Ledecká bude ve Špindlerově Mlýně chybět, fanoušky teď láká Vlhová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 2. 2019 19:09
Druhý březnový víkend se ve Špindlerově Mlýně po osmi letech uskuteční Světový pohár v ženském alpském lyžování. Původně přihlášená Ester Ledecká sice do Krkonoš nepřijede, ale i bez ní půjde o mimořádnou letošní sportovní událost na českém území.
Petra Vlhová
Petra Vlhová | Foto: Reuters

V české nominaci je pět lyžařek. "Páteční obří slalom pojedou Gabriela Capová, Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová a Tereza Kmochová. Ve slalomu se pak v sobotu představí Capová, Dubovská a juniorka Klára Pospíšilová. Přiznávám, že nejvíc věřím Capové, a to v obou disciplínách. Je samozřejmě škoda, že Ledecká nepřijede, ale dalo se to čekat. Kolize termínů je obrovská, a protože má reálnou šanci bojovat na snowboardu o velký křišťálový glóbus, tak se nelze divit, že ve stejných dnech dala přednost závodům ve švýcarském Scuolu," vysvětluje Ladislav Forejtek, šéf svazového úseku alpských disciplín.

Největším magnetem bude souboj americké hvězdy Shiffrinové se slovenskou mistryní světa Vlhovou. "Po posledních skvělých úspěších Vlhové je zájem
slovenských fanoušků velký, chybět nebude ani její fanklub. Slovenské lyžařky
budou ve Špindlerově Mlýně trénovat už od čtvrtka, stejně jako Američanky, které možná v Krkonoších zůstanou i po závodě a budou se připravovat na finále Světového poháru v Andoře. Jinak na oba dny je už prodáno přes 13 tisíc vstupenek a tribuny jsou skoro plné. Na přípravách pracuje celkem kolem 300 lidí, v posledních týdnech až dvacet hodin denně. Myslím si, že kontroloři z Mezinárodní lyžařské federace budou spokojeni," věří Max Gottfried, šéf organizačního výboru.

Jde o velkou mezinárodní akci, která také vyžaduje spoustu finančních prostředků. "Rozpočet se blíží ke 40 milionům korun. Finančně nám pomáhá kolem dvaceti obchodních partnerů a další pomoc čekáme hlavně od ministerstva školství a třeba i z některých krajů," říká David Trávníček, šéf společnosti Sport Invest Marketing.

Je to obrovská čest, že se zase po osmi letech podařilo získat pořadatelství závodu Světového poháru. "Vyžádalo si to velkou míru úsilí na diplomatickém poli Mezinárodní lyžařské federace a následně množství práce přímo v dějišti konání. Snaha všech zainteresovaných však stála za to, pořadatelství má velký význam propagační, naskýtá se možnost získat nové partnery a v neposlední řadě jde o cenné zkušenosti jak pro závodníky, tak i trenéry," zdůrazňuje Lukáš Sobotka, prezident Českého svazu lyžařů.

A z čeho mají organizátoři v těchto nezvykle teplých dnech největší obavy? "Sněhu je u nás přes metr, s ním si i při 'letních teplotách' poradíme (smích). Největší obavy máme z deště a větru," dodává Forejtek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy