Muž s lebkou nahání strach. Berdych v roli zabijáka, bitva proti Nadalovi je blízko

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 1. 2019 7:36
Jako stroj. Prakticky bezchybný, svěží, soustředěný a proklatě nebezpečný. Tak zatím v Melbourne působí muž, kterého už mnozí odepisovali. Český tenista si velmi přesvědčivě a rychle znovu získává respekt tenisové planety. 
Tomáš Berdych svými výkony v nové sezoně vzbuzuje zaslouženou pozornost.
Tomáš Berdych svými výkony v nové sezoně vzbuzuje zaslouženou pozornost. | Foto: Reuters

Tomáš Berdych na Australian Open produkuje světový tenis. Dva nebezpečné soupeře fenomenálním způsobem smetl z kurtu.

Světová čtrnáctka, Kyle Edmund, si proti výborně podávajícímu Čechovi za celý zápas vypracoval jeden jediný brejkbol. Ve třetí sadě ho neproměnil a prohrál rozdílem třídy, když uhrál pouhých osm her. Ještě hůř dopadl ve druhém kole Nizozemec Robin Haase. Sebevědomý tenista si na své konto připsal jen sedm gemů.

V prvním setu neuhrál na příjmu ani jeden fiftýn! A během celého utkání se nedostal k brejkbolu.

Způsob, jakým "zabiják" Berdych vyhrává, nahání soupeřům strach. Už před turnajem bylo jasné, že nenasazeného Čecha, který se blýskl finálovým návratem v Dauhá, nebude chtít v prvních kolech potkat žádný z favoritů. Potvrdilo se. Loňský semifinalista Edmund tvrdě narazil. A nyní se musí oprávněně obávat také světová šestnáctka, Diego Schwartzman.

Extrémně šikovný Argentinec bude soupeřem Berdycha ve třetím kole. Favorita ale v tomto případě nelze hledat na vyšší příčce rankingu. Vědí to i sázkové kanceláře. Podle nich má jednoznačně zvítězit rozjetý Čech, ozdobený hrozivými lebkami na oblečení od svého nového partnera, italské společnosti Hydrogen. 

Se 170 centimetrů nevysokým Schwartzmanem, jehož maximem v Austrálii je loňské osmifinále, se Berdych ještě nikdy neutkal. Na posledním zápase argentinského tenisty byl ale osobně nasávat poznatky Čechův trenér Martin Štěpánek. Viděl vydřenou téměř čtyřhodinovou výhru 3:2 na sety nad Američanem Denisem Kudlou.

"A já si dnes pustím pár videí, abych se seznámil se soupeřem. Je nezbytné vidět, co soupeř při hře rád dělá, jak se vypořádává se složitými situacemi, jak naopak hraje, když je nahoře a plný sebevědomí. Pak se člověk může na zápas lépe připravit," řekl 57. tenista současného žebříčku v rozhovoru s bývalým španělským tenistou Alexem Corretjou, toho času ve službách Eurosportu.

Jeho i další experty Berdych překvapil podstatnými změnami, s nimiž na soupeře vyrukoval na prahu nové sezony. Český tenista pro česká média v Melbourne prozradil, že za výrazně zlepšeným pohybem stojí kondiční kouč Marek Všetíček.

Berdych se začal řídit jeho radami, na kurtu se přestal pohybovat malými krůčky, naopak využívá svou výšku, dlouhé nohy při běhu natahuje, jak může, a tím spoří energii. "U sítě jsem potom rychleji a všechno je pak pro mě jednodušší. Jsem lehčí, výbušnější než dřív, kdy jsem se zbytečně zavařil a promítalo se to do mého zdraví," citoval Berdycha server Tenisový svět.

Nejen kvůli tomu už bookmakeři dramaticky snižují Berdychův kurz na celkové vítězství. Z okraje zájmu se český hráč rychle vyšplhal do první dvacítky největších kandidátů na titul.

Propadnout nadšení a ihned vidět v Berdychovi černého koně turnaje by ale nebylo dvakrát moudré. Už v případném osmifinále by totiž Čech měl vyzvat světovou dvojku, Španěla Rafaela Nadala.

Taková bitva, s největší pravděpodobností na hlavním dvorci Roda Lavera, by pro Berdycha byla tou nejlepší odměnou za fantasticky zvládnutý návrat.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy