Sáblíková vyhrála i třetí trojku v seriálu SP, problémy s pravým kolenem ji nezastavily

Aktualizováno 2. 12. 2016 17:46
Martina Sáblíková v Astaně porazila druhou Annu Jurakovou z Ruska téměř o sekundu, třetí skončila Miho Takagiová z Japonska.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČTK, Reuters

Astana – Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i třetí závod Světového poháru na trati 3000 metrů a upevnila si vedení v seriálu, kterému kraluje již jedenáctou sezonu. V Astaně porazila druhou Annu Jurakovou z Ruska téměř o sekundu, třetí skončila Miho Takagiová z Japonska. Na sprinterské pětistovce obsadila Karolína Erbanová při debutu v sezoně jedenácté místo.

Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková měla před startem v Kazachstánu menší problémy s otékajícím pravým kolenem, na jejím výkonu se to ale viditelně neprojevilo. Na start se přitom postavila se zatejpovanou nohou.

Po úvodní dvoustovce byla sedmá, po 600 metrech již druhá a na metě 1400 metrů se dostala do čela. Ve druhé polovině trati již jen mírně zvyšovala náskok a nakonec výkonem 4:02,90 i ve třetím dějišti SP vylepšila rekord dráhy.

Sáblíková: Poslední dvě kola byla opravdu těžká

"Jsem hrozně ráda, že to takhle vyšlo. Největší strach jsem měla ze startu, rozjezd jsem radši ani nezkoušela. V závodě to ale docela šlo," uvedla Sáblíková na svém webu.

"Poslední dvě kola byla ale opravdu těžká a jsem nadšená, že jsem to udržela. Byla to jen vteřinka. Dopadlo to ale skvěle," oddechla si. Zdravotní problémy se projevily na jejím stylu. "Petr (trenér Novák) říkal, že bylo vidět, že se poslední dvě kola neodrážím na pravou nohu, a měl strach, jestli dojedu," přiznala.

Devětadvacetiletá Sáblíková si připsala 45. individuální triumf v SP, trojku ovládla potřicáté. Aktuálně má v průběžném pořadí seriálu náskok 110 bodů na Nizozemku Antoinette de Jongovou, která byla v Kazachstánu pátá.

V divizi B dvacetiletá Nikola Zdráhalová získala 15 bodů za páté místo, což je její nejlepší výsledek v kariéře. Časem 4:10,55 si navíc o více než dvě sekundy zlepšila osobní rekord.

Erbanová ze zdravotních důvodů chyběla v Charbinu i v Naganu a při vstupu do sezony ji časem 38,39 dělily tři setiny od umístění v desítce. Za vítěznou Číňankou Jü Ťing zaostala o 54 setin.

Světový pohár pokračuje v Astaně až do neděle, sobotní program ale bude určitě bez Sáblíkové. "V sobotu večer se pak rozhodneme, jestli bych kvůli bodům nejela v neděli aspoň patnáctistovku," uvedla rychlobruslařská hvězda, která tak vynechá kilometr i týmový závod.

Světový pohár v rychlobruslení v Astaně:

Ženy:

3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:02,90, 2. Juraková (Rus.) 4:03,84, 3. Takagiová (Jap.) 4:05,68, ...divize B: 5. Zdráhalová (ČR) 4:10,55.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 300 b., 2. De Jongová (Niz.) 190, 3. Juraková 185, ...27. Zdráhalová 20.

500 m: 1. Jü Ťing 37,85, 2. Čang Chung (obě Čína) 37,87, 3. I Sang-hwa (Korea) 37,95, ...11. Erbanová (ČR) 38,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 ze 10 závodů): 1. Kodairaová (Jap.) 300 b., 2. I Sang-hwa 275, 3. Jü Ťing 272, ...27. Erbanová 24.

Muži:

5000 m: 1. Michael (N. Zél.) 6:21,58, 2. Beckert (Něm.) 6:22,09, 3. Bloemen (Kan.) 6:22,82, ...divize B: 16. Druszkiewicz (ČR) 6:33,13.

Průběžné pořadí SP (po 3 z 6 závodů): 1. Michael 200 b., 2. Kramer 200, 3. Bergsma (oba Niz.) 160.