Ledecká bude ve Špindlerově Mlýně chybět, fanoušky teď láká Vlhová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 2. 2019 19:09
Druhý březnový víkend se ve Špindlerově Mlýně po osmi letech uskuteční Světový pohár v ženském alpském lyžování. Původně přihlášená Ester Ledecká sice do Krkonoš nepřijede, ale i bez ní půjde o mimořádnou letošní sportovní událost na českém území.
Petra Vlhová
Petra Vlhová | Foto: Reuters

V české nominaci je pět lyžařek. "Páteční obří slalom pojedou Gabriela Capová, Martina Dubovská, Kateřina Pauláthová a Tereza Kmochová. Ve slalomu se pak v sobotu představí Capová, Dubovská a juniorka Klára Pospíšilová. Přiznávám, že nejvíc věřím Capové, a to v obou disciplínách. Je samozřejmě škoda, že Ledecká nepřijede, ale dalo se to čekat. Kolize termínů je obrovská, a protože má reálnou šanci bojovat na snowboardu o velký křišťálový glóbus, tak se nelze divit, že ve stejných dnech dala přednost závodům ve švýcarském Scuolu," vysvětluje Ladislav Forejtek, šéf svazového úseku alpských disciplín.

Největším magnetem bude souboj americké hvězdy Shiffrinové se slovenskou mistryní světa Vlhovou. "Po posledních skvělých úspěších Vlhové je zájem
slovenských fanoušků velký, chybět nebude ani její fanklub. Slovenské lyžařky
budou ve Špindlerově Mlýně trénovat už od čtvrtka, stejně jako Američanky, které možná v Krkonoších zůstanou i po závodě a budou se připravovat na finále Světového poháru v Andoře. Jinak na oba dny je už prodáno přes 13 tisíc vstupenek a tribuny jsou skoro plné. Na přípravách pracuje celkem kolem 300 lidí, v posledních týdnech až dvacet hodin denně. Myslím si, že kontroloři z Mezinárodní lyžařské federace budou spokojeni," věří Max Gottfried, šéf organizačního výboru.

Jde o velkou mezinárodní akci, která také vyžaduje spoustu finančních prostředků. "Rozpočet se blíží ke 40 milionům korun. Finančně nám pomáhá kolem dvaceti obchodních partnerů a další pomoc čekáme hlavně od ministerstva školství a třeba i z některých krajů," říká David Trávníček, šéf společnosti Sport Invest Marketing.

Je to obrovská čest, že se zase po osmi letech podařilo získat pořadatelství závodu Světového poháru. "Vyžádalo si to velkou míru úsilí na diplomatickém poli Mezinárodní lyžařské federace a následně množství práce přímo v dějišti konání. Snaha všech zainteresovaných však stála za to, pořadatelství má velký význam propagační, naskýtá se možnost získat nové partnery a v neposlední řadě jde o cenné zkušenosti jak pro závodníky, tak i trenéry," zdůrazňuje Lukáš Sobotka, prezident Českého svazu lyžařů.

A z čeho mají organizátoři v těchto nezvykle teplých dnech největší obavy? "Sněhu je u nás přes metr, s ním si i při 'letních teplotách' poradíme (smích). Největší obavy máme z deště a větru," dodává Forejtek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Tripartita se mimořádně sejde začátkem února, projedná nový návrh rozpočtu

Tripartita se v únoru mimořádně sejde kvůli novému návrhu státního rozpočtu. S odbory a zaměstnavateli budou pravidelně jednat také ekonomičtí ministři. Jejich pravidelné porady se obnoví. Po jednání tripartity to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Tripartita zasedla poprvé po nástupu nového kabinetu.

Původní verzi státního rozpočtu, kterou připravila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), Fialův kabinet přepracovává. Plánovaný schodek 376 miliard korun chce dostat pod 300 miliard. Stát hospodaří nyní v rozpočtovém provizoriu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koudelka a Anežka Indráčková jsou mistry republiky ve skoku na lyžích

Favorizovaný Roman Koudelka a patnáctiletá Anežka Indráčková se stali mistry republiky ve skoku na lyžích. Koudelka na středním můstku v Harrachově vyhrál před Filipem Sakalou a Anežka Indráčková před svou starší sestrou Karolínou.

Koudelka byl po prvním kole o půl bodu druhý za Sakalou, který výkonem 92,5 metru předvedl nejdelší pokus dne. Ve druhém kole ale Koudelka skočil o dva metry dál než syn mistra světa v letech na lyžích a zvítězil o osm bodů. Třetí byl další olympionik Viktor Polášek.

Anežka Indráčková porazila po skocích 85 a 78,5 metru sestru Karolínu, která je v olympijské nominaci do Pekingu, o 5,5 bodu.

Mistrovství ČR ve skoku na lyžích v Harrachově - střední můstek K90:

Muži: 1. Koudelka (Lomnice nad Popelkou) 232 b. (91,5+90 m), 2. Sakala (Dukla Frenštát p.R.) 224 (92,5+88), 3. Polášek (Nové Město n.M.) 199,5 (88+80), 4. Selcer 180 (85+76), 5. Holub (oba Dukla Frenštát p.R.) 179 (85+76), 6. Holík (Lomnice nad Popelkou) 175 (81+76).

Ženy: 1. A. Indráčková 189 (85+78,5), 2. K. Indráčková 183,5 (76+85), 3. Ptáčková (všechny Dukla Liberec) 139,5 (73+70).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

NATO chce Rusku předložit písemné návrhy týkající se bezpečnosti, řekl Jens Stoltenberg

Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách zbrojení a transparentnosti. V rozhovoru s magazínem Der Spiegel to dnes prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který se odpoledne sešel s německým kancléřem Olafem Scholzem. Tématem jejich jednání bylo Rusko a pokračující krize na východní Ukrajině.

"Chceme připravit písemné návrhy. Rusům jsme řekli, že jim tyto písemné návrhy předložíme," řekl Stoltenberg v rozhovoru, který magazínu Der Spiegel poskytl odpoledne. "Tyto návrhy jasně ukážou, že jsme připraveni sednout si ke stolu a o všem jednat. O kontrole zbrojení, o opatřeních k větší transparentnosti ve vojenských otázkách, budeme mluvit i o raketách. Nejsme ale připraveni vzdát se vlastních principů," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy