Sportovní Oscar putuje na Slovensko. Obrovská pocta, ví Farkašová

Tomáš Čorej
24. 2. 2019 15:08
Hvězda paralyžování Henrieta Farkašová a její trasérka Natálie Šubrtová do své individuální sbírky přidaly další mimořádně významnou cenu. Nejúspěšnější paralympioničky slovenské historie si z rukou Sergeje Bubky převzaly sportovního Oscara - prestižní sošku Laureus World Sports Awards. "Je to suverénně nejvýznamnější ocenění naší kariéry," řekla pro Aktuálně.cz Farkašová.
Henrieta Farkašová se svou trasérkou po vítězství v obřím slalomu
Henrieta Farkašová se svou trasérkou po vítězství v obřím slalomu | Foto: Reuters

Na slavnostním galavečeru v Monaku byly honorovány největší hvězdy světového sportu, vítězi svých kategorií se stali golfista Tiger Woods, světová tenisová jednička Novak Djokovič či přední světová gymnastka Simone Bilesová.

Henrieta Farkašová byla díky čtyřem zlatým medailím z loňských paralympijských her vyhlášena nejlepší sportovkyní mezi postiženými sportovci. Lyžařce tleskali všichni přítomní ve stoje. "Dostat se mezi takové velké osobnosti světového sportu je skvělým zážitkem a obrovskou poctou zároveň. Tato cena je úžasnou tečkou za skvělou minulou sezonou, obrovským zadostiučiněním za naši velkou námahu. Mimořádně si jí vážíme," říká dvaatřicetiletá závodnice.

Farkašová se Šubrtovou byly v předchozím ročníku nominovány na Křišťálové křídlo a patřily i mezi hlavní aktérky slovenské ankety Sportovec roku 2018. Dvojice obdržela cenu Paralympionik roku a v hlavní anketě skončila na desátém místě.

Sportovkyně se však shodují na tom, že mezi slovenskými novináři je stále cítit jistý skepticismus a nedůvěřivost. "Opravdu nevím, jestli se obě tato ocenění dají nějak srovnávat," dostává se ke slovu trasérka Natália Šubrtová. "Musíme kriticky zhodnotit, že zatímco umístění v Top10 v anketě Sportovec roku si vážíme, sportovní Oscaři jsou skutečným uznáním mezinárodní komunity. O anketě Sportovec roku rozhodují slovenští novináři, ale myslím si, že u nás jsme se ještě stále nedostali do fáze, aby brali handicapované v profesionálním sportu jako plnohodnotné sportovce. Musíme se na to podívat objektivně, Laureus je v tomto ohledu někde jinde."

Lyžování se na Slovensku v posledním období mimořádně daří. Úspěšné období prožívá i Petra Vlhová, která získala na nedávném mistrovství světa v Aare zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili. Po šampionátu však zaujalo vyjádření jejího otce, když hovořil o neuspokojivých podmínkách, které jsou pro závodnice vytvořeny.

"Gratuluji Petře i celému týmu. Nevím, jestli to můžu úplně nazvat milníkem ve slovenském lyžování, protože toto není slovenské lyžování. Je to soukromý tým Vlha, protože kdybych měl jít v liniích slovenského lyžování, jsme někde dole," komentoval Vlha v rozhovoru pro slovenský deník Šport.

Na růžích ustláno nemají ani Farkašová se Šubrtovou. "Za podmínky, které jsou pro nás vytvořeny, děkujeme státní podpoře ve formě příspěvku na top sportovce. Úspěchy, které získáváme jsou v první řadě úspěchy našeho malého týmu, zejména našeho trenéra Dušana Šaradína a manažera Adama Šubrta, ne svazu," tvrdí Šubrtová.

Henrieta Farkašová (Slovensko) a trasérka Natalia Šubrtová při super-G.
Henrieta Farkašová (Slovensko) a trasérka Natalia Šubrtová při super-G. | Foto: Reuters

"Jsou tu jisté paralely i s českým parasportem. Rozhodně je stále na čem pracovat, finance jsou závislé na výsledcích, a rok co rok o nich pro paralympijské sportovce bojujeme. Jsme za pomoc vděční, ale stále cítíme trpkou příchuť," pokračuje.

Fanoušci Henriety Farkašové byli trochu znepokojeni kvůli jejím potížím s kolenem, ale sjezdařka zůstává optimistická. "Během minulého týdne jsem podstoupila magnetickou rezonanci, která ukázala, že mám odtržený meniskus. Nyní mě čeká operace," konstatuje Farkašová.

Prioritou se tak pro následující období stává rekonvalescence a bezpečný návrat na svahy. "Doufáme, že vše proběhne bez komplikací. Určitě bychom chtěli opět zapracovat na technice, pokračujeme v práci s trenérem. Vynasnažíme se využít zranění k tomu, abych se zlepšila." 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy