Hirscher si v Praze užil jízdu autobusem, pak převzal hned dvě ceny: od ANOC i Rakušanů

ČTK ČTK
2. 11. 2017 22:32
Hvězdný alpský lyžař Marcel Hirscher z Rakouska převzal v Praze převzal hned dvě ceny za jednu z nejvydařenějších sezon v kariéře.
Marcel Hirscher
Marcel Hirscher | Foto: Reuters

Praha - Asociace národních olympijských výborů (ANOC) zvolila rakouského lyžaře Marcela Hirschera nejlepším sportovcem Evropy, o několik desítek minut později poté přímo v mixzóně Fora Karlín převzal i cenu pro nejlepšího sportovce Rakouska. Národní ceny se totiž v Rakousku vyhlašovaly ve stejném termínu.

"Je to úžasné. Bylo skvělé sedět v jednom autobuse se všemi těmi sportovci a říkali jsme si, kdo je to? To je skupina, co vyhrála 4×400 metrů na letním mistrovství světa. Bylo neuvěřitelné sedět tam jako lyžař," řekl Hirscher, který v letošním roce získal na MS dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

"Pro sjezdové lyžování je velké ocenění, že tady mohu být. V Rakousku je to nejpopulárnější sport, ale z pohledu Evropy nebo celého světa je to malý sport," dodal Hirscher, který letos pošesté v řadě ovládl celkové hodnocení Světového poháru.

ANOC, která má v současnosti v Praze valné shromáždění, ocenila téměř dvě desítky sportovců a funkcionářů z celého světa. Oproti předešlým letům se totiž tentokrát vyhlašovali nejlepší sportovci jednotlivých kontinentů a na závěr byly uděleny tři speciální ceny.

Do české metropole si pro trofeje přiletěli například i venezuelská trojskokanka Yulimar Rojasová, jihoafrický plavec Chad Le Clos nebo veslař Robert Manson z Nového Zélandu, jeden z největších současných soupeřů Ondřeje Synka.

Speciální individuální ceny převzali rumunská gymnastka a pětinásobná olympijská vítězka Nadia Comaneciová, dlouholetý šéf jamajského olympijského výboru Michael Fennell a uruguayský funkcionář Julio Maglione, který stál v čele tamní fotbalové asociace i Mezinárodní plavecké federace.

Ceny Asociace národních olympijských výborů (ANOC):

Evropa:

Nejlepší žena: Sarah Sjöströmová (plavání, Švédsko).

Nejlepší muž: Marcel Hirscher (sjezdové lyžování, Rakousko).

Afrika:

Nejlepší žena: Farida Osmanová (plavání, Egypt).

Nejlepší muž: Chad Le Clos (plavání, JAR).

Amerika:

Nejlepší žena: Yulimar Rojasová (atletika - trojskok, Venezuela).

Nejlepší muž: Jarrin Solomon, Jereem Richards, Machel Cedenio, Lalonde Gordon, Renny Quow (atletika - štafeta 4×400 metrů, Trininad a Tobago).

Asie:

Nejlepší žena: Sung Jü (judo, Čína).

Nejlepší muž: Mutaz Issa Baršim (atletika - výška, Katar).

Oceánie:

Nejlepší žena: Sarah Gossová (ragby, Nový Zéland).

Nejlepší muž: Robert Manson (veslování, Nový Zéland).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy