Svaz lyžařů lže. Ester bude klidně závodit za jinou zemi, pohrozil Ledecký

Manažeři Ester Ledecké zveřejnili jako důkaz dopis s ultimátem od Svazu lyžařů ČR. Dvojnásobná olympijská vítězka tak reprezentační smlouvu stále nepodepsala.
Agentura zastupující olympijskou vítězku kritizuje přístup Svazu lyžařů k jednání o nové smlouvě s Ester Ledeckou. | Video: DVTV

Praha - Kauza mezi Ester Ledeckou a Svazem lyžařů ČR (SLČR) nekončí. David Trávníček z agentury Sport Invest, která snowboardistku a lyžařku zastupuje, na středečním briefingu oznámil, že olympijská vítězka nepodepíše reprezentační smlouvu do té doby, dokud v ní budou body, které sportovkyni omezují ve výběru komerčních partnerů.

Otec Ester Janek Ledecký navíc naznačil, že pokud se konflikt se SLČR nevyřeší, mohla by hvězda her v Pchjongčchangu závodit za jinou zemi. "Pokud si někdo myslí, že Ester nechá závodění, tak se mýlí," dodal.

Podle Trávníčka není předmětem sportu výše finanční podpory od svazu. "Jde o to, že svaz nás svým jednáním omezuje. V okamžiku, kdybychom podepsali smlouvu navrženou před koncem srpna, tak by se Ester připravila dobrovolně o komerční prostředky. Ve čtyřletém období by to byl v součtu řádově její celoroční rozpočet," prozradil šéf agentury. 

Předseda SLČR Lukáš Sobotka v úterý uvedl, že by Ledecká podle návrhu reprezentační smlouvy měla dostat 3,773 milionu korun. "Je nám velice líto, že se svaz snížil k uveřejnění detailů smlouvy. To se ve slušné společnosti nedělá. Ty peníze nejsou svazu. Svaz je jen průtokovým ohřívačem peněz z ministerstva školství," řekl Trávníček.

Podle něj získal svaz díky loňským výsledkům Ledecké mnohem větší sumu peněz. "Podle našich výpočtů se ta suma blíží zhruba pěti milionům korun. To jsou finance vygenerované jejími výsledky v poslední sezoně. Bez Ester by tyhle peníze na svazu nebyly," dodal.

Zástupci Ledecké navíc popřeli slova šéfa úseku alpských lyžařů, který v úterý prohlásil, že agentura může disponovat s prostorem na kombinéze české reprezentantky v hodnotě 20 milionů korun.

"Moc by mě zajímalo, jakým způsobem svaz k této částce došel. Celková částka za reklamy na kombinéze je nižší a odlišná od částky, o které mluví svaz. A pro Ester jsou tyhle peníze důležité. Příspěvek od státu by vůbec nestačil na profinancování celé její sezony," uvedl Trávníček. 

Agentura navíc trvá na tom, že SLČR dal Ledecké ultimátum, což v úterý prezident svazu popřel. "S klidným srdcem můžu říct, že to je naprostá lež," prohlásil Trávníček a rozdal novinářům kopii dopisu podepsaným Sobotkou, ve kterém svaz dává Ledecké čas k podpisu smlouvy do 31. srpna, jinak přijde o statut reprezentanta, zastaví její veškeré financování a nebude ji přihlašovat na závody.

Navíc s poznámkou o tom, že stejný postup svaz doporučí i Českému olympijskému výboru a Dukle, které Ledeckou také sponzorují. 

"Myslím, že po tom, co pan Sobotka pustil za lži, by měl být první vstřícný krok od svazu rezignace předsedy. Pokud je to takový frajer, tak to udělá, ale myslím si, že není a bude se jako pijavice přisátý na toku státních peněz," nechal se slyšet Janek Ledecký.

Rodina Ledeckých prý vede se svazem nepřetržitou válku od té doby, kdy Ester závodí, tedy zhruba 17 let. 

"Vždycky je to jenom proto, že funkcionáři svazu lyžařů podlehli pocitu, že závodníci a závody jsou tady jenom díky svazu lyžařů. Tou pravdou objektivní je, že bez členství ve svazu lyžařů si nezazávodíte, nepustí vás na start. Kdyby tady nebyl ten svaz, tak by se závodníkům závodilo úplně senzačně, akorát by si funkcionáři svazu museli najít nějakou práci," řekl v emocích Ledecký.

Zároveň připustil možnost, že by jeho dcera mohla závodit za jinou zemi, pokud se agentura se svazem nedomluví. "My jsme přesvědčeni, že Ester Ledecká bude nadále reprezentovat Českou republiku a závodit za ni," mírnil raději jeho prohlášení Trávníček.

Další jednání se SLČR by měla pokračovat ve čtvrtek. Svaz na briefing Sport Investu reagoval s tím, že i nadále je připravený s agenturou jednat.

"I přes spoustu agrese a zavádějících výroků, které padly na dnešní tiskové konferenci agentury Sport Invest, je Svaz lyžařů ČR nadále a dlouhodobě otevřen k dalšímu jednání o reprezentační smlouvě Ester Ledecké. Plně si uvědomujeme, že Ester je naprosto výjimečný sportovec, kterému proto nabízíme vysoce nadstandardní podmínky, jež v historii Svazu lyžařů ČR nemají obdoby," stojí v prohlášení.

Ledecká sleduje celou kauzu z Chile, kde se připravuje a kde by chtěla závodit na lyžích. 

 

Právě se děje

před 45 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Na financování státního dluhu bude letos potřebovat 728,4 miliardy korun. To je o 182,1 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2021. Za růstem je především zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z 320 na 500 miliard korun kvůli dopadům pandemie a změnám daní.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy