Světová rekordmanka si totiž vždy se zahájením letní sezony dávala na čas, organizátorům se ji proto podařilo přilákat do Ostravy naposledy v roce 2003. Nový termín středa 27. června 2007, o měsíc později než letos, Isinbajevové vyhovuje, a i když jednání o jejím startu ještě neskončila, je pravděpodobné, že přijede.
Poslední dva ročníky mítinku Grand Prix IAAF poznamenalo takřka zimní počasí a déšť. To byl další důvod změny termínu. "Je velmi pravděpodobné, že takové podmínky se už nebudou opakovat," řekl novinářům manažer mítinku Alfons Juck.
V posledním školním týdnu by do ochozů podle pořadatelů mohlo přijít více diváků, navíc dva týdny poté bude tentýž stadion hostit mistrovství světa atletů do 17 let a Zlatá tretra by měla být organizační generálkou. Díky novému termínu se podnik vyhne kolizi s mítinkem v Eugene v USA.
Ostrava se pomalu stává hlavním atletickým městem v České republice, neboť podala také kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy do 23 let pro rok 2009. Rozhodovat o pořadateli se bude na zasedání IAAF při halovém ME v březnu v Birminghamu.
Může se Ostrava dopracovat až k pořádání ME dospělých pod otevřeným nebem? "Zatím ne. Stadion by se musel rekonstruovat, má malou kapacitu diváků," vysvětlil Juck.
Mítink má stálý rozpočet milion eur, asi 28 milionů korun, jenž stačí na angažování několika velkých hvězd. Přijede překážkářka Michelle Perryová z USA, novými přírůstky jsou světová rekordmanka a mistryně Evropy v hodu kladivem Taťjana Lysenková, vítězka ankety o nejlepší atletku Ruska za uplynulou sezonu, a běloruský kladivář Ivan Tichon, dvojnásobný mistr světa a mistr Evropy. Soutěže v kladivu se odehrají den před Zlatou tretrou.
Přilákat Isinbajevovou za cenu do 50 000 dolarů startovného může také Jan Železný, který se po skončení kariéry podílí na organizaci mítinku nejen jako ambasador.
"Co bude potřeba, udělám. Jeleně klidně zavolám, jen nevím, jestli má pořád stejné číslo," usmál se oštěpař. Jeho disciplína s jeho svěřenci bude v předprogramu, soutěž žen s Barborou Špotákovou a absolutní světovou špičkou zřejmě včetně Němky Neriusové a Kubánky Menéndezové v hlavním programu.
Připraveno bude včetně kladiva šestnáct disciplín a ve hře je možnost ataku několika světových rekordů. Vedle Isinbajevové by se o maximum mohla pokusit etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová, která na trati 5 000 m drží světový rekord z letošního roku časem 14:24,53 minuty.
Prvně přes osmdesát metrů by v Ostravě mohla hodit kladivářka Lysenková. "Prémie za světový rekord budou na podobné úrovni jako na ostatních mítincích," řekl Juck. Částka se nejčastěji pohybuje od třiceti do padesáti tisíc dolarů.