Rozdíl je pouze v tom, že neslyší. Od 1. do 10. února se zde totiž koná 16. zimní deaflympiáda. Je to vůbec poprvé, co deaflympiáda zavítá do stejných míst, jako olympiáda. Počtvrté se tento podnik koná v USA.
Salt Lake City hostilo již tradičně po olympijských hrách i paralympiádu. Na ní soutěží sportovci s nejrůznějším postižením, podle něhož jsou složitě řazeni do rozličných kategorií a podkategorií.
Neslyšící však o cenné kovy bojují samostatně, hlavně kvůli specifickému způsobu komunikace. Sportovci již nejsou dále členěni jako u ostatních typů postižení.
Hluchota není vidět
Zatímco o paralympiádě ví či tuší většina širší veřejnosti, deaflympiáda (dříve Světové hry neslyšících) jakoby zůstávala v jejím stínu. Přitom se jedná o sportovní klání s mnohem bohatší historií.
První letní deaflympiáda se uskutečnila již v roce 1924 v Paříži, čímž je podle stránek deaflympic.com pokládána za "druhou nejstarší mezinárodní multikulturní sportovní akci na světě, kterou předběhly pouze novodobé olympijské hry, konané poprvé v roce 1896". První zimní deaflympiáda se konala v roce 1949 v Seefeldu.
Jen pro srovnání: první letní paralympiáda se konala až roku 1960, zimní v roce 1976 a Mezinárodní paralympijský výbor byl založen dokonce až roku 1989.
Naturalisticky řečeno, neslyšící "doplácejí" na skutečnost, že jejich handicap není narozdíl třeba od vozíčkářů či amputářů vidět.
Poslední zimní klání neslyšících proběhlo v roce 2003 ve švédském Sundsvallu. Na zimních deaflympiádách se soutěží v alpském lyžování, běhu na lyžích, ledním hokeji, snowboardingu a curlingu.
Deaflympijské hnutí se stále rozrůstá, podle finálních přihlášek zamíří do utažského dějiště 584 sportovců a funkcionářů z 24 zemí. Na 40. kongresu Mezinárodního výboru pro sporty neslyšících (ICSD) před deaflympiádou, se očekávala historicky nejvyšší účast zástupců z celkem 63 zemí.
Fenomén Kurková
Česká republika má již deset let mezi neslyšícími eso zasněžených svahů, o němž se sekci nepostižených sportovců může jen zdát. Je jím Petra Kurková, suverénka všech alpských závodů neslyšících.
Se svými šesti zlatými, jednou stříbrnou a jednou bronzovou deaflympijskou medailí je nejen historicky nejúspěšnější českou handicapovanou sportovkyní, ale také velkou favoritkou pro Salt Lake City.
Ta je pro Kurkovou již třetí v pořadí. Na obou předchozích v Davosu (1999) i v Sundsvallu (2003) získala medaile a v Davosu se výraznou měrou zasadila dokonce o celkové prvenství české výpravy v hodnocení národů.
V české výpravě jsou kromě Kurkové ještě tři další sjezdařky - Veronika Grygarová, Tereza Kmochová a Michaela Mejstříková. Na sjezdovkách Snow Parku budou startovat ve sjezdu, superobřím slalomu, obřím slalomu, slalomu a kombinaci.
Medailové ambice má i teprve šestnáctiletá Tereza Kmochová, čerstvá mistryně Francie v alpských disciplínách a druhá z loňského ročníku světového poháru, na němž se umístila hned za Petrou Kurkovou. Této mladičké závodnici je ostatně zatím souzeno "sbírat" druhá místa za dosud suverénní kolegyní z reprezentace.
Veronika Grygarová a Michaela Mejstříková si nominaci na svou první deaflympiádu vybojovaly čtvrtým respektive sedmým místem v loňském světovém poháru, kde dokázaly opakovaně porazit i deaflympijské medailistky.
Nejde jen o sport
Na rozdíl od paralympiády nepřenáší deaflympiádu žádný český televizní kanál. Zájemci o dění na sportovištích v Salt Lake City jsou proto odkázáni výhradně na internet. Aktuální zpravodajství přinášejí oficiální stránky www.deaflympics.com, pro Českou republiku pak www.paralympic.cz.
Hlavní události je možné sledovat také prostřednictvím internetového televizního vysílání na adrese www.deaflympics.tv.
Podle oficiálních internetových stránek jsou hlavními cíli 16. zimní deaflympiády poskytnout všem neslyšícím atletům možnost sportovat, zvýšit povědomí o neslyšících u širší veřejnosti, dodat soutěžícím i divákům jedinečnou událost, ale také se přičinit o zlepšení služeb pro neslyšící lidi napříč Utahem i Spojenými státy.
Organizátoři si od pořádání této dle svých slov "elitní sportovní události" slibují, že vrhne dobré světlo na Salt Lake City i celé USA.