Smůla v tréninku. Ledecká spadla, dojela poslední a dostala pokutu 11 tisíc korun

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2019 18:52
České lyžařské hvězdě Ester Ledecké nevyšly tréninky na závody Světového poháru ve sjezdu v Cortině d'Ampezzo.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

V prvním tréninku skončila na 22. pozici se ztrátou 1,63 vteřiny na vítěznou Norku Mowinckelová, ve druhém dokonce upadla. Sama se pak postavila na lyže, do cíle dojela, ale s velkou ztrátou byla na posledním místě a v oficiálních výsledcích ani nefiguruje.

Za to, že dnes po pádu v tréninku pokračovala, dostala od federace FIS pokutu 500 švýcarských franků (asi 11 tisíc korun). "Měla pocit, že úplně nezastavila. Teď už ví, že je to z bezpečnostních důvodů. Ale je to závoďák a vždycky se snaží dokončit," uvedl její kouč Bank.

Ledecká také potvrdila, že dá přednost mistrovství světa v alpském lyžování před snowboardingovým. Oba šampionáty se překrývají a každý je na jiném kontinentu, přesto dlouho doufala, že stihne oba.

"Pojedu lyžovat. Nejraději bych stihla oboje, ale musela jsem se rozhodnout a to jsem udělala. Už se těším," citovala Ledeckou agentura AP po dnešních trénincích sjezdu v Cortině d'Ampezzo.

Snowboardingový šampionát bude v Park City od 31. ledna a mistrovství světa v alpských disciplínách se uskuteční ve švédském Aare od 5. února. Rychlostní disciplíny včetně superobřího slalomu, v kterém Ledecká triumfovala na olympiádě, jsou na programu ve stejném týdnu jako v Americe paralelní slalomy.

"Program závodů je teď takový, že mi to dává větší smysl. Po tomhle (sjezdařském) mistrovství světa se zase budu soustředit na snowboarding," řekla Ledecká.

Od prosince vše směřovalo k tomu, že zvolí šampionát na lyžích. Začátkem roku se pak rozhodla, že vynechá lednové závody Světového poháru na prkně, z čehož vyplývalo, že pojede do Aare.

Na sjezdařském mistrovství světa by měla jet určitě superobří slalom a sjezd. "A možná kombinaci. Už jsem jela v tréninku třikrát slalom na lyžích, tak si myslím, že budu docela slušně připravená," uvedla třiadvacetiletá závodnice.

Na snowboardu je Ledecká mistryní světa v paralelním obřím slalomu (2017) i slalomu (2015). Na sjezdařském šampionátu startovala jednou a předloni ve Svatém Mořici byla nejlépe 20. v kombinaci, ve sjezdu 21. a v super-G 29.

V Cortině také oficiálně zahájila svou poslední závodní sezonu americká legenda Lindsey Vonnová. Olympijská vítězka a mistryně světa zajela v prvním tréninku desátý čas, v druhém nestartovala.

"Mám velkou radost, že jsem zase ve startovní bráně. Byla jsem trochu nervózní, cítila o něco víc mravenčení než obvykle. Neriskovala jsem, jela jsem poměrně konzervativně," řekla Vonnová po tréninku.

Čtyřiatřicetiletá Američanka musela odložit vstup do ohlášené poslední sezony po listopadovém zranění levého kolena. Kvůli tomu nemohla naposledy startovat ve svém oblíbeném kanadském středisku Lake Louise, do něhož se proto hodlá na začátku příštího ročníku ještě vrátit.

Původně se měla zapojit do SP už minulý ve Svatém Antonu, tamní závody ale byly zrušeny kvůli velkému množství sněhu.

Během týdenní pauzy se Vonnová připravovala především na superobří slalom, který se v Cortině jede po pátečním a sobotním sjezdu v neděli. "Rychlost jsem pořádně nedělala dva měsíce, takže bylo fajn zase jet rychle," řekla Vonnová, která by ráda ve zbytku kariéry zaútočila na absolutní rekord v počtu vítězství v SP, který drží s 86 výhrami Švéd Ingemar Stenmark. Vonnové chybí pět výher.

Tréninky na sjezd SP žen v Cortině d'Ampezzo (Itálie):

1. trénink: 1. Mowinckelová (Nor.) 1:37,70, 2. Tipplerová (Rak.) -0,06, 3. Miradoliová (Fr.) -0,39, …22. Ledecká -1,63, 54. Pauláthová (obě ČR) -11,27. 2. trénink: 1. Suterová (Švýc.) 1:16,17, 2. Hütterová (Rak.) -0,27, 3. Štuhecová (Slovin.) -0,36, …Ledecká neklasifikována, Pauláthová nestartovala.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy