Sportovní vozík přijde na 150 tisíc. Rýsuje se ale levnější česká náhrada

Michal Havelka
5. 11. 2016 17:04
Stejně jako cyklista, který se kromě perfektní fyzické přípravy a talentu neobejde bez dokonalého kola, tak i sportovec na vozíku potřebuje ke kvalitnímu výkonu dokonalý sportovní vozík. V dřívějších dobách musel tělesně postiženému člověku vozík, který využíval ke každodennímu pohybu, vystačit i pří provozování sportovních aktivit. Doba ale pokročila a ke sportovním účelům dnes vozíčkáři využívají speciálně upravené vozíky šité na míru a přizpůsobené danému sportovnímu odvětví.
Handicapovaní sportovci musí používat speciální vozíky. Pravidla totiž ani neumožňují používat civilní vozík ke sportování.
Handicapovaní sportovci musí používat speciální vozíky. Pravidla totiž ani neumožňují používat civilní vozík ke sportování. | Foto: Jürgen Berg

České Budějovice - Pokud chce handicapovaný sportovec začít například s florbalem, basketbalem nebo vozíčkářským ragby, tak si nevystačí pouze se svým "strojem“, se kterým se pohybuje po městě.

"Jinak už to ani nejde. Pravidla ani neumožňují používat civilní vozík ke sportování. Kromě toho by handicapovaný sportovec nebyl schopen svým soupeřům ani konkurovat,“ říká František Šindelář, který je na invalidní vozík upoután již 15 let a sám aktivně sportuje.

Pořízení speciálního vozíku vhodného pro sportování přitom není vůbec levnou záležitostí. "Takové vybavení stojí kolem 150 tisíc korun. Když si to spočítáte, přiblížíte se k částce milionu korun, pokud chcete vybavit šestičlenný sportovní tým,“ počítá Šindelář, v současné době český reprezentant v basketbalu a florbalu.

Sportovní vozíky se vyrábí už i v ČR

Tělesně handicapovaným sportovcům však začíná svítat nová naděje. Potřebné vozíky, které jim umožní sportovat, se již začínají vyrábět i v Čechách, a především za dostupnější ceny.

S myšlenkou vyrábět sportovní vozíky u nás přišli Zbyněk Sýkora a Ivan Nestával z Českých Budějovic. Zbyněk je aktivním hráčem florbalu, Ivan zase bývalým ligovým volejbalistou s pozitivním přístupem ke sportovcům s handicapem. Není divu, jeho šestnáctiletý syn je sám vozíčkář a po otci zdědil lásku ke sportu.

"Celý proces výroby vozíku je především velmi zdlouhavý. Každý sportovec je originální svými možnostmi, pohybem a schopnostmi, a tomu se vozík musí přizpůsobit. Dá se říci, že se jedná o ruční skoro až hodinářskou práci," říká Sýkora. 

"Na začátku je třeba samotného sportovce dokonale změřit, to je stěžejní. Potřebujeme získat alespoň dvacet velice přesných údajů konkrétního sportovce, na jejichž základě se vozík zakreslí. Poté se každá část vozíku znovu kontroluje se samotným sportovcem. Toto může trvat i několik týdnů, a to jsme ještě nevstoupili do dílny,“ přibližuje Sýkora.

O kolečko navíc

Tam již fyzicky vzniká specifická sportovní pomůcka pro handicapované, kterou popisuje František Šindelář takto: "Sportovní vozík, který je naštěstí úspěšně použitelný jak pro basketbal tak florbal, je navíc od vozíku, který používáme v každodenním životě velmi odlišný. Hlavní hnací kola jsou v náklonu (16 – 22 stupňů), díky čemuž má sportovec mnohem větší stabilitu a obratnost. Vozík má také navíc jedno až dvě opěrná kolečka vzadu, která mu umožňují větších rozsahů při náročných herních situacích, aniž by přepadl (i když to se přeci jen také někdy stane). Halové sporty jako jsou basketbal nebo florbal jsou navíc neuvěřitelně kontaktní a tak je součástí konstrukce vozíku i ochranný nárazník.“

"Každý si tedy jistě dovede představit, o jak náročnou konstrukci se jedná, proto není možné sportovní vozíky vyrábět sériově. Velkým problémem je také samotný materiál, který musí být velmi pevný, ale zároveň co nejlehčí. Vzhledem k ceně si také nemůžeme dovolit žádné chyby v zaměření ani v samotné výrobě, to jsou myslím největší úskalí celého výrobního procesu sportovních vozíků,“ uzavírá Sýkora.

A Jak mohou handicapovaní sportovci získat speciální vozík? Kvalitní vozík je pro každého handicapované sportovce nezbytností a jeho pořízení není levnou ani příliš dostupnou záležitostí, přesto se u nás mohou obrátit na odborníky, kteří mají osobní zkušenosti a letitou praxi. Na štěstí se mohou také obrátit na nadace a soukromé fondy, které jsou ochotné alespoň částečně finančně pomoci s pořízením takto důležitého vybavení, jakým je sportovní vozík pro aktivního vozíčkáře.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Biden ohlásil nové sankce vůči Rusku. USA vyhostí deset diplomatů

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí na Rusko nové sankce. Podle Washingtonu je krok odpovědí na ruské vměšování do loňských amerických prezidentských voleb a na kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám. Spojené státy poprvé tyto útoky výslovně spojily s ruskou zpravodajskou službou, napsala agentura AP. Americký prezident Joe Biden uvedl, že ruské snahy podrýt svobodné americké volby spolu s kybernetickými útoky ohrožují bezpečnost USA.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy