čas v rodinné firmě, kde se věnuje grafice. Navrhuje mimo jiné jména a čísla na motorky nebo čtyřkolky. Právě čtyřkolky jsou jeho další vášní. Za sebou má účast v HandyCupu, kterou by si rád zopakoval. "Existuje šampionát, během něhož se jede sedm závodů. Kromě toho bych si chtěl zajet závod se zdravými závodníky, kde ale kvůli nižším skokům nemám šanci na lepší umístění. Chci si to hlavně zajet a potrénovat. V plánu mám i čtyřhodinovky na čtyřkolce, což se jede ve dvou lidech, které se střídají,“ shrnuje Šembera. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Při náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy