Samková byla na MS třetí v kvalifikaci, postoupilo i mužské trio

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2021 15:34
Obhájkyně titulu ve snowboardcrossu Eva Samková zajela v kvalifikaci na mistrovství světa v Idre Fjäll třetí čas.
Eva Samková na Dolní Moravě (2/2021)
Eva Samková na Dolní Moravě (2/2021) | Foto: Czech SBX Team

Rychlejší než olympijská vítězka ze Soči 2014 byly dnes ve švédském středisku Britka Charlotte Bankesová a Američanka Faye Guliniová. Druhá česká reprezentantka Vendula Hopjáková musela start na šampionátu zrušit, do čtvrtečních vyřazovacích bojů mezi muži postoupilo kompletní české trio Jan Kubičík, Radek Houser a Jakub Žerava.

Samková, jež po pouhých dvou odjetých závodech vede pořadí Světového poháru se stejným bodovým ziskem jako Gulinová, se s přehledem vešla mezi osmičku závodnic, které se kvalifikovaly hned z první jízdy. Nezaváhaly ani další spolufavoritky šampionátu Michela Moioliová z Itálie (5.) či Lindsey Jacobellisová z USA (6.).

"Důležitý je, že jsem se kvalifikovala. Vstupovat ze třetího místa do závodu není vůbec špatný," řekla Samková v nahrávce pro média. "S jízdou jsem spokojená, ne úplně nadšená, ale bylo to lepší než v tréninku. Je tam ale stále co zlepšovat. Je to dlouhá trať, bude se tam předjíždět a díky tomu to bude zábavné," prohlásila sedmadvacetiletá česká závodnice.

"Trochu jí fouklo na startu a udělala pár chyb, což je z trenérského pohledu lepší, než kdyby byla třetí a chyby nedělala," hodnotil trenér Marek Jelínek.

Na startu kvalifikace bylo 25 závodnic, další tři přihlášené snowboardistky nenastoupily. Mezi nimi i Hopjáková, jež se po nákaze koronavirem nestihla na závod připravit. "Zdravotně a psychicky je ve stavu, ve kterém by si mohla v trati, která je krásná, ale poměrně nebezpečná, přivodit zranění, proto nechceme riskovat," vysvětlil Jelínek.

Čeští snowboardcrossaři museli absolvovat obě jízdy, protože v té první se v konkurenci 46 soupeřů neprobojovali do první šestnáctky. Všichni tři ale průběžné postupové pozice udrželi. Kubičík se kvalifikoval jako 25., debutant Houser byl o tři místa za ním a Žerava pole 32 osmifinalistů uzavřel.

"Nevím, jestli někdy v historii postoupili tři kluci, myslím si, že ne. Je to obrovský úspěch pro všechny, obzvláště pro mladé kluky Radka Housera a Kubu Žeravu," uvedl Jelínek.

Nejrychlejší byl Rakušan Alessandro Hämmerle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká vláda se zaměří na platby v kryptoměnách při kyberútocích, uvádí The Wall Street Journal

Americká vláda chce ztížit hackerům možnost využívat kryptoměny k ziskům při kyberútocích. Chystá několik kroků včetně sankcí, píše s odvoláním na zdroje obeznámené se situací deník The Wall Street Journal (WSJ). Platit by tato opatření podle listu mohla začít už příští týden.

Kabinet připravuje nové pokyny ohledně rizik spojených s usnadňováním takových plateb požadovaných jako výkupné při digitálních útocích. V plánu jsou pokuty a další postihy.

Další zprávy