Není tu pro vás místo. Šéf rakouských lyžařů chce po skandálu vyřadit běžce ze svazu

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 2. 2019 15:14
Prezident Rakouského lyžařského svazu Peter Schröcksnadel chce po dopingovém skandálu na domácím mistrovství světa v Seefeldu vyřadit z federace běžeckou sekci.
Max Hauke, jeden ze zadržených rakouských běžců
Max Hauke, jeden ze zadržených rakouských běžců | Foto: Reuters

Rakouská policie ve středu v rámci zátahu proti dopingové síti zatkla mimo jiné běžce Maxe Haukeho a Dominika Baldaufa, kteří byli v neděli na šampionátu šestí v týmovém sprintu.

"Na příštím zasedání prezidia budu požadovat vyloučení běžců na lyžích ze svazu. Sport, ve kterém neustále dochází k takovým případům, si nezaslouží naši podporu," řekl Schröcksnadel listu Krone.

"Nebaví mě mít pořád strach, že někdo z nich zase udělá něco, za co budu muset nést následky," dodal sedmasedmdesátiletý šéf rakouského svazu.

Už nyní je jasné, že po sezoně ve funkci skončí šéf běžecké sekce Markus Gandler. Ten byl sportovním vedoucím běžců i při předchozích rakouských skandálech - policejní razii na olympijských hrách v roce 2006 v Turíně a dopingové aféře Johannese Dürra v Soči v roce 2014.

Schröcksnadel zdůraznil, že současný skandál se svazu netýká. "Nikdo z našich pracovníků s tím nemá nic společného. Když děti berou drogy, jako poslední se o tom dozvědí rodiče. Jednalo se o mezinárodní síť, jež byla naštěstí rozbita," uvedl.

Policie v rámci antidopingového zátahu zatkla devět lidí, sedm v Rakousku a dva v Německu. Ve vazbě skončilo pět sportovců: Rakušané Hauke a Baldauf, dva Estonci a jeden Kazach.

Kazašský olympijský výbor oznámil, že zadrženým běžcem je dvojnásobný bronzový medailista z MS 2013 a čtyřnásobný olympionik Alexej Poltoranin. Zatčenými Estonci jsou po potvrzení národního svazu Karel Tammjärv a Andreas Veerpalu, syn dvojnásobného olympijského vítěze Andruse Veerpalu.

Doping je v Rakousku trestně postižitelný jen v případě, když k němu člověk napomáhá jinému. Běžcům nicméně teoreticky hrozí až tři roky vězení za podvod ve sportu. O tom, zda zůstanou ve vazbě, se musí rozhodnout nejpozději do pátečního poledne.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 8 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
Další zprávy