Radek Štěpánek - Michail Južnyj

Radek Štěpánek
3:1
Michail Južnyj

Dobré dopoledne, vítejte u online reportáže z grandslamového French Open. V Paříži se dnes v mužské dvouhře pokusí postoupit do třetího kola Radek Štěpánek, jehož soupeřem bude nasazený Rus Michail Južnyj. Utkání začne krátce po 11. hodině.

Pětatřicetiletý český veterán dnes zahájí program na kurtu číslo 3. Jeho soupeřem bude v současnosti šestnáctý hráč světového žebříčku, Michail Južnyj. Štěpánek se s Rusem utká poosmé, přičemž doposavad jej dokázal třikrát porazit. Oba dosavadní vzájemné zápasy na tři vítězné sety však ovládl Južnyj, v obou případech po pětisetové bitvě.

Radek Štěpánek na masters v Římě
Radek Štěpánek na masters v Římě | Foto: Reuters

Štěpánek postoupil na Roland Garros z prvního kola poprvé od roku 2009. V prvním kole měl ovšem namále, když s Argentincem Arguelem prohrával už 0:2 na sety. Poté však zapojil svou typickou bojovnost a zvítězil po setech 6:7, 3:6, 6:4, 6:3, 6:2.

Také v červnu dvaatřicetiletý Južnyj musel v prvním utkání otáčet nepříznivé skóre. A také on musel hrát plných pět setů. Španěla Carreno-Bustu porazil 3:6, 1:6, 6:4, 6:4, 6:0. Rus v Paříži obhajuje loňské osmifinále.

"Južnyj je vynikající tenista, semifinalista grandslamu, byl už ve světové desítce. Když mu to jde, dokáže porazit skoro kohokoliv, a pro Radka by byl v tom případě nehratelný. Musí ale chtít, když mu to Radek znechutí, má šanci ho porazit," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz tenisový expert Vladislav Šavrda.

Dnes budou o postup do třetího kola na French Open usilovat další tři čeští tenisté. Hned po zápase Štěpánka se na kurtu číslo 3 utká Jiří Veselý s Milosem Raonicem a tento atraktivní zápas vám také nabídneme v online reportáži. Tomáš Berdych vyzve Kazacha Nedovsejeva a Karolína Plíšková večer změří síly s Agnieszkou Radwaňskou.

Štěpánek a Južnyj už jsou na dvorci a rozehrávají se. Zápas začne za několik minut.

Nejlepším výsledkem Radka Štěpánka na French Open je osmifinále z roku 2008. Jinak se českému tenistovi na pařížské antuce tradičně příliš nedaří.

Radek Štěpánek na Prosperita Open 2014
Radek Štěpánek na Prosperita Open 2014 | Foto: Dalibor Sosna

Južnyj v areálu Rolanda Garrose nejvíce zazářil v roce 2010, kdy došel až mezi osm nejlepších, tedy do čtvrtfinále.

Ještě se podívejme, jakého soupeře může ve 3. kole dostat vítěz dnešního zápasu. Bude to lepší z duelu mezi Lotyšem Gulbisem a Argentincem Bagnisem.

Utkání začíná, na podání jde jako první Michail Južnyj.

0:15 Štěpánek tvrdě zaútočil po druhém servisu soupeře a odměnou mu byla snadná smeč, kterou bez potíží proměnil.

15:15 Južnyj srovnává přímým bodem z prvního servisu.

15:30 Radek si připravil pozici bekhendovým returnem a poté si připsal vítězný forhend.

15:40 Rus vyrobil dvojchybu. Štěpánek má první dva brejkboly.

30:40 První Južnyj odvrací. Zahnal Štěpánka svým typickým jednoručným bekhendem, seběhl k síti a zakončil stopvolejem.

1:0

Radek Štěpánek hned v úvodu zápasu bere favoritovi servis. Závěrečný fiftýn získal tak, že nejprve zkrátil hru a poté proměnil volej.

0:15 Tentokrát Rus přečetl stopbal soupeře a bodoval kontra-kraťasem.

0:30 Dlouhou výměnu ukončil Radkův nepřesný bekhend.

15:30 Južného jednoručný bekhend zastavila síť.

30:30 Štěpánek dobře trefil první servis a další úder už hrát nemusel.

40:30 Štěpánek skvěle reagoval na síti, první bekhendový volej ještě soupeř měl, následnou smeč ale nikoli.

40:40 Český tenista pokazil bekhend, půjde se přes shodu.

A:40 Další pokažený bekhend, tentokrát z rakety ruského hráče.

2:0

Štěpánek pustil chytře míč z rakety soupeře do autu, potvrdil úvodní brejk a vede 2:0.

15:0 Južnyj si došel k síti pro smeč.

15:15 Úžasný prohoz Štěpánka! A z ochozů se začíná nesměle ozývat první skandování: "Radek, Radek".

15:30 Štěpánek přidává vítězný bekhend přesně na čáru.

15:40 Vow! Štěpánkův return znovu umetl čáru a Čech má další dva brejkboly.

30:40 Radkovi vůbec nepomohla páska, který jeho pěkný bekhend odrazila až za základní čáru.

3:0

Radek Štěpánek si počkal na chybu soupeře a za dvanáct minut vede 3:0 s náskokem dvou brejků! Český tenista skvěle zahájil dnešní zápas.

0:15 Štěpánek začíná na servisu forhendovou chybou.

15:15 Prvním podáním ale rychle srovnává skóre.

30:15 Štěpánek hraje skvěle. Byl v těžké pozici, musel hrát bekhend vysoko nad hlavou, poté i těžký volej, ale všechno zvládl.

40:15 Južného return letěl těsně mimo.

40:30 Rus snižuje vítězným forhendem, který dopadl přesně na čáru.

40:40 Štěpánek šel možná zbytečně hned po servisu k síti a Južnyj jej překvapil tvrdým úderem pod nohy.

A:40 Výměna od základní čáry pro Štěpánka, který si počkal na soupeřovu chybu z čopu.

40:40 Znovu náběh k síti a chyba na voleji. Shoda.

A:40 Skvěle! Štěpánek se bránil, ale v závěrečné fázi výměny vykouzlil fantastický lob.

4:0

Štěpánek ukončil čtvrtou hru vítězným bekhendem, potvrdil i svůj druhý brejk a vede už 4:0. Zatím je to jednoznačná záležitost, první set už by český hráč ztratit neměl.

0:15 Štěpánek si v souboji křížných kraťasů doslova vychutnal Rusa.

15:15 Južnyj srovnává díky servisu.

15:30 Rus zkazil snadnou smeč.

15:40 Další chyba ruského hráče a i napotřetí má Štěpánek dva brejkboly.

5:0

Štěpánek slaví svým typickým poskakováním do strany! Pětatřicetiletý hráč úžasně oběhal kraťas, lob i další kraťas a vede 5:0. Nyní půjde podávat na vítězství v první sadě.

15:0 Južnyj pálil z returnu za základní čáru a poté vztekle napálil míč do reklamních panelů.

30:0 Další nepřesný úder Rusa, Južnyj zdá se první sadu pouští.

40:0 Je to tak, tenhle aut zahrál schválně.

6:0

Štěpánek vítězí za 25 minut v prvním setu potupným kanárem, tedy 6:0. Južnyj jde do šaten, zjevně si potřebuje něco srovnat v hlavě. Jeho výkon zatím není hodný hráče první světové dvacítky, byť Radek Štěpánek zatím hraje výtečně.

15:0 Druhá sada začíná nevynucenou chybou českého hráče.

15:15 Štěpánek returnoval až na základní čáru, což byl pro Južného neřešitelný problém.

15:30 To musí být něco na Rusovy nervy. Štěpánkův return se od pásky odrazil těsně za síť.

15:40 Južnyj dělá dvojchybu a Štěpánek má i ve čtvrté hře na příjmu k dispozici dva brejkboly!

30:40 Škoda špatného odskoku, Štěpánek teď vyčítavě hledí na antuku, ale nedá se nic dělat.

1:0

Južnyj rozhazuje rukama, Štěpánek totiž trefil přesně čáru. Český hráč i počtvrté v zápase bere soupeři servis a vstupuje skvěle i do druhého setu.

15:0 Ruský tenista kazí bekhend a nahlas si něco vyříkává se svým koučem na tribuně.

15:15 Teď se to ruskému hráči konečně povedlo. Dvakrát za sebou trefil čáru, druhý míč byl vítězný.

15:30 Štěpánek si přitáhl soupeře k síti, ten ale míč doběhl a Radek v těžké pozici nedokázal trefit odkrytý dvorec.

15:40 A jsou tady první brejkboly pro Južného!

1:1

Južnyj prohodil soupeře po čáře a srovnává na 1:1. Ruský hráč konečně získal svůj první gem v zápase.

15:0 Ale pozor, Južnyj se začíná rozehrávat. Radek šel na síť, ale opět musel jen sledovat, jak jej Rus jednou rukou z bekhendu prohazuje.

30:0 Další winner pro ruského tenistu.

40:0 Radek promáchl a tak si Rus připsal forhendový vítězný míč.

40:15 Tentokrát zastavila bekhend Južného síť.

40:30 Štěpánek si došel k síti pro vítězný volej.

40:40 Ani vedení o tři fiftýny Rusovi nestačilo. Chybou z forhendu je vyrovnáno.

40:A Rus vztekle řve a zřejmě to nebude nic slušného. Na síti selhal při rutinním volej a čelí dalšímu brejkbolu.

2:1

Štěpánek získal pět fiftýnů za sebou a Južnyj si dnes ještě nevyhrál servis. Ruský tenista se na chvíli zvedl, ale opravdu jenom na chvíli.

Radek Štěpánek s drinkem O1
Radek Štěpánek s drinkem O1 | Foto: Aktuálně.cz

15:0 První eso utkání, střílí ho Štěpánek.

30:0 Return Južného letěl do sítě.

30:15 Radek trefil forhend nešťastně rámem rakety.

40:15 Južnyj kazí z forhendu a znovu se na sebe zlobí.

40:30 Radek po skvělém servisu naběhl na síť, ovšem těžký nízký volej nedokázal umístit do kurtu.

3:1

Štěpánek uzavřel hru chytrým kraťasem, tentokrát už brejk potvrdil a vede 3:1 ve druhé sadě.

15:0 Štěpánkův return zastavila síť.

15:15 Český tenista boduje forhendovým winnerem.

30:15 Nyní to měl Južnyj snadné, připravil si pozici a vychutnal si smeč.

40:15 Štěpánek kazí return.

3:2

Michail Južnyj si poprvé v zápase udržel servis, snižuje na 2:3, stále ale musí dohánět ztrátu jednoho setu a jednoho brejku k tomu.

15:0 Ne ne, soutěžit ve zkracování hry Južnyj se Štěpánkem nemůže.

30:0 Južnyj ztrácí fiftýn nevynucenou chybou z forhendu.

30:15 V souboji od základní čáry byl Južnyj důraznější.

30:30 Krásná výměna plná kraťasů a pohybu. Nakonec se mohl radovat Južnyj.

30:40 Technickou výměnu od základní čáry získává opět Južnyj. Rus má brejkbol.

40:40 Skvěle! Štěpánek brejkbol maže.

A:40 Eso Radka Štěpánka.

4:2

Obrovský vztek opět ukazuje Michail Južnyj. Neproměnil brejkbol, hru ztratil a ve druhé sadě prohrává 2:4.

15:0 Rus boduje přímo ze servisu.

30:0 Velmi dobře zahrál Južnyj kontra-kraťas a zaslouženě získal fiftýn.

40:0 Štěpánek se pokusil o rychlý return, ovšem trefil jen síť.

