Muž s lebkou nahání strach. Berdych v roli zabijáka, bitva proti Nadalovi je blízko

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 1. 2019 7:36
Jako stroj. Prakticky bezchybný, svěží, soustředěný a proklatě nebezpečný. Tak zatím v Melbourne působí muž, kterého už mnozí odepisovali. Český tenista si velmi přesvědčivě a rychle znovu získává respekt tenisové planety. 
Tomáš Berdych svými výkony v nové sezoně vzbuzuje zaslouženou pozornost.
Tomáš Berdych svými výkony v nové sezoně vzbuzuje zaslouženou pozornost. | Foto: Reuters

Tomáš Berdych na Australian Open produkuje světový tenis. Dva nebezpečné soupeře fenomenálním způsobem smetl z kurtu.

Světová čtrnáctka, Kyle Edmund, si proti výborně podávajícímu Čechovi za celý zápas vypracoval jeden jediný brejkbol. Ve třetí sadě ho neproměnil a prohrál rozdílem třídy, když uhrál pouhých osm her. Ještě hůř dopadl ve druhém kole Nizozemec Robin Haase. Sebevědomý tenista si na své konto připsal jen sedm gemů.

V prvním setu neuhrál na příjmu ani jeden fiftýn! A během celého utkání se nedostal k brejkbolu.

Způsob, jakým "zabiják" Berdych vyhrává, nahání soupeřům strach. Už před turnajem bylo jasné, že nenasazeného Čecha, který se blýskl finálovým návratem v Dauhá, nebude chtít v prvních kolech potkat žádný z favoritů. Potvrdilo se. Loňský semifinalista Edmund tvrdě narazil. A nyní se musí oprávněně obávat také světová šestnáctka, Diego Schwartzman.

Extrémně šikovný Argentinec bude soupeřem Berdycha ve třetím kole. Favorita ale v tomto případě nelze hledat na vyšší příčce rankingu. Vědí to i sázkové kanceláře. Podle nich má jednoznačně zvítězit rozjetý Čech, ozdobený hrozivými lebkami na oblečení od svého nového partnera, italské společnosti Hydrogen. 

Se 170 centimetrů nevysokým Schwartzmanem, jehož maximem v Austrálii je loňské osmifinále, se Berdych ještě nikdy neutkal. Na posledním zápase argentinského tenisty byl ale osobně nasávat poznatky Čechův trenér Martin Štěpánek. Viděl vydřenou téměř čtyřhodinovou výhru 3:2 na sety nad Američanem Denisem Kudlou.

"A já si dnes pustím pár videí, abych se seznámil se soupeřem. Je nezbytné vidět, co soupeř při hře rád dělá, jak se vypořádává se složitými situacemi, jak naopak hraje, když je nahoře a plný sebevědomí. Pak se člověk může na zápas lépe připravit," řekl 57. tenista současného žebříčku v rozhovoru s bývalým španělským tenistou Alexem Corretjou, toho času ve službách Eurosportu.

Jeho i další experty Berdych překvapil podstatnými změnami, s nimiž na soupeře vyrukoval na prahu nové sezony. Český tenista pro česká média v Melbourne prozradil, že za výrazně zlepšeným pohybem stojí kondiční kouč Marek Všetíček.

Berdych se začal řídit jeho radami, na kurtu se přestal pohybovat malými krůčky, naopak využívá svou výšku, dlouhé nohy při běhu natahuje, jak může, a tím spoří energii. "U sítě jsem potom rychleji a všechno je pak pro mě jednodušší. Jsem lehčí, výbušnější než dřív, kdy jsem se zbytečně zavařil a promítalo se to do mého zdraví," citoval Berdycha server Tenisový svět.

Nejen kvůli tomu už bookmakeři dramaticky snižují Berdychův kurz na celkové vítězství. Z okraje zájmu se český hráč rychle vyšplhal do první dvacítky největších kandidátů na titul.

Propadnout nadšení a ihned vidět v Berdychovi černého koně turnaje by ale nebylo dvakrát moudré. Už v případném osmifinále by totiž Čech měl vyzvat světovou dvojku, Španěla Rafaela Nadala.

Taková bitva, s největší pravděpodobností na hlavním dvorci Roda Lavera, by pro Berdycha byla tou nejlepší odměnou za fantasticky zvládnutý návrat.

 

Právě se děje

Další zprávy