Handicapovaný plavec Petráček je mistrem světa na 50 metrů znak

Handicapovaný plavec Arnošt Petráček se stal mistrem světa na trati 50 metrů znak. V této disciplíně je i paralympijským vítězem z Ria de Janeiro, loni na hrách v Tokiu získal stříbro.

Na světovém šampionátu na Madeiře dnes Petráček oplatil tři roky starou porážku Novozélanďanovi Lesliemu Cameronovi, kterého předčil výkonem 41,94 sekundy. Obhájce titulu z Londýna byl pomalejší o šest desetin.

Petráček, který se narodil bez pažních kostí a má vymknuté kolenní klouby, neměl ve Funchalu jiného velkého soupeře. Roman Ždanov, který loni v Tokiu píseckému rodákovi překazil obhajobu zlata z Ria, nemohl startovat kvůli vyloučení ruských plavců z mezinárodních soutěží po ruské invazi na Ukrajinu.

Koulař Kisý získal na paralympiádě stříbro, druhou českou medaili v Tokiu

Aleš Kisý obsadil na paralympijských hrách třetí místo ve vrhu koulí a získal pro českou výpravu v Tokiu druhý cenný kov. Své první medaile se čtyřicetiletý vozíčkář dočkal při páté účasti na paralympiádě.

Tetraplegik Kisý, jenž byl v Pekingu 2008 a Londýně 2012 čtvrtý, dosáhl na bronz díky osobnímu rekordu 8,25 metru. Zvítězil Elvin Astanov z Ázerbájdžánu v paralympijském rekordu 8,77.

Kisý, který je od roku 1999 ochrnutý po skoku po hlavě do vody, navázal na sobotní stříbro lukostřelců Davida Drahonínského a Šárky Musilové v soutěži smíšených dvojic.

Zdroj: ČTK

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 14:15 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Pokračovat