Paralympiáda

Koulař Kisý získal na paralympiádě stříbro, druhou českou medaili v Tokiu

Aleš Kisý obsadil na paralympijských hrách třetí místo ve vrhu koulí a získal pro českou výpravu v Tokiu druhý cenný kov. Své první medaile se čtyřicetiletý vozíčkář dočkal při páté účasti na paralympiádě.

Tetraplegik Kisý, jenž byl v Pekingu 2008 a Londýně 2012 čtvrtý, dosáhl na bronz díky osobnímu rekordu 8,25 metru. Zvítězil Elvin Astanov z Ázerbájdžánu v paralympijském rekordu 8,77.

Kisý, který je od roku 1999 ochrnutý po skoku po hlavě do vody, navázal na sobotní stříbro lukostřelců Davida Drahonínského a Šárky Musilové v soutěži smíšených dvojic.

První česká medaile. Lukostřelci získali na paralympiádě stříbro v mixu

O první českou medaili z paralympijských her v Tokiu se postarali lukostřelci David Drahonínský s Šárkou Musilovou, kteří v soutěži smíšených dvojic získali stříbro. Ve vyřazovacích bojích kategorie W1 si Češi poradili s Brazilci i favorizovanými Korejci, ve finále prohráli s čínským párem Čchen Min-i, Čang Tchien-sin 132:138.

Drahonínský s Musilovou vylepšili společný výsledek z Ria de Janeiro, kde vybojovali bronz. Pro devětatřicetiletého matadora je to už pátá paralympijská medaile, tu nejcennější získal v individuálním závodě v Pekingu 2008.

Parahokejisté díky prvním gólům na MS porazili Norsko a budou v Pekingu

Čeští parahokejisté porazili ve svém závěrečném utkání na mistrovství světa v Ostravě 2:1 Norsko a v souboji o 5. místo si zajistili účast na paralympijských hrách v Pekingu. V pátém duelu na turnaji se podařilo svěřencům trenéra Jiřího Břízy poprvé skórovat.

Češi prohráli s nulou vstřelených gólů na kontě všechny tři zápasy základní části i čtvrtfinále s Ruskem. V rozhodujícím duelu proti Norsku se jako první na turnaji prosadil ve 23. minutě Radek Zelinka a na brzké vyrovnání dokázal zareagovat ve 29. minutě vítězným gólem David Palát.

Na paralympiádě se Češi představí počtvrté za sebou, před třemi lety v Pchjongčchangu byli šestí.

Ve finále ostravského MS se utkají největší favorité Kanada a USA.

MS v parahokeji v Ostravě:

O 5. místo:

ČR - Norsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky: 23. Zelinka, 29. Palát - 25. Bakke.

Semifinále: USA - Korea 9:0 (3:0, 2:0, 4:0), Kanada - Rusko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0).

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.