4:3

Južnyj čistou hrou snižuje na 3:4 a drží se na dostřel svého soupeře.

Zarputilost Michaila Južného
Zarputilost Michaila Južného | Foto: Reuters

0:15 Bekhend z rakety českého hráče letěl do sítě.

0:30 Južnyj si připisuje forhendový winner a zbývá mu krůček k brejkbolům.

0:40 Rus je v tuto chvíli lepším a aktivnějším tenistou a zaslouženě vybojoval tři brejkboly.

15:40 Štěpánek snižuje vítězným bekhendem.

30:40 Skvělý servis ven z dvorce Južnyj nevrátil.

40:40 Štěpánek odvrátil i třetí brejkbol soupeře!

A:40 Dlouhou výměnu ukončil Štěpánek nádherným obouručným bekhendem po čáře.

5:3

Neskutečné, Štěpánek podruhé ve druhém setu otočil v gemu nepříznivý stav 0:40 pěti fiftýny v řadě. Čech vede 5:3 a je jediný krok od zisku druhé sady.

15:0 Štěpánkova nevynucená chyba.

15:15 Južného slajzovaný úder zastavila síť.

15:30 Ruský tenista kazí z forhendu.

30:30 Radek byl včas u kraťasu, ovšem poté hrál přímo na raketu připraveného soupeře.

30:40 Před Južným špatně odskočil míček a je z toho první setbol!

6:3

Štěpánek proměňuje setbol a už vede 2:0 na sety! Zápas druhého kola French Open zatím zastihl českého hráče ve skvělé pohodě. K postupu tak pětatřicetiletému tenistovi chybí jediná sada.

15:0 Třetí sadu zahajuje na podání český hráč.

30:0 A vede si výborně, nyní zaznamenal už třetí dnešní eso.

40:0 Další eso Radka Štěpánka.

1:0

Čistá hra na úvod, Radek Štěpánek vstupuje skvěle i do třetího setu.

15:0 Južnyj boduje přímo ze servisu.

30:0 Return Štěpánka končí v síti.

40:0 Nyní letěl return vedle postranní čáry.

1:1

Také ruský tenista si připisuje čistou hru, je vyrovnáno 1:1.

15:0 Štěpánek jde do vedení díky parádnímu prvnímu podání.

30:0 Eso. Radek se rozservíroval k velkému výkonu.

30:15 Južnyj se dostal do výměny a Štěpánkovi nevyšel ideálně halfvolej.

40:15 Delší výměnu od základní čáry Štěpánek zničehonic ukončil výtečně ukrytým křížným stopbalem.

2:1

Štěpánkovi znovu vyšel plán se zkrácením hry. Český hráč udržel v pohodě servis a vede 2:1 ve třetím setu.

15:0 Štěpánkův return byl příliš dlouhý.

15:15 Čech vyrovnává vítězným cross forhendem.

30:15 Radek se neubránil velmi dobře vedenému útoku soupeře.

30:30 Južnyj kazí jednoduchý úder.

40:30 Rus si pomáhá svým vůbec prvním esem.

2:2

Ve třetím setu se zatím ani jeden z hráčů nedostal k brejkbolu, stav je vyrovnaný 2:2.

15:0 Južnyj zvládl pouze vysoký return těsně za síť, Radek tam byl včas a zatloukl na druhou stranu tenisový "hřebík".

30:0 Štěpánek pokračuje v sebevědomém výkonu plném vítězných míčů.

40:0 Rus měl velkou smůlu, jeho takřka vítězný míč odrazila páska mimo.

3:2

Štěpánek ukončil pátý gem třetí sady esem. Čech vede 3:2 a drží vysoký standard svého výkonu.

Radek Štěpánek na turnaji v Dubaji
Radek Štěpánek na turnaji v Dubaji | Foto: Reuters

15:0 Štěpánek se pokusil o lob, Južnyj se ale natáhl a těžkou smeč proměnil.

30:0 Eso ruského tenisty.

30:15 Vzápětí ale přichází dvojchyba.

40:15 Rus přehrál soupeře křížným jednoručným bekhendem.

3:3

Južnyj zakončil další hru esem. Ve třetí sadě se ruský tenista hodně zlepšil na servisu a zatím (stejně jako jeho soupeř) nečelil žádnému brejkbolu - 3:3.

15:0 Ruský tenista kazí bekhend.

15:15 Južnyj se po returnu dostal do tlaku, který zúročil opět na smeči.

15:30 To byl nádherný bekhend made by Južnyj.

15:40 Bekhendový return Rusa dopadl přesně do rohu. Južnyj má dva brejkboly.

3:4

Južnyj dalším vítězným returnem bere Štěpánkovi servis a poprvé v dnešním zápasu jde do vedení.

15:0 Radek selhal při pokusu o slajzovaný úder.

15:15 Český tenista diktoval tempo hry a počkal si na chybu svého soka.

15:30 Velmi laciná chyba z forhendu od Južného.

30:30 Rus ovšem srovnává vítězným forhendem.

40:30 Ruský favorit se hodně zlepšil. Teď si Štěpánka povodil, kraťasem ho přivedl k síti a poté zakončil přesným lobem.

3:5

Michail Južnyj potvrdil brejk a vede 5:3 ve třetím setu. Cesta za postupem se pro Radka Štěpánka komplikuje.

15:0 Štěpánek připisuje přímý bod z podání.

30:0 Vítězný forhend Radka.

30:15 Južnyj se vrací do hry parádním bekhendovým returnem.

30:30 Ani kraťasy už na Rusa příliš nefungují.

30:40 Špatný odskok zradil Radka, Južnyj má první setbol.

3:6

Ruský tenista snižuje na 1:2 na sety. Južnyj vstal z mrtvých, zlepšil svou hru a ačkoli Štěpánek se nijak výrazně nezhoršil, favorit nyní dominuje.

15:0 Radek měl v úvodní výměně čtvrté sady navrch, jenže sám si to pokazil špatným prohozem.

15:15 Južnému se pro změnu nepovedl stopbal.

30:15 Rus byl aktivnější a odměnou mu byla smeč.

30:30 Po chybě Južného je ale Štěpánek krok od brejkbolu.

40:30 Južnyj ale reaguje esem.

0:1

Ruský tenista se bohužel pro české fanoušky rozehrál k velkému výkonu. Uvidíme, jak na jeho zlepšený výkon zareaguje Radek Štěpánek.

15:0 Štěpánek boduje obouručným bekhendem.

30:0 Výborný servis a snadný volej.

40:0 S podáním na tělo si ruský hráč neporadil.

1:1

1:1. Štěpánek odpovídá rázně, čistou hrou na servisu.

15:0 Južnyj jde na servisu do vedení.

30:0 Rus hraje famózně, jeho údery jsou tak o 50 procent tvrdší než v prvních dvou setech.

40:0 Rus doběhl kraťas, naopak ten jeho nedokázal Radek vrátit na druhou stranu.

15:0 Štěpánek připisuje fiftýn rovnou z podání.

30:0 Južnému se vůbec nepovedl return.

30:15 Ovšem pokud zahraje Štěpánek kratší míč na bekhend soupeře, nemá šanci.

40:15 Delší výměna skončila naštěstí forhendovou chybou Rusa.

40:30 Južnyj zasprintoval k míči a poslal na druhou stranu parádní křížný prohoz.

2:2

Štěpánek se v těžké výměně víceméně bránil, nakonec si ale slajzovaným bekhendem připravil útok a bodoval. Je vyrovnáno 2:2.

15:0 Rus nachytal soupeře úderem do protipohybu.

30:0 Južnyj výrazně zvýšil úspěšnost prvního podání.

40:0 Rus má v pátém gemu pohodový náskok.

2:3

Bohužel, v této fázi zápasu má Radek k nějakým brejkovým šancím hodně daleko. Južnyj vede 3:2 a momentálně je lepší.

15:0 Na podání ale Radek Štěpánek udržuje svůj výkon hodně nahoře.

15:15 Južnyj se skvěle hýbe, u kraťasu byl opět včas a následnou přestřelku na síti jasně ovládl.

30:15 Čech skvěle podal, z čehož poté vytěžil vítězný volej.

40:15 A zase český tenista boduje u sítě.

3:3

Oba tenisté se ve čtvrté sadě zatím mohou stoprocentně spolehnout na svůj servis - 3:3.

0:15 Radek se dostal do výměny, kterou nakonec ovládl.

0:30 Skvěle! Štěpánek výborně běhal a nakonec vydřel další fiftýn. Brejkboly jsou blízko.

15:30 Bohužel úplně zadarmo věnoval Štěpánek soupeři snížení.

15:40 Južnyj zariskoval na bekhendu a nevyšlo to. Štěpánek má dva brejkboly!

30:40 První je pryč, Južnyj servíroval skvěle.

4:3

Štěpánek bere soupeři servis! Český tenista zahrál velmi trpělivě, byť se spíše bránil, tak neudělal žádnou chybu a vede 4:3.

15:0 Južnyj chybuje z bekhendové strany.

15:15 První dvojchyba českého tenisty.

15:30 Bohužel, zbytečný náběh k síti a chyba na voleji.

15:40 Rus vycítil šanci a má dva brejkboly.

30:40 Uf, to byly nervy. Štěpánek hodně riskoval a nakonec se mu to vyplatilo. Soupeř má ale ještě jednu příležitost.

40:40 O druhou šanci se ale připravil Južnyj úplně sám chybou na returnu.

A:40 Těsná chyba útočícího Rusa! Štěpánek má výhodu.

40:40 Stopbaly už by možná Radek zkoušet neměl. Južnyj je pokaždé má.

A:40 Naštěstí Rus přispívá Čechovi nevynucenou chybou.

40:40 Páska nepustila Štěpánkův forhend na druhou stranu. Shoda. Český tenista se nyní ne a ne trefit do prvního servisu.

A:40 Konečně se Radkovi povedlo první podání. A naštěstí i následný nelehký volej.

40:40 Južnyj trefil z forhendu přesně růžek. Znovu shoda.

40:A Štěpánkovi se nepovedl bekhend a Južnyj má další brejkbol.

4:4

Dvě chyby za sebou znamenají bohužel ztrátu servisu. Južnyj vyrovnává na 4:4.

0:15 Rus trefuje síť.

0:30 Další obrovská chyba Južného, na síti špatně zareagoval na zásah pásky a pálil do sítě.

0:40 Dvojchyba! Štěpánek má tři brejkboly!

5:4

Druhá dvojchyba v řadě znamená brejk pro Štěpánka! Český tenista vede 5:4 a půjde podávat na vítězství v celém utkání!

15:0 Radek začíná dobře, přímým bodem z prvního podání.

15:15 Južnyj se ubránil a Radkovi se nepovedl slajzovaný bekhend.

30:15 Eso českého tenisty!

30:30 Škoda náběhu na síť, Štěpánek si neporadil se složitým halfvolejem.

40:30 Štěpánek má po chybě soupeře první mečbol!

6:4

Je dobojováno, Štěpánek poráží Južného!

Radek Štěpánek se po závěrečném míči široce usmál, právě totiž dosáhl na velký úspěch. Po roce a půl postoupil do třetího kola grandslamového turnaje, když světovou šestnáctku Rusa Južného zdolal po setech 6:0, 6:3, 3:6 a 6:4.

O postup do osmifinále se pětatřicetiletý veterán utká s dalším nasazeným tenistou, Lotyšem Ernestem Gulbisem.

Za chvíli začne na kurtu číslo 3 zápas Jiřího Veselého s Kanaďanem Milosem Raonicem. Také tento duel vám nabídneme v podrobné online reportáži - ZDE.

Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek dne.