Sáblíková v Polsku upadla před halou a zranila se. Na třech kilometrech dojela šestá

8. 12. 2023 20:41
Rychlobruslařka Martina Sáblíková i kvůli svalovému zranění nedokázala na Světovém poháru v Tomaszówě Mazowieckém navázat na výhru z předchozí akce ve Stavangeru. Pět dní po triumfu na pětikilometrové trati obsadila v závodě na 3000 metrů šesté místo. V Polsku vyhrála Norka Ragne Wiklundová a upevnila si vedení v průběžném hodnocení SP na dlouhých tratích před českou reprezentantkou.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Reuters

Šestatřicetiletá Sáblíková, jež byla v listopadu druhá na trojce v Pekingu, se představila v předposlední dvojici s Kanaďankou Valerií Maltaisovou. Na start nastoupila s nataženým přitahovačem stehna v důsledku pádu při rozcvičení. "Nedávala jsem pozor při rozcvičení, a jak jsem zvyklá chodit se rozklusávat ven, tak když jsem přicházela k hale, tak jsem upadla a natáhla jsem si přitahovač stehenního svalu na levé noze, takže jsem nemohla jet, tak jak jsem úplně chtěla. Byla to moje chyba a musím na sebe dávat lepší pozor," uvedla Sáblíková v nahrávce pro média.

Trojnásobná olympijská šampionka dosáhla času 4:10,40 minuty a zařadila se na šesté místo s odstupem 3,71 sekundy za Wiklundovou, za níž následovala čtveřice nizozemských rychlobruslařek. "Nemůžu říct, že bych byla nespokojená, šesté místo je pořád dobré, beru ho všema deseti, je to top 10," konstatovala Sáblíková, jež kvůli zranění vynechá sobotní závod na 1500 metrů.

Druhé místo obsadila Marijke Groenewoudová, třetí skončila Irene Schoutenová.

Závody SP v rychlobruslení v Tomaszówě Mazowieckém (Polsko):

Muži:

1000 m: 1. Stolz (USA) 1:08,64, 2. Kodžima (Jap.) 1:09,73, 3. Otterspeer (Niz.) 1:09,80.

Průběžné pořadí (po 4 ze 7 závodů): 1. Ning Čung-jen (Čína) 181, 2. Nuis (Niz.) 163, 3. Šinhama (Jap.) 155.

Závod s hromadným startem: 1. Giovannini (It.), 2. Čung Če-un (Korea), 3. Hoolwerf (Niz.), …divize B: 16. Kočí (ČR).

Průběžné pořadí (po 4 ze 7 závodů): 1. Giovannini (It.) 200, 2. Swings (Belg.) 193, 3. Hoolwerf 172.

Ženy:

500 m: 1. Kim Min-son (Korea) 37,82, 2. Koková (Niz.) 37,95, 3. Wójciková (Pol.) 38,16.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 10 závodů): 1. Jacksonová (USA) 314, 2. Kim Min-son 298, 3. Goetzová (USA) 288.

3000 m: 1. Wiklundová (Nor.) 4:06,69, 2. Groenewoudová 4:07,03, 3. Schoutenová (obě Niz.) 4:07,74, …6. Sáblíková 4:10,40, divize B: 15. Kuršová 4:23,56, 17. Korvasová (všechny ČR) 4:24,48.

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Wiklundová 228, 2. Sáblíková 192, 3. Maltaisová (Kan.) 153, …41. Kuršová 20, 42. Korvasová 20.