Pardubice - Kolem 5000 účastníků z 50 zemí soutěží ve stovce turnajů na 18. ročníku mezinárodního festivalu šachu, bridže a her Czech Open 2007, který se koná od 12. do 29. července v Pardubicích.
Největší pozornost opět přitahují kvalitně obsazené šachové turnaje. Tím hlavním je velmistrovský turnaj Pardubice Open s řeckým velmistrem Vasiliosem Kotroniasem, Rusem Borisem Gračevem či mezinárodní velmistrem Viktorem Lázničkou.
Silně obsazené je rovněž otevřené mistrovství ČR v rapid šachu s hlavní hvězdou Ázerbájdžáncem Šachrijarem Mameďarovem, aktuální světovou šestkou. Nechybí ani nejvýše postavený český šachista David Navara.
V Pardubicích se v těchto dnech vyskytuje na 80 šachových velmistrů a přes 100 mezinárodních mistrů. Šachisté tvoří se zhruba 1800 hráči nejpočetnější skupinu celé dvoutýdenní akce.
Když hrají své partie ti nejproslulejší, za jejich zády se tlačí davy lidí a napjatě sledují každý tah figurky. Kdo nechce koukat přes rameno, pro tohjo jsou přímé přenosy na plátně v dějišti Czech open, případně live partie na internetových stránkách http://www.czechopen.net/live-games/index.php.
V rámci Czech Open se koná i mistrovství světa školních týmů, mistrovství Evropy v amatérském šachu a poprvé se v Pardubicích uskuteční mistrovství Evropy v řešení šachových skladeb.
Závodně se dají hrát i piškvorky
Festival má tradičně na programu kromě mnoha šachových soutěží i množství dalších her. Hraje se bridž, backgammon čili vrhcáby, dáma, mlýn, magic, othello, asijské hry go, sudoku, kakuro nebo modifikace piškvorek renju a gomoku, stejně jako japonské šachy šógi.
Závodně se také luští křížovky, skládá se Rubikova kostka, svůj turnaj má dokonce i puzzle. Na Czech Open se závodně provozuje i "karban" - poker či křížový a volený mariáš.
Soutěží se také v hraní rolí
Nově jsou zařazeny moderní společenské hry, nový fenomén rozšířený z Německa. Většina her je založena na příběhu z minulosti nebo ze současnosti. Herní postupy často napodobují skutečné dění, se kterým se hráč může setkat v běžném životě.
Důležitá je komunikace mezi hráči. Ti se spolu domlouvají, obchodují, licitují, snaží se ovlivnit mluvením ostatní hráče v jejich tazích, hru komentují, špičkují se.
V Česku se svého času začínalo Dračím doupětem, nyní se zde hojně rozmáhají i další formy tzv. "larpu" či "RPG".
Pod zkratkou RPG se skrývá anglický pojem "role playing game", česky rolové hry, tedy hry založené na hraní rolí. Jedná se o kolektivní hry založené na vyprávění, improvizaci a společné tvorbě příběhu. Vzdáleně se podobají herecké improvizaci.
Zatímco "RPG" se většinou odbývá pouze v mluvené rovině, "larp", neboli "live action role-playing", tedy hraní her v roli naživo, se obvykle uskutečňuje v terénu a ve výpravných kostýmech.
Jedná se o kombinaci herecké improvizace, alternativního divadla a sociální hry.Účastníci larpu přijímají roli, ve které potom fyzicky jednají, hovoří a činí herní rozhodnutí. Pravidla definují, co hráč v rámci role učinit může a co již nikoliv.
Inspirací často bývají slavné fantasy příběhy jako Pán prstenů nebo historické děje, většinou bitvy.
Jako sněhová koule
I v těchto neobvyklých disciplínách se na letošním Czech Open soutěží.
Pardubická akce funguje jako sněhová koule. Každý rok na sebe nabaluje další a další hry, které se dostávají do popředí zájmu.
V roce 1990 přitom turnaj začínal velice skromně. Čtyři "otcové zakladatelé" z Pardubic tehdy uspořádali šachový turnaj pro 40 lidí ze třech zemí - z Československa, Rumunska a Polska.