I když není fit, Sáblíková jasně vyhrála v Heerenveenu závod SP na pět kilometrů

11. 12. 2016 14:30
Martina Sáblíková oslavila další výhru v závodě Světového poháru, v nizozemském Heerenveenu vyhrála na své královské trati 5000 metrů. Česká rychlobruslařka tak jasně panuje v hodnocení dlouhých tratí.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Milan Kammermayer

Heerenveen - Rychlobruslařka Martina Sáblíková ovládla závod na 5000 metrů ve Světovém poháru v Heerenveenu a upevnila si vedení v průběžném pořadí seriálu dlouhých tratí. Druhou Claudii Pechsteinovou z Německa porazila o více než tři sekundy.

Po čtvrtém triumfu ve čtvrtém startu má trojnásobná olympijská vítězka v čele seriálu náskok 165 bodů na druhou Annu Jurakovovou z Ruska.

Devětadvacetiletá Sáblíková v Nizozemsku startovala pouze na této trati, neboť není zdravotně zcela v pořádku. Kvůli problémům s pravým kolenem omezila program i na minulém podniku SP v Astaně.

V Heerenveenu ale na nejdelší ženské distanci jednoznačně splnila roli favoritky a přiblížila se jedenáctému celkovému vítězství v seriálu. Slavit může již na konci ledna v Berlíně.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka startovala až v poslední rozjížďce s Jurakovovou a již na metě 2200 metrů se dostala do pomyslného vedení, když předstihla čtyřiačtyřicetiletou Pechsteinovou. Postupně zvyšovala náskok a nakonec se jako jediná dostala s časem 6:57,64 pod hranici sedmi minut. Ve Světovém poháru si Sáblíková připsala 47. individuální triumf, pětku ovládla počtrnácté.

V divizi B skončila Nikola Zdráhalová sedmá časem 7:17,09 a získala devět bodů do hodnocení seriálu. Jen o devět setin sekundy tak zaostala za svým osobním rekordem.

Karolína Erbanová se poté, co úvod SP ze zdravotních důvodů vynechala, představila premiérově v elitní divizi v závodě na 1000 metrů a skončila s časem 1:16,51 třináctá. V průběžném pořadí seriálu je 21. Vyhrála Američanka Heather Bergsmaová, která vede i celkově.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1000 m: 1. Nuis (Niz.) 1:08,21, 2. Davis (USA) 1:08,57, 3. Kim Čin-su (Kor.) 1:08,63.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Nuis 300, 2. De Haitre (Kan.) 230, 3. Kuližnikov (Rus.) 220.

Ženy:

1000 m: 1. Bergsmaová (USA) 1:14,60, 2. Leenstraová (Niz.) 1:14,73, 3. Boweová (USA) 1:15,03, ...13. Erbanová (ČR) 1:16,51.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Bergsmaová 300, 2. Takagiová (Jap.) 290, 3. Leenstraová 266, ...21. Erbanová 43, 33. Sáblíková 20, 42. Zdráhalová (ČR) 1.

5000 m: 1. Sáblíková (ČR) 6:57,64, 2. Pechsteinová (Něm.) 7:00,82, 3. Wijfjeová (Niz.) 7:02,51, ...divize B: 7. Zdráhalová (ČR) 7:17,09.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Sáblíková 400, 2. Jurakovová (Rus.) 235, 3. Pechsteinová 217, ...25. Zdráhalová 29.