Zlato na 1500 m senzačně získala Ter Morsová, Erbanová 13.

ČTK ČTK
16. 2. 2014 16:59
Den poté, co obsadila čtvrté místo na 1500 metrů v shorttracku, získala nizozemská rychlobruslařka Jorien ter Morsová v Soči na stejné trati senzačně olympijské zlato na dlouhé dráze.
Jorien ter Morsová
Jorien ter Morsová | Foto: Reuters

Soči  - Den poté, co obsadila čtvrté místo na 1500 metrů v shorttracku, získala nizozemská rychlobruslařka Jorien ter Morsová v Soči na stejné trati senzačně olympijské zlato na dlouhé dráze.

Za ní skončily tři její krajanky v čele s obhájkyní zlata Ireen Wüstovou. Česká reprezentantka Karolína Erbanová zakončila svou účast na hrách třináctým místem.

Čtyřiadvacetiletá vlajkonoška nizozemské výpravy při slavnostním zahájení Ter Morsová nebyla považována za adeptku na jednu z medailí. V Soči už byla v shorttracku čtvrtá na 1500 a šestá na 500 metrů a dnes startovala mezi slabšími závodnicemi už v deváté z osmnácti rozjížděk.

"Je to fantastické, nemám slov. Teď se mi honí hlavou všechno, co se mi za uplynulý rok přihodilo. To špatné i dobré. Nejdříve jsem ztratila tátu a teď tohle," připomněla Ter Morsová v slzách svého otce, jenž zemřel loni v létě na rakovinu.

Rychlobruslařka, jež kombinuje obě disciplíny teprve od roku 2012, však šokovala soupeřky časem 1:53,51. Překonala tím olympijský rekord Němky Anni Friesingerové ze Salt Lake City 2002 a pak už jen zhruba hodinu čekala, zda ji některá z dalších závodnic nepředstihne.

Nejvíc se jí přiblížila její hvězdná krajanka Wüstová. Přemožitelka Martiny Sáblíkové ze závodu na 3000 metrů a držitelka zlata z Vancouveru za ní ale zaostala 58 setin sekundy a získala stříbro, bronz brala Lotte van Beeková s odstupem více než sekundy. Nejsmutnější z Nizozemek byla čtvrtá Marrit Leenstraová.

Nizozemci v Adler Areně potřetí obsadili kompletní stupně vítězů a získali už 16 medailí. Překonali díky tomu dosavadní rekord v podobě 13 rychlobruslařských medailí, které v Calgary 1988 vybojovali zástupci tehdejší Německé demokratické republiky.

Erbanová: S patnáctkou jsem spokojená

Erbanová po dvou desátých místech na nejsilnějších tratích 500 a 1000 m rozjela třetí závod v Soči mimořádně rychle. V úvodu své jízdy dokonce před Ter Morsovou vedla, v závěrečných dvou okruzích ale tempo neudržela a v čase 1:58,23 skončila třináctá. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka, jejíž spolužačka z vrchlabské základní školy Eva Samková dnes získala ve snowboardcrossu první české zlato v Soči, zaostala za nečekanou šampionkou o 4,72 sekundy.

"S patnáctkou jsem spokojená. Dala jsem do toho úplně všechno. šla jsem se rvát, jak jsem mohla. Věděla jsem, že je to poslední distance, takže jsem do toho opravdu chtěla dát vše," řekla Erbanová a poukázala na to, že patnáctistovka je nejtěžší tratí. Startují na ní sprinterky i závodnice, které se věnují trojce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